REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Sztuczna inteligencja projektuje chińskie okręty wojenne. Przyspieszenie jest kosmiczne

Tak jak silnik parowy miał siłę mięśni setek ludzi, tak sztuczna inteligencja wzmacnia możliwości naszych mózgów. Tej siły już nie zatrzymacie. Wiedzą o tym dobrze Chiny, które wykorzystują sztuczną inteligencję do projektowania broni. Ze zdumiewającym efektem.

22.03.2023
7:12
Marynarka Wojenna Chin
REKLAMA

Chińska armia coraz częściej wykorzystuje sztuczną inteligencję do projektowania broni, w tym swoich okrętów wojennych. Opublikowane właśnie badania dowodzą, że zespół finansowany przez chińskie wojska wykorzystał sztuczną inteligencję do zaprojektowania układu instalacji elektrycznej okrętu wojennego z niezwykłą dokładnością i w rekordowym tempie, wykorzystując zaledwie ułamek czasu, jaki potrzebny byłby człowiekowi.

Prace, które zajęłyby ludziom niemal rok, sztuczna inteligencja wykonał w ciągu zaledwie jednego dnia. To niewyobrażalne wręcz wcześniej przyspieszenie. Co więcej, to dopiero początek, ponieważ technologia ta będzie stale rozwijana i ulepszana, co pozwoli na jeszcze większą precyzję i szybkość produkcji okrętów wojennych.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja zaczyna od zapoznania się z bazą wiedzy o chińskim projektowaniu okrętów i doświadczeniami w budowie okrętów z minionych dziesięcioleci. Następnie tworzy projekt, który jest sprawdzany z bazą danych istniejących jednostek. Chińczycy twierdzą, że takie podejście znacznie zmniejszyło wymagane zasoby obliczeniowe i wyeliminowało błędy.

Sztuczna inteligencji do projektowania systemów okrętów wojennych może być z łatwością używana z "małym komputerem". Naukowcy zlecili systemowi 400 "trudnych zadań" projektowych, a ten "osiągnął 100 proc. dokładność".

Program otrzymał dofinansowanie od chińskiego wojska, ponieważ zbyt wolne projektowanie, a nie moce przerobowe stoczni, było głównym problemem powstrzymującym tempo produkcji okrętów. Chiny planują mieć ponad 400 okrętów wojennych do 2025 r., czyli o około jedną trzecią więcej niż flota amerykańska.

Sekretarz Marynarki Wojennej USA Carlos Del Toro powiedział dziennikarzom w Waszyngtonie w zeszłym miesiącu, że Chiny mają 13 stoczni produkujących okręty wojenne, a "jedna stocznia ma większą zdolność produkcyjną niż wszystkie nasze stocznie razem wzięte".

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA