REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Nie ładuj telefonu w godzinach szczytu i zarabiaj pieniądze. Nowy sposób na oszczędzanie energii

Można zarobić pieniądze lub zdobyć punkty i nagrody za to, że zużywa się mniej energii elektrycznej w określonych godzinach. To możliwe dzięki nowej usłudze elastycznego popytu. Tylko za to, że nie ładuje się smartfona o wyznaczonej godzinie, można zarobić ponad 150 zł za kilka zimowych miesięcy. Niestety, akcja jest prowadzona, póki co tylko w Wielkiej Brytanii.

30.11.2023
15:42
licznik-energii-elektrycznej
REKLAMA

Usługa elastycznego popytu (Demand Flexibility Service) pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną w godzinach szczytu, kiedy to podaż i popyt są najbardziej napięte. Dzięki temu operator systemu może lepiej zarządzać dostawami energii i uniknąć konieczności uruchamiania drogich i zanieczyszczających generatorów opalanych paliwami kopalnymi. Zmniejszenie zapotrzebowania na energię oznacza również mniejsze emisje dwutlenku węgla i niższe koszty dla wszystkich odbiorców.

REKLAMA

Więcej o nowych sposobach na oszczędzanie energii przeczytasz na Spider`s Web:

Jak działa taka usługa?

Aby skorzystać z tej usługi, odbiorca musi być posiadaczem inteligentnego licznika energii elektrycznej. Możesz sprawdzić listę dostawców i agregatorów na stronie National Grid ESO. Gdy klient zarejestruje się, otrzyma powiadomienie o nadchodzącym tak zwanym wydarzeniu, czyli okresie, w którym można zmniejszyć swoje zużycie energii i otrzymać za to nagrodę.

Wydarzenia odbywają się od 29 listopada do marca, w godz. 16:00 - 20:00, i trwają od 30 minut do 2 godzin. Klient ma każdorazowo możliwość wyboru, czy chce wziąć udział w danym wydarzeniu, czy nie. Jeśli się zdecyduje, będzie musiał potwierdzić swój udział i zobowiązać się do zmniejszenia swojego zużycia energii o określoną ilość. Może to zrobić na wiele sposobów, na przykład:

  • używając mikrofalówki zamiast piekarnika,
  • nie używając pralki lub zmywarki do naczyń,
  • wyłączając niepotrzebne światła lub urządzenia elektryczne,
  • obniżając temperaturę ogrzewania o kilka stopni,
  • korzystając z energooszczędnych żarówek lub urządzeń,
  • ładując telefon, laptop lub samochód elektryczny w innym czasie.

Nagrody za oszczędzanie prądu

Po zakończeniu wydarzenia, dostawca sprawdzi, czy rzeczywiście zmniejszyliśmy swoje zużycie energii. Jeśli warunki zostaną spełnione, uczestnicy otrzymują nagrodę w postaci pieniędzy, punktów lub innych korzyści, które zależą od oferty dostawcy. Nagrody będą wypłacane co miesiąc lub co kwartał, w zależności od umowy. Póki co pieniądze do zdobycia nie są duże i jest to około 150 zł (ponad 30 funtów) za trzy miesiące oszczędzania. Akcja ma się jednak rozwijać.

REKLAMA

W Wielkiej Brytanii akcja jest prowadzona drugi raz. W zeszłym roku wzięło w niej udział 1,6 mln gospodarstw domowych. W sumie zaoszczędzono wówczas 3300 MWh energii elektrycznej, która wystarczyłoby do zasilenia 10 mln domów w całej Wielkiej Brytanii.

Szkoda, że tego typu akcje nie są prowadzone nad w kraju nad Wisłą. Miejmy nadzieję, że polscy dostawcy energii elektrycznej zaczną w końcu kusić oszczędnych klientów podobnymi bonusami.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA