REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

To ich najpotężniejszy okręt wojenny w historii. Chińczycy zwodowali swój najnowszy lotniskowiec

Lotniskowiec Typ 033 chińskiej marynarki wojennej, nazwany Fujian, został zwodowany 17 czerwca w szanghajskiej stoczni Jiangnan. Typ 003 to chiński lotniskowiec drugiej generacji. Fujian jest jak dotąd największym i najbardziej zaawansowanym technologicznie okrętem we flocie chińskiej marynarki wojennej.

17.06.2022
21:01
Lotniskowiec Typ 033 chińskiej marynarki wojennej
REKLAMA

Ceremonia wodowania trzeciego chińskiego lotniskowca odbyła się w piątek rano w Jiangnan Shipyard of China Shipbuilding Industry Corporation. Budowa Typ 003 rozpoczęła się w stoczni Jiangnan w połowie 2017 r. 

REKLAMA

Zatwierdzony przez Centralną Komisję Wojskową, nowo zwodowany lotniskowiec otrzymał numer kadłuba 18. Wyposażony w płaski pokład lotniczy lotniskowiec, nazwany na cześć prowincji Fujian, jest pierwszym w Chinach lotniskowcem, który używa katapult. Wyporność okrętu to 80 tys. ton.

Po zwodowaniu nowy lotniskowiec przeprowadzi zgodnie z planem testy cumowania i próby morskie.

Fujian to wyraz chińskich ambicji

Typ 003 jest porównywalny rozmiarami do klasy Nimitz i Forda amerykańskiej marynarki wojennej.  W przeciwieństwie do lotniskowców Marynarki Wojennej USA, Typ 003 wykorzystuje napęd konwencjonalny, a nie jądrowy i ma trzy katapulty zamiast czterech.

Nowy lotniskowiec będzie wykorzystywał katapulty elektromagnetyczne. Pokład nowego chińskiego lotniskowca ma długość 320 m.  Na okręcie stacjonować ma 40 samolotów myśliwskich, a także samoloty transportowe oraz samoloty wczesnego ostrzegania.

Fujian został zwodowany 10 lat po tym, jak Chiny oddały do ​​użytku swój pierwszy lotniskowiec. Pekin nie ukrywa przy tym swoich światowych ambicji zbudowania supermocarstwa zdolnego rzucić wyzwanie USA.

Zbudować silną i nowoczesną marynarkę wojenną i zapewnić silne wsparcie dla realizacji chińskiego marzenia o silnej armii. Aby zrealizować cel partii, jakim jest wzmocnienie armii w nowej epoce i wszechstronne przekształcenie armii ludowej w armię światowej klasy 

- takie hasło pojawiło się na okręcie w trakcie ceremonii, podaje serwis navalnews.com.

Dziwne losy chińskich lotniskowców

Dwa pierwsze lotniskowce chińskiej marynarki wojenne zostały zbudowane w oparciu o sowiecką technologię.

REKLAMA

Pierwszy chiński lotniskowiec, Typ 001 Liaoning to w zasadzie lotniskowiec sowieckiej klasy Kuźniecow. Niedokończony okręt Rosja sprzedała Chinom jako złom w 1998 r. Chińczycy postanowili go jednak ukończyć i wszedł on do do chińskiej służby w 2012 r.

Drugi lotniskowiec, Typ 002 Shandong, jest chińską kopią pierwszego lotniskowca. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA