REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Chińskie pociski przelecą nad Tajwanem. Bezprecedensowe manewry komunistycznej armii

Gigantyczne ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu prowadzone przez Chińską Armię Ludowo-Wyzwoleńczą (PLA) weszły w kluczową fazę. W ich trakcie chińskie wojska ćwiczą walkę morską, szturm plaż oraz walkę lądową i powietrzną z użyciem zaawansowanej broni, w tym myśliwców typu stealth J-20 i DF-17 oraz pocisków hipersonicznych.

04.08.2022
13:25
Chiny i Tajwan. Po wizycie Nancy Pelosi będą ćwiczenia wojskowe
REKLAMA

Napięcie wokół wyspy utrzymuje się po tym, jak Tajwan odwiedziła w tym tygodniu przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi.

REKLAMA

Dowództwo Teatru Wschodniego PLA rozpoczęło w środę połączone manewry marynarki wojennej, sił powietrznych, sił rakietowych, sił wsparcia strategicznego i połączonych sił wsparcia logistycznego.

Realistyczne wspólne ćwiczenia zorientowane na walkę w przestrzeni morskiej i powietrznej na północy, południowym zachodzie i południowym wschodzie Tajwanu.

Ćwiczenia są bezprecedensowe, ponieważ rakiety PLA po raz pierwszy przelecą nad wyspą Tajwan, siły PLA wejdą na obszar w promieniu 12 mil morskich od wyspy, a tzw. linia środkowa (oddzielająca na morzu Chiny kontynentalne od Tajwanu) przestanie istnieć.

Chińczycy wystawili do ćwiczeń swój najlepszy sprzęt. Na zdjęciach i filmach wśród uzbrojenia używanego w ćwiczeniach widać myśliwiec typu stealth J-20, bombowiec H-6K, myśliwiec J-11, niszczyciel Typ 052D, korwetę Typ 056A i pocisk balistyczny krótkiego zasięgu DF-11.

Według raportu Chińskiej Telewizji Centralnej do ćwiczeń dołączyły również samoloty wczesnego ostrzegania i pociski naddźwiękowe DF-17.

Od czwartku w południe do niedzieli PLA przeprowadzi również ćwiczenia wojskowe z użyciem ostrej amunicji w sześciu dużych obszarach morskich i ich przestrzeni powietrznej otaczających wyspę Tajwan na jej północy, północnym wschodzie, wschodzie, południu, południowym zachodzie i północnym zachodzie, podała agencja informacyjna Xinhua.

- Konwencjonalne pociski PLA zostaną wystrzelone z kontynentu na zachód od Tajwanu i uderzą w cele na morzu, na wschód od wyspy. Oznacza to, że pociski przelecą nad wyspą, co jest bezprecedensowe

– powiedział chiński ekspert wojskowy Zhang Xuefeng.

Ćwiczenia PLA wokół Tajwanu mają pokazać, że Chiny są w stanie zablokować całą wyspę i rozwiązać kwestię Tajwanu w sposób niepokojowy, twierdzą obserwatorzy.

- Okręty PLA i ich działania mogą stanowić zagrożenie dla głównych portów i szlaków żeglugowych na Tajwanie, tworząc całkowitą blokadę. Ten styl blokady może być jednym z planów działań podejmowanych w przyszłości w celu zjednoczenia siłowego

- powiedział w środę w Global Times Herman Shuai, emerytowany generał porucznik armii Tajwanu.

W porównaniu z kryzysem w Cieśninie Tajwańskiej w 1996 r. siła militarna PLA została znacznie wzmocniona, twierdzą analitycy. 

REKLAMA

W 1996 r. zdolności samoobrony Tajwanu były stosunkowo duże, zdolności PLA do ataku wciąż niewystarczające, a liczba okrętów desantowych była ograniczona. Również korpus piechoty morskiej PLA i chińskie Siły Powietrzne nie miały absolutnej przewagi.

Teraz jest inaczej. Po tylu latach szybkiego rozwoju PLA, Chińczycy posiadają duże niszczyciele, lotniskowce i rozbudowane siły powietrzne i są zdolni do blokady Tajwanu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA