REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Chińska broń hipersoniczna. Tym pociskiem mogą zniszczyć amerykańskie bazy

Chiński pocisk balistyczny średniego zasięgu Dong Feng-17 wraz z hipersonicznym pojazdem szybującym został zaprojektowany do atakowania zagranicznych baz wojskowych i flot na zachodnim Pacyfiku - poinformował amerykański Pentagon.

09.12.2022
18:23
Chińska broń hipersoniczna. Tym pociskiem mogą zniszczyć amerykańskie bazy
REKLAMA

Informacje takie podał serwis Janes, powołując się ma raport China Military Power Report 2022 r., przygotowany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych.

REKLAMA

System DF-17 pomyślnie przeszedł kilka testów i został wdrożony operacyjnie. Chociaż DF-17 jest przede wszystkim platformą konwencjonalną, może być wyposażony w głowice jądrowe

- informuje serwis Janes. 
 class="wp-image-3053328"
Chiński pocisk balistyczny średniego zasięgu Dong Feng-17

Powołując się na twierdzenie chińskiego eksperta wojskowego, Pentagon dodał, że "głównym celem DF-17 jest atakowanie baz i flot na zachodnim Pacyfiku", czyli wojsk amerykańskich.

Chiński pocisk balistyczny Dong Feng-17

Dong Feng-17 (DF-17) to chiński pocisk balistyczny średniego zasięgu na paliwo stałe, który przenosi pojazd DF-ZF. DF-ZF to chiński hipersoniczny pojazd szybujący (HGV hypersonic glide vehicle), czyli pocisk przenoszący głowicę wybuchową. Nie ma on napędu, a "jedynie" szybuje z prędkością hipersoniczną.

DF-17 wynosi DF-ZF na orbitę Ziemi, a następnie pojazd wraca do atmosfery, rozpędzając się do prędkości hipersonicznej. Zdaniem analityków DF-ZF osiąga do 10 Machów (12360 km/h, 3430 m/s) przy wejściu w atmosferę i od 5 Machów (6173 km/h, 1715 m/s) przed celem.

Hipersoniczne pojazdy szybujące jest trudniej zestrzelić

Hipersoniczne pojazdy szybujące jest trudniej zestrzelić niż pociski balistyczne, które schodzą przez atmosferę po przewidywalnej trajektorii balistycznej.

HGV schodzi w atmosferę wcześniej, w płaskim ślizgu, setki kilometrów za horyzontem, następnie szybuje z gigantyczną prędkością na stosunkowo niewielkiej wysokości. Tym samym praktycznie do kilku sekund skraca czas, w którym można go wykryć i zaatakować.

Kompromis polega na tym, że pojazdy szybujące mają najmniejszą prędkość i wysokość, gdy zbliżają się do celu, co czyni je wrażliwymi na skoncentrowaną obronę przeciwlotniczą najniższego poziomu. Oczywiście klasyczne działka czy rakiety mogą nie mieć szans, ale broń laserowa lub mikrofalowa (obie działają z prędkością światła) są skuteczniejsze.

Pojazd może być używany do przenoszenia broni nuklearnej oraz do wykonywania konwencjonalnych, precyzyjnych uderzeń na przykład na lotniskowce czy bazy logistyczne.

REKLAMA

Pojazd DF-ZF jest montowany w różnych chińskich pociskach balistycznych, takich jak pocisk średniego zasięgu DF-17 (o zasięgu od 1800 do 2500 km) zwiększając zasięg uderzenia od 8000 do 12000 km. 

System DF-17 wraz z DF-ZF został oficjalnie zaprezentowany podczas parady wojskowej z okazji święta Rocznicy Proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej, 1 października 2019 r.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA