REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Chińczycy śledzili DarkStara z nowego Top Guna szpiegowskimi satelitami. Myśleli, że atrapa to supersamolot

DarkStar to supermyśliwiec podobny do legendarnego SR-71 Blackbird wymyślony przez filmowców na potrzeby nowego filmu z Tomem Cruisem Top Gun: Maverick. Filmowcy tak dobrze wywiązali się z powierzonego im zadania, że… nabrali nawet chiński rząd, który zaczął interesować się nowym wynalazkiem Amerykanów.

05.05.2022
5:50
Top Gun Maverick atrapa samolotu
REKLAMA

W filmie Top Gun: Maverick pojawi się bardzo realistycznie wyglądający samolot - DarkStar. Filmowcom udało się stworzyć fikcyjny myśliwiec z tak dużą pieczołowitością, że Chińczycy pomylili go z prawdziwym i zaczęli śledzić statek-rekwizyt z pomocą satelity.

REKLAMA

Top Gun od Tony'ego Scotta z 1986 r. to klasyka kina akcji. Tom Cruise wcielił się w tym filmie w pilota w amerykańskiej armii, a lada moment pojawi się w jego oficjalnej kontynuacji. Top Gun: Maverick, którego premierę wielokrotnie przekładano ze względu na pandemię Covid-19, pod koniec tego miesiąca ma trafić do kin, ale już teraz jest o nim głośno - między innymi za sprawą Chin.

Czytaj też:

DarkStar, samolot-zabawka z Top Gun: Maverick, jak prawdziwy

Nowy Top Gun i samolot DarkStar. Chińczycy śledzili go z satelity

Na potrzeby nowego filmu przygotowano atrapę nieistniejącego samolotu. Okazuje się przy tym, że filmowcy tak dobrze wywiązali się z powierzonego im zadania, że... nabrali nawet chiński rząd. Władze państwa środka postanowiły śledzić rekwizyt z wykorzystaniem satelity, bo najprawdopodobniej dopuszczały myśl, iż stworzony na potrzeby filmu statek jest prawdziwy.

Darkstar, bo o nim mowa, to fikcyjny pojazd powietrzny, który można pomylić z prawdziwym. Informację o tym, że Chińczycy przekierowali na niego swoje szpiegowskie satelity podał Jerry Bruckheimer, powołując się na swoje kontakty w amerykańskiej marynarce. Z pewnością będzie to dla nowego filmu, za którego reżyserię odpowiada Joseph Kosinski, świetną reklamą.

Jeśli chodzi o samego Darkstara, to jak zauważa Business Insider, samolot przypomina rendery hipersonicznego SR-72, czyli następcy SR-71 Blackbirda od Lockheed Martin. Co przy tym ciekawe, to wcale nie jest przypadek, gdyż twórcy filmu Top Gun: Maverick współpracowali z inżynierami właśnie tej firmy. W przygotowaniu jego atrapy pomogli spece ze Skunk Works.

Samolot DarkStar, który zmylił władze Chin, nie jest oczywiście żadnym zaskoczeniem, skoro chodzi tu o film Toma Cruise'a.

Aktor znany jest z tego, że w swoich filmach stara się nie korzystać z pomocy kaskaderów i cyfrowych efektów specjalnych. Do czego to prowadzi, widać w filmach z serii Mission Impossible. Tom Cruise sam się wspinał na Burj Khalifa, wstrzymał oddech na parę minut, pilotował helikopter (jednocześnie obsługując kamerę) i wykonał skok Halo.

REKLAMA

Warto dodać, że swego czasu, w kontekście serii Mission Impossible, przewijała się bardzo często Polska. Tom Cruise planował na potrzeby swojego nowego filmu z tego cyklu wysadzić jeden z naszych mostów, ale zapewne ze względu na głośne protesty nie doszło to do skutku (chociaż polski rząd poważnie na poważnie rozważał wydanie mu zgody).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA