REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Chiny szykują ćwiczenia tuż przy plażach Tajwanu. Wyspa zostanie otoczona

Chińskie wojsko zostało postawione w stan najwyższej gotowości i rozpocznie "ukierunkowane operacje wojskowe" w odpowiedzi na wizytę Nancy Pelosi na Taiwanie. Chiny zapowiedziały również przeprowadzenie ogromnych ćwiczeń z użyciem ostrej amunicji.

03.08.2022
7:23
Chińskie ćwiczenia wojskowe przy Tajwanie
REKLAMA

Nancy Pelosi, przewodnicząca amerykańskiej Izby Reprezentantów, wylądowała na Tajwanie we wtorek wieczorem. Chiny, które traktują Tajwan jak zbuntowaną prowincję, odebrały to jako policzek, bo ich zdaniem nikt nie ma prawa utrzymywać jakichkolwiek stosunków dyplomatycznych z wyspą.

REKLAMA

We wtorek wieczorem chiński minister obrony ogłosił, że Dowództwo Teatru Wschodniego Armii Ludowo-Wyzwoleńczej od wtorkowej nocy będzie prowadzić ćwiczenia wojskowe w pobliżu Tajwanu.

Ćwiczenia obejmą działania powietrzne i morskie na północy, południowym zachodzie i południowym wschodzie Tajwanu, a także ostrzał z użyciem pocisków dalekiego zasięgu w Cieśninie Tajwańskiej oraz testy rakietowe na morzu na wschód od Tajwanu. Chińskie jednostki będą używać podczas ćwiczeń ostrej amunicji.

Jak wygląda to dokładnie na mapie, możecie zobaczyć niżej. Nigdy wcześniej komunistyczne Chiny nie prowadziły manewrów tak blisko Tajwanu i nigdy wcześniej wyspa nie była otoczona w ten sposób.

Kilka dni temu, państwowa agencja informacyjna Xinhua poinformowała we wtorek, że chińskie wojsko będzie przeprowadzać ćwiczenia wokół Tajwanu od 4 do 7 sierpnia. Wszystko wskazuje na to, że manewry rozpoczęły się wcześniej.

Od kilkudziesięciu godzin w internecie pojawiają się zdjęcia przedstawiające konwoje sprzętu oraz koncentrację wojsk na plażach, drogach i w portach położonej najbliżej Tajwanu prowincji Fujian. Jedno z takich wideo zobaczycie niżej.

Na filmach widać pływające pojazdy opancerzone, sprzęt obrony przeciwlotniczej, a także pociski balistyczne średniego zasięgu. Na filmie niżej zobaczycie jak długi sznur wozów jadących dosłownie między plażowiczami.

Armia Republiki Chińskiej (Tajwanu) w 2021 r. liczyła około 165 tys. żołnierzy. Pobór do wojska pozostaje powszechny dla mężczyzn od osiemnastego roku życia, ale wielu z nich otrzymuje możliwość spełnienia swojego obowiązku poprzez alternatywną służbę i zostaje przekierowanych do agencji rządowych lub branż związanych z bronią. 

Od 2021 r. zwiększono szkolenie formacji rezerwowych, kładąc nacisk na walkę miejską i asymetryczną. Okres szkolenia rezerwistów został wydłużony do dwóch tygodni z 5-7 dni. W 2022 r. rezerwy wynosiły 2,31 mln. Rosyjska inwazja na Ukrainę w 2022 r. zwiększyła poparcie opinii publicznej dla rozbudowy armii. 

REKLAMA

Tajwan posiada około 600 samolotów w tym myśliwce F-16 oraz Mirage 2000-5 oraz cztery łodzie podwodne, cztery niszczyciele, 22 fregaty. Podstawę sił lądowych stanową przestarzałe czołgi M60A3 w ilości 480 sztuk.

Dla porównania Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza ma 2,25 mln żołnierzy. Jej lotnictwo ma kilka tysięcy samolotów i regularnie narusza przestrzeń powietrzną wyspy w dużych formacjach myśliwców i bombowców.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA