REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Chińczycy śledzili DarkStara z nowego Top Guna szpiegowskimi satelitami. Myśleli, że atrapa to supersamolot

DarkStar to supermyśliwiec podobny do legendarnego SR-71 Blackbird wymyślony przez filmowców na potrzeby nowego filmu z Tomem Cruisem Top Gun: Maverick. Filmowcy tak dobrze wywiązali się z powierzonego im zadania, że… nabrali nawet chiński rząd, który zaczął interesować się nowym wynalazkiem Amerykanów.

05.05.2022
5:50
Top Gun Maverick atrapa samolotu
REKLAMA

W filmie Top Gun: Maverick pojawi się bardzo realistycznie wyglądający samolot - DarkStar. Filmowcom udało się stworzyć fikcyjny myśliwiec z tak dużą pieczołowitością, że Chińczycy pomylili go z prawdziwym i zaczęli śledzić statek-rekwizyt z pomocą satelity.

REKLAMA

Top Gun od Tony'ego Scotta z 1986 r. to klasyka kina akcji. Tom Cruise wcielił się w tym filmie w pilota w amerykańskiej armii, a lada moment pojawi się w jego oficjalnej kontynuacji. Top Gun: Maverick, którego premierę wielokrotnie przekładano ze względu na pandemię Covid-19, pod koniec tego miesiąca ma trafić do kin, ale już teraz jest o nim głośno - między innymi za sprawą Chin.

Czytaj też:

DarkStar, samolot-zabawka z Top Gun: Maverick, jak prawdziwy

Nowy Top Gun i samolot DarkStar. Chińczycy śledzili go z satelity

Na potrzeby nowego filmu przygotowano atrapę nieistniejącego samolotu. Okazuje się przy tym, że filmowcy tak dobrze wywiązali się z powierzonego im zadania, że... nabrali nawet chiński rząd. Władze państwa środka postanowiły śledzić rekwizyt z wykorzystaniem satelity, bo najprawdopodobniej dopuszczały myśl, iż stworzony na potrzeby filmu statek jest prawdziwy.

Darkstar, bo o nim mowa, to fikcyjny pojazd powietrzny, który można pomylić z prawdziwym. Informację o tym, że Chińczycy przekierowali na niego swoje szpiegowskie satelity podał Jerry Bruckheimer, powołując się na swoje kontakty w amerykańskiej marynarce. Z pewnością będzie to dla nowego filmu, za którego reżyserię odpowiada Joseph Kosinski, świetną reklamą.

Jeśli chodzi o samego Darkstara, to jak zauważa Business Insider, samolot przypomina rendery hipersonicznego SR-72, czyli następcy SR-71 Blackbirda od Lockheed Martin. Co przy tym ciekawe, to wcale nie jest przypadek, gdyż twórcy filmu Top Gun: Maverick współpracowali z inżynierami właśnie tej firmy. W przygotowaniu jego atrapy pomogli spece ze Skunk Works.

Samolot DarkStar, który zmylił władze Chin, nie jest oczywiście żadnym zaskoczeniem, skoro chodzi tu o film Toma Cruise'a.

Aktor znany jest z tego, że w swoich filmach stara się nie korzystać z pomocy kaskaderów i cyfrowych efektów specjalnych. Do czego to prowadzi, widać w filmach z serii Mission Impossible. Tom Cruise sam się wspinał na Burj Khalifa, wstrzymał oddech na parę minut, pilotował helikopter (jednocześnie obsługując kamerę) i wykonał skok Halo.

REKLAMA

Warto dodać, że swego czasu, w kontekście serii Mission Impossible, przewijała się bardzo często Polska. Tom Cruise planował na potrzeby swojego nowego filmu z tego cyklu wysadzić jeden z naszych mostów, ale zapewne ze względu na głośne protesty nie doszło to do skutku (chociaż polski rząd poważnie na poważnie rozważał wydanie mu zgody).

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA