REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Sztuczna inteligencja sama pilotowała F-16. Pokonała też w walce doświadczonego pilota

W ciągu mniej niż trzech lat algorytmy sztucznej inteligencji opracowane w ramach programu Air Combat Evolution rozwinęły się od udziału w symulowanych walkach na ekranach komputerów do sterowania prawdziwym F-16 w locie. Tak, F-16 leciał, pilotowany przesz sztuczną inteligencję.

18.02.2023
8:02
F-16
REKLAMA

Amerykanie ujawnili właśnie, że na początku grudnia 2022 r. oprogramowanie Air Combat Evolution zostało przeniesione ze środowiska testowego do specjalnie zmodyfikowanego samolotu testowego F-16, znanego jako X-62A lub VISTA (Variable In-flight Simulator Test Aircraft).

Ten wyjątkowy F-16 ma dwuosobową załogę, która monitoruję pracę komputera i w razie awarii jest w stanie przejąć stery. Po pierwszych próbach twórcy algorytmu są zachwyceni. Loty pokazały, że sztuczna inteligencja może kontrolować pełnowymiarowy myśliwiec. Dostarczyły też bezcennych danych z lotu na żywo.

REKLAMA

Przeprowadziliśmy wiele lotów bojowych, startów i lądowań, aby przetestować algorytmy w różnych warunkach, przeciwko różnym symulowanym przeciwnikom i z symulowanymi możliwościami broni. Nie napotkaliśmy żadnych poważnych problemów, ale napotkaliśmy pewne różnice w porównaniu z wynikami opartymi na symulacji, czego można się spodziewać po przejściu ze środowiska wirtualnego do rzeczywistego

- mów podpułkownik Ryan Hefron, kierownik programu ACE w DARPA.

Sztuczna inteligencja pokonała doświadczonego pilota F-16

REKLAMA

Rozpoczęty w 2019 r. projekt ACE ma na celu opracowanie godnej zaufania, skalowalnej sztucznej inteligencji, która w walce powietrznej będzie miała autonomię na poziomie człowieka. Wykorzystywał on do uczenia się algorytmu między innymi symulowane walki z ludźmi. W sierpniu 2020 r., w programie AlphaDogfight Trials, agenci sztucznej inteligencji ACE zmierzyli się z prawdziwymi pilotami latając na symulatorze F-16 w wirtualnych zawodach walki powietrznej. Kulminacją zawodów była walka, w której sztuczna inteligencja pokonała doświadczonego pilota F-16.

Walki rozgrywane pomiędzy człowiekiem a maszyną odbywały się na krótkim dystansie z użyciem działek oraz rakiet naprowadzanych na ciepło. Sztuczna inteligencja wygrała 5:0 dzięki agresywnej postawie i wykonywaniu precyzyjnych manewrów, których człowiek nie byłby w stanie wykonać i wytrzymać ze względu na przeciążenia.

Sztuczna inteligencja rozwija się więc tak szybko, że może przejąć stery samolotów bojowych szybciej, niż to wydawało się do tej pory. SI miała być wykorzystywana w roli lojalnego skrzydłowego, do prowadzenia dronów współpracujących z myśliwcem pilotowanym przez człowieka. Postępy w pracach nad algorytmem pokazują, że program będzie mógł być nie tylko wsparciem, ale będzie mógł zastąpić w całości człowieka z lepszym skutkiem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA