REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Pracował bez przerwy przez 20 lat, ale może zapomnieć o emeryturze. Ten radar pogodowy czeka modernizacja

W Legionowie przez prawie 20 lat pracował radar Meteor 1500C. Obecnie trwa modernizacja systemu - nowy radar będzie skuteczniej wykrywał i rozpoznawał zjawiska pogodowe. Pożegnanie starego modelu jest jednak symboliczne.

18.05.2022
15:30
radar
REKLAMA

Polska sieć radarów meterologicznych, POLRAD, składa się w sumie z ośmiu urządzeń. Typ 1500C po raz pierwszy pojawił się w Legionowie w 2002 roku. Jak wyjaśnia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, był to pierwszy tego typu radar w Polsce, na którym pracownicy uczyli się, jak obsługiwać podobne urządzenia i interpretować mierzone dane.

REKLAMA
 class="wp-image-2182695"
źródło: IMiGW

Te doświadczenia pozwoliły na zbudowanie sieci radarowej obejmującej całą Polskę. W Legionowie prowadzona jest większość prac badawczych związanych z radarami, testowane są również nowe rozwiązania zanim zostaną wdrożone w całej sieci POLRAD.

Radar do swych ostatnich dni mógł pochwalić się wysoką skutecznością zbierania danych, na poziomie 99 proc. Nowe urządzenie pozwoli jednak na więcej. IMiGW zapowiada, że instalowany radar będzie mógł rozpoznawać rodzaj opadów, a nawet szacować wielkość gradu.

To pierwszy etap modernizacji sieci POLRAD, w ramach której powstaną dwa nowe radary, a pozostałe zostaną wymienione. Nowy radar ma rozpocząć pracę operacyjną 20 czerwca, choć IMiGW liczy na to, że uda się wystartować wcześniej.

Jak działa radar pogodowy?

Antena radaru wysyła do atmosfery sygnał. Fala przemieszcza się w atmosferze, a po natrafieniu na obiekt, którym mogą być np. kropelki wody, odbija się od niego. Tak trafia z powrotem do anteny, która odbiera przychodzący sygnał.

Aby skanować całą atmosferę antena obraca się - wokół własnej osi, aby zmierzyć atmosferę we wszystkich kierunkach oraz w płaszczyźnie pionowej, co umożliwia badanie niższych i wyższych warstw atmosfery. Obracanie anteny jest możliwe dzięki jej ruchomej podstawie - wyjaśnia IMGiW.

REKLAMA

Obecnie w Legionowie stara antena i kopuła zostały już zdjęte. Okoliczni mieszkańcy mają więc nie lada gratkę obserwować radar w nietypowej formie. Wcześniej można było podziwiać odsłonioną antenę radaru, bez radaru, który normalnie chroni ją przed warunkami atmosferycznymi.

zdjęcie główne: IMiGW

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA