REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Największy na świecie chiński dron już po pierwszym locie. Może zabrać 1,5 t ładunku

Chińczycy wyprodukowali największy na świecie, czterosilnikowy dron. Bezzałogowiec wykonał właśnie swój pierwszy udany lot. Maszyna może zabrać na pokład 1,5 tony ładunku.

31.10.2022
13:36
Chiński dron - transportowiec po pierwszym locie. Jest największy na świecie
REKLAMA

TB0D Scorpion D, najnowszy chiński dron towarowy opracowany przez chińską firmę Sichuan Tengden Sci-Tech Innovation Co., ma za sobą swój pierwszy lot. Test przeprowadzony został na poligonie badawczym w porcie lotniczym Zigong Fengming General w południowo-zachodniej prowincji Syczuan. 

REKLAMA

Chińczycy twierdzą, że to pierwszy na świecie bezzałogowiec z czterema silnikami (w tej klasie dronów oczywiście). Scorpion D wystartował w południe czasu lokalnego i leciał przez 18 minut.

Firma poinformowała, że ​​bezzałogowiec zadebiutuje publicznie podczas Airshow China 2022, które odbędą się w listopadzie w Zhuhai w prowincji Guangdong w południowych Chinach.

 class="wp-image-2530242"
Start drona TB0D Scorpion D

Scorpion D ma 10,5 m długości, 3,1 m wysokości i rozpiętość skrzydeł 20 m. Scorpion D jest pierwszym na świecie dronem z czterema silnikami. Co ciekawe jest to dron cargo do transportu różnego rodzaju ładunku z przestrzenią towarową.

Na pokład o powierzchni niemal 10 m2 może zabierać 1,5 t ładunku o objętości do 5 m3 przy 4 t masy startowej. Firma w komunikacie podała, że główne zadania drona to wykonywanie zadań pomocniczych, takich jak logistyka czy opryski z powietrza.

 class="wp-image-2530263"
Scorpion D przygotowany do załadunku

Chiński dron może latać przez 35 godzin w powietrzu na dystansie 6000 kilometrów. 

Dron TB0D Scorpion D będzie miał także zastosowanie wojskowe

Chociaż prototyp został opracowany jako wariant dla lotnictwa cywilnego, to ten dron znajdzie bez wątpienia zastosowanie wojskowe. Bezzałogowiec ma zasięg i ładowność, które pozwalają na transport broni i sprzętu dla żołnierzy. 

Według chińskich analityków, w przyszłości maszyna może stać się dronem bombowym. TB0D Scorpion D został opracowany na podstawie mniejszego, dwusilnikowego TB-001, który jest dronem wojskowym i ma możliwość przenoszenia bomb i rakiet oraz ma zamontowany sprzęt do obserwacji i namierzania celów. 

TB-001 był już nawet wykorzystywany przez Chińską Armię Ludowo-Wyzwoleńczą do obserwacji Tajwanu.

 class="wp-image-2530239"
Dron TB-001
REKLAMA

Czterosilnikowy dron transportowy to z pewnością przydatne narzędzie dla chińskiej armii, której ambicje sięgają daleko poza terytorium samych Chin. Kraj ten ma już pierwszą bazę wojskową w Afryce. Intensywnie rozbudowuje także swoje sztuczne wyspy położone na południowym wschodzie. Drony o potężnym zasięgu pozwolą też na sięgnięcie amerykańskich miast położonych na zachodnim wybrzeżu USA.

TB0D Scorpion D to z pewnością nie jest ostatnie słowo Chińczyków. firma Tengden Technology pokazała makietę ośmiosilnikowego drona.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA