REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Chińczycy pokazali nowy radar do wykrywania satelitów. Wojna sięgnie kosmosu

Podczas zakończonej w ostatnich dniach wystawy Airshow China 2022, która odbyła się w Zhuhai, Chiny zaprezentowały swój radar do obserwacji przestrzeni kosmicznej, który może być również używany do śledzenia pocisków antybalistycznych.

21.11.2022
11:06
Chińczycy pokazali nowy radar do wykrywania satelitów. Wojna sięgnie kosmosu
REKLAMA

Przeprowadzona przez serwis Janes analiza zdjęć radaru sugeruje, że SLC-18 sugeruje ma około 9 m wysokości i 8 m szerokości. Czoło anteny radaru niskiej częstotliwości jest pokryte 960 okrągłymi wypukłymi elementami.

REKLAMA

Radar SLC-18 służy do obserwacji górnych warstw atmosfery i przestrzeni kosmicznej i może wyszukiwać, wykrywać i śledzić obiekty, takie jak pociski balistyczne i satelity na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO).

Podczas pokazu, producent sprzętu, firma China Electronics Technology Group Corporation (CETC) podała, że SLC-18 jest radarem z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA i działa w paśmie P (250–500 MHz) częstotliwości radiowej.

Jak podano w oficjalnym komunikacie przy odpowiednim pozycjonowaniu geograficznym sieć radarowa SLC-18 może monitorować wszystkie satelity poruszające się nad określonym obszarem i przewidywać ich czas pojawienia się na niebie.

Radar SLC-18 pomoże chować się przed satelitą

Według zastępcy dyrektora CETC, Sun Rui, Stany Zjednoczone rozmieszczają obecnie konstelacje satelitów obserwacyjnych na niskiej orbicie. Jego zdaniem wykorzystanie obserwacji satelitarnej we współczesnej wojnie sprawia, że ​​siły zbrojne muszą mieć możliwości śledzenia obiektów na orbicie na określonym obszarze, aby uniknąć wykrycia, zorganizować działania maskujące lub zniszczyć satelity wroga.

Mówiąc prościej, znając czas pojawienia się satelitów szpiegowskich na orbicie dowództwo ma czas na zamaskowanie ważnych działań lub stanowisk wojsk, może przeprowadzić działania pozoracyjne na innym odcinku lub przygotować atak pociskiem antysatelitarnym.

Satelity mają przewidywalne orbity, ponieważ jedyną działającą na nie siłą jest grawitacja. Satelity mogą manewrować, aby zmienić swoje orbity, jednak zwykle odbywa się to za pomocą paliwa chemicznego, którego satelity przewożą tylko ograniczone zapasy. Niektóre satelity są napędzane silnikami elektrycznymi, które mają znacznie mniejszą moc i potrzebują znacznie więcej czasu, aby zmienić kierunek orbity.

Te ograniczenia sprawiają, że wykrywanie satelitów za pomocą śledzenia naziemnego jest realną możliwością przeciwdziałania satelitom.

Satelity na wojnie

REKLAMA

Rozpoznanie satelitarne zapewnia niewyobrażalne wręcz korzyści w operacjach wojskowych, w tym zarówno na poziomie strategicznym jak i taktycznym. Już podczas wojny iracko-irańskej w latach 1980-89, zdjęcia satelitarne dostarczone Irakowi przez USA umożliwiły odwrócenie losów wojny i zadanie wielkich strat Iranowi.

Rozpoznanie satelitarne jest nieodłącznym elementem prowadzenia wojny. Współczesne satelity dostarczają niewiarygodnie dokładne zdjęcia o maksymalnie wysokiej rozdzielczości. Potrafią prowadzić obserwację przez chmury, za pomocą radarów z syntetyczną aperturą.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA