REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Wsadzili Sztuczną Inteligencję do czołgu. To piąty członek załogi

Izrael zaprezentował właśnie najnowszą wersję swojego słynnego czołgu Merkawa. To dowód na to, że pancerne kolosy nie wybierają się na emeryturę, a Sztuczna Inteligencja wkrótce zacznie zastępować żołnierzy.

22.09.2023
17:53
Czołg Merkawa
REKLAMA

Czołg to jedna z najpotężniejszych i najskuteczniejszych broni na polu walki. Nie bez powodu nazywany jest "królem bitwy". Czołgi stanowią o sile i prestiżu armii, a także o poziomie technologicznym i innowacyjnym kraju, który je produkuje.

Wśród czołgów, które zasługują na uwagę, znajduje się izraelska Merkawa, czyli po hebrajsku "rydwan". To czołg, który łączy w sobie zaawansowaną technologię, wysoką ochronę załogi i zdolność do walki w różnych warunkach terenowych i klimatycznych. Izrael pochwalił się najnowszą wersją tego czołgu - Merkawa Mk4 Barak, która została oficjalnie zaprezentowana światu we wrześniu 2023 roku.

REKLAMA

Merkawa Mk4 Barak to najnowsza i najbardziej zaawansowana wersja czołgu Merkawa. Jest to czołg, który wykorzystuje najnowsze osiągnięcia w dziedzinie elektroniki, informatyki i sztucznej inteligencji. Czołg ten ma być w stanie samodzielnie analizować sytuację na polu walki, wykrywać i namierzać cele, a nawet podejmować decyzje bojowe. Czołg Merkawa Mk4 Barak ma być także w pełni zintegrowany z innymi systemami uzbrojenia i dowodzenia, tworząc sieć informacyjną i współpracując z innymi jednostkami. Sztuczna Inteligencja traktowana jest w tym czołgu jako piąty członek załogi.

Więcej o czołgach przeczytasz na Spider`s Web:

Merkawa Mk4 Barak - rewolucja na polu walki

Czołg Merkawa Mk4 Barak ma wiele nowych i unikatowych cech, które odróżniają go od innych czołgów. Jedną z największych innowacji jest system sztucznej inteligencji (AI) - czołg jest wyposażony w komputer pokładowy, który korzysta z algorytmów sztucznej inteligencji do analizy danych z różnych czujników i kamer. System ten ma pomagać załodze w wykonywaniu zadań bojowych, takich jak wybór celu, korekcja ognia czy unikanie zagrożeń. System ten ma także zdolność do uczenia się na podstawie doświadczeń i dostosowywania się do zmieniających się warunków.

Czołg Merkawa Mk4 Barak posiada też system ochrony aktywnej Trophy - jest to system obrony przed pociskami kierowanymi i niekierowanymi. System ten składa się z radaru, który wykrywa nadlatujące pociski, i wyrzutni, która wystrzeliwuje metalowe granulki, które detonują pociski na bezpiecznej odległości od czołgu. System ten ma wysoką skuteczność i niezawodność.

Hełm jak w myśliwcu F-35

Innym przełomowym wynalazkiem jest hełm IronVision. Jest to specjalny hełm dla dowódcy czołgu, który wykorzystuje technologię rozszerzonej rzeczywistości. Hełm ten pozwala dowódcy "patrzeć przez" pancerz czołgu i widzieć obraz z otoczenia w 360 stopniach. Hełm ten pokazuje także informacje o celach, zagrożeniach i własnych jednostkach, co zwiększa świadomość sytuacyjną i skraca czas reakcji.

Hełm IronVision to bardzo ciekawy wynalazek, który może zmienić sposób prowadzenia walki pancernych. Hełm ten jest produkowany przez izraelską firmę Elbit Systems i jest częścią systemu Iron Fist, który ma na celu zwiększenie ochrony i skuteczności czołgów. Hełm ten jest kompatybilny z różnymi typami czołgów, takimi jak Merkava, Leopard 2 czy Abrams.

Czołg Merkawa Mk4 Barak

IronVision wykorzystuje kamery umieszczone na zewnątrz czołgu, które przesyłają obraz do hełmu dowódcy. Obraz ten jest następnie uzupełniany o dodatkowe dane, takie jak mapy, cele, zagrożenia i własne jednostki. Hełm pozwala dowódcy mieć pełną świadomość sytuacyjną i podejmować szybsze decyzje. IronVision jest podobny do hełmu pilota myśliwca F-35, który również wykorzystuje technologię rozszerzonej rzeczywistości.

Historia czołgu Merkawa

Merkawa to czołg stworzony przez Izraelczyków dla Izraelczyków. Jego historia sięga lat 70. ubiegłego wieku, kiedy to Izrael postanowił opracować własny czołg, który miał być dostosowany do specyficznych potrzeb i zagrożeń tego kraju. Izrael był bowiem otoczony przez wrogie państwa arabskie, które dysponowały licznymi i nowoczesnymi czołgami radzieckimi.

Ponadto Izrael nie mógł polegać na stałym dostawie czołgów z zagranicy, ponieważ jego sojusznicy często zmieniali swoją politykę wobec Bliskiego Wschodu. Dlatego Izrael zdecydował się na samodzielną produkcję czołgów, wykorzystując do tego własne zasoby ludzkie, techniczne i finansowe.

Merkawa Mk4

Głównym projektantem czołgu Merkawa był generał Israel Tal, który był bohaterem wojny sześciodniowej z 1967 r. Tal miał własną koncepcję czołgu, która odbiegała od tradycyjnych wzorców zachodnich i wschodnich. Jego priorytetem była ochrona załogi, dlatego silnik umieścił z przodu kadłuba, a amunicję w specjalnej komorze z tyłu wieży. Dzięki temu załoga była chroniona przed ostrzałem z przodu i boku oraz przed wybuchem amunicji w przypadku trafienia.

Tal zadbał także o to, by czołg był mobilny i zwrotny, aby mógł poruszać się po trudnym terenie pustynnym i górzystym. Ponadto czołg miał mieć możliwość przewożenia dodatkowych żołnierzy lub rannych na polu walki.

Pierwsza wersja czołgu Merkawa Mk1 została wprowadzona do służby w 1979 r. Od tego czasu czołg był ulepszany i modernizowany, wprowadzając kolejne wersje: Mk2, Mk3 i Mk4. Czołg Merkawa brał udział w wielu konfliktach zbrojnych na Bliskim Wschodzie, takich jak wojna libańska z 1982 roku, intifada palestyńska czy wojna z Hezbollahem w 2006 r. Czołg Merkawa okazał się skutecznym i niezawodnym pojazdem bojowym, zdobywając uznanie zarówno wśród żołnierzy izraelskich, jak i obserwatorów wojskowych na całym świecie.

Merkawa na sprzedaż

REKLAMA

Merkawa Mk4 Barak to czołg przyszłości, który ma zapewnić Izraelowi przewagę na polu walki. Czołg ten jest wynikiem wieloletniego doświadczenia i innowacji izraelskich inżynierów i żołnierzy. Jest także dowodem na to, że Izrael jest światowym liderem w dziedzinie technologii wojskowej i sztucznej inteligencji.

Czołg Merkawa Mk4 Barak ma być wprowadzony do służby w izraelskiej armii w 2024 r. Izrael planuje zakupić 300 sztuk tego czołgu, które mają zastąpić starsze wersje Merkawy. Pojazd ma także być oferowany na rynku międzynarodowym, jako jeden z najbardziej zaawansowanych i nowoczesnych czołgów na świecie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA