REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Chińczycy obserwują Tajwan swoim najnowszym dronem. Panika na wyspie

Najnowszy, najbardziej zaawansowany chiński dron wojskowy pierwszy raz pojawił się tuż przy granicy z Tajwanem co wywołało na wyspie spory niepokój. WZ-7 Szybujący Smok to jeden z największych rozpoznawczych dronów na świecie. Publicznie zaprezentowano go dopiero w zeszłym roku. Jak twierdzą Chińczycy może on naprowadzać na cel pociski manewrujące i zagłuszać flotę przeciwnika.

19.09.2022
18:55
Chiński dron Guizhou WZ-7 Soaring Dragon
REKLAMA

Wojsko Republiki Chińskiej (Tajwanu) kolejny raz wykryło pięć chińskich okrętów wojennych i 26 chińskich samolotów wojskowych wokół wyspy. Wśród dwóch wykrytych bezzałogowych statków powietrznych był WZ-7 Soaring Dragon, który został po raz pierwszy zauważony w strefie identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu.

REKLAMA

Siły Powietrzne Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wykorzystały podczas tej akcji cały wachlarz swoich maszyn, które zbliżyły się do Tajwanu z różnych stron.

Wśród samolotów były myśliwsko - bombowe Xi'an JH-7, myśliwce Shenyang J-16, samolot walki elektronicznej Shaanxi Y-9 oraz drony Guizhou BZK-007 i Guizhou WZ-7 Soaring Dragon. Ta ostatnia maszyna zbliżyła się do południowo - zachodniego roku tajwańskiej przestrzeni powietrznej.

Pojawienie się po raz pierwszy w pobliżu wyspy drona Guizhou WZ-7 Soaring Dragon zostało odebrane przez Tajwan jako eskalacja napięcia ze strony kontynentalnych komunistycznych Chin.

Chiński dron Guizhou WZ-7 Soaring Dragon

WZ-7 Soaring Dragon (Szybujący Smok) to dron klasy HALE (z ang. high-altitude long endurance) czyli mogący latać na dużych wysokościach do 18 km i posiadający możliwość dłuższego przebywania w powietrzu.

Teoretycznie, pod względem funkcjonalnym jest porównywalny z amerykańskim Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk.

Podstawowym zadaniem WZ-7 jest rozpoznanie lotnicze, ale może być on również wyposażone do dostarczania danych dla pocisków przeciwokrętowych i pocisków manewrujących, a nawet rakiet balistycznych, takich jak chiński DF-21D.

WZ-7 Szybujący Smok może naprowadzać pociski

WZ-7 wszedł do służby w Siłach Powietrznych Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w 2018 r. Dron produkowany jest przez Chengdu Aircraft Industry Group i został po raz pierwszy zaprezentowany publiczności podczas Zhuhai Airshow w Chinach w 2021 r.

 class="wp-image-2445303"
WZ-7 Szybujący Smok

Chińczycy twierdzą, że ich dron ma może być wykorzystywany do transmisji komunikacji na dużych wysokościach (zwiększając zasięg naziemnych radiostacji). WZ-7 jest też wyposażony w elektroniczne urządzenie zagłuszające mogące zakłócać systemów elektronicznych i komunikacji przeciwnika.

REKLAMA

Maszyna jest napędzana silnikiem turboodrzutowym Guizhou WP-13, kopią radzieckiego Tumansky R-13, który znajduje się z tyłu drona i ma wlot powietrza zamontowany w górnej części kadłuba. Bezzałogowiec ma maksymalny zasięg 7000 km i prędkość przelotową 750 km/h.

WZ-7 ma 5,41 m wysokości, 14,33 m długości i rozpiętość skrzydeł 24,86 m. WZ-7 może przenosić 650 kg ładunku i przebywać w powietrzu przez 10 godzin.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA