Sztuczna inteligencja będzie tropić chińskie okręty podwodne. Nadchodzi wojna algorytmów
Pod powierzchnią Pacyfiku, wśród ciemnych głębin, toczy się niewidoczna walka między amerykańskimi i chińskimi okrętami podwodnymi. Te ciche i skryte maszyny są kluczowymi elementami strategicznej równowagi sił w regionie, a ich zdolność do unikania wykrycia i przenoszenia broni jądrowej czyni je niezwykle groźnymi. Dlatego USA szuka nowych sposobów na poprawę swojej przewagi, wykorzystując najnowsze osiągnięcia w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI).
Sztuczna Inteligencja będzie teraz śledzić chińskie okręty podwodne na Oceanie Spokojnym. Tylko ona jest w stanie poradzić sobie z ogromem danych, które zbierane są przez sojusz USA, Australii i Wielkiej Brytanii. Sztuczna Inteligencja może zrewolucjonizować sposób prowadzenia wojny podwodnej, zwiększając możliwości wykrywania okrętów przeciwnika.
Chiny są głównym konkurentem w militarnym wyścigu technologicznym z państwami AUKUS, czyli Australią, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi. Alianci podpisali właśnie umowę, w której zobowiązują się do bliższej współpracy przy wykorzystaniu Sztucznej Inteligencji do celów wojskowych. Oprócz sztucznej inteligencji trzy kraje oświadczyły, że współpracują w innych obszarach technologicznych, takich jak technologie kwantowe, wojna elektroniczna i broń hipersoniczna.
Szpiegować będzie też sztuczna inteligencja
Sztuczna Inteligencja jest głównym filarem programu śledzenia chińskich okrętów podwodnych. Zaawansowane algorytmy pojawią się na samolotach do poszukiwania i niszczenia okrętów podwodnych P-8A Poseidon.
SI na jego pokładzie zbierać będzie informacje z boi w oceanie, które nasłuchują dźwięków okrętów. Dane przetwarzane przez sztuczną inteligencję umożliwią krajom AUKUS śledzenie chińskich okrętów podwodnych z większą szybkością i dokładnością.
Poza tym sojusznicy zobowiązali się do wspólnej pracy nad odpornymi i autonomicznymi technologiami sztucznej inteligencji (RAAIT) przeznaczonymi do szpiegowania. Algorytmy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego mają być w tym przypadku użyte do ochrony własnych sił, precyzyjnego namierzania oraz wywiadu, obserwacji i rozpoznania. Pierwsze algorytmy są już gotowe, a program ma osiągnąć wstępną gotowość w 2024 r.
Więcej o sztucznej inteligencji w wojsku przeczytasz na Spider`s Web:
Sztuczna inteligencja w wojnie podwodnej
Sztuczna Inteligencja to zbiór technologii, które pozwalają komputerom nauczyć się, rozumieć i podejmować decyzje na podstawie danych i algorytmów. SI może być stosowana do różnych celów, od rozpoznawania twarzy i głosu, po analizę obrazów satelitarnych i sygnałów sonarowych.
W przypadku okrętów podwodnych SI może pomóc w lepszym wykorzystaniu dostępnych informacji o środowisku morskim i ruchach wrogich jednostek. Jest to niezwykle przydatne zwłaszcza gdy trzeba przerobić gigantyczne ilości danych z dużej ilości urządzeń nasłuchowych, a dodatkowo konieczne jest wyłapywanie minimalnych zmian w nasłuchu.