REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Bezpieczeństwo

Energetyczny Kompas - ta polska aplikacja pomaga oszczędzać energię. Za pomocą czterech kolorów

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, spokoju i zwiększonego zużycia energii elektrycznej. Choinka, lampki, pieczenie ciast i potraw, oglądanie telewizji, ładowanie telefonów i tabletów - wszystko to sprawia, że nasze rachunki za prąd rosną. Czy można temu zapobiec? Oczywiście, że tak! Można na przykład skorzystać z aplikacji Energetyczny Kompas, która pomoże nam w planowaniu używania urządzeń w taki sposób, by było to najbardziej korzystne dla systemu elektroenergetycznego, środowiska i naszego portfela.

25.12.2023
11:22
Energetyczny Kompas - ta polska aplikacja pomaga oszczędzać energię. Za pomocą czterech kolorów
REKLAMA

Co to jest Energetyczny Kompas?

REKLAMA

Energetyczny Kompas to aplikacja mobilna, która została udostępniona przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Aplikacja pokazuje nam, kiedy w ciągu dnia jest największe i najmniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną w kraju. Te godziny nazywane są energetycznymi godzinami szczytu i poza szczytem. Korzystając z tej informacji, możemy dostosować nasze zachowania i uruchamiać urządzenia wtedy, kiedy jest to najmniej obciążające dla systemu i najtańsze dla nas.

Aplikacje przedstawia także aktualne porady dotyczące oszczędzania energii oraz pokazuje ciekawą wizualizację dotyczącą aktualnego miksu energetycznego w Polsce. Dzięki temu sprawdzić możemy ile energii w naszym systemie pochodzi z OZE, a ile np. z węgla.

O tym nowych sposobach na oszczędzanie energii przeczytasz na Spider`s Web:

Dlaczego warto korzystać z Energetycznego Kompasu?

Korzystając z Energetycznego Kompasu, nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale także dbamy o środowisko i bezpieczeństwo energetyczne kraju. W energetycznych godzinach szczytu, aby sprostać zapotrzebowaniu na energię, muszą pracować wszystkie dostępne elektrownie, nawet takie, które emitują do powietrza największe ilości dwutlenku węgla i produkują najdroższą energię.

To oznacza, że nie tylko traci na tym środowisko, ale też wyższa jest cena rozliczeniowa za korzystanie z prądu w tych godzinach. Jeśli natomiast uruchamiamy urządzenia poza godzinami szczytu, możemy skorzystać z tańszej i czystszej energii, np. z odnawialnych źródeł, takich jak wiatr czy słońce.

Jak korzystać z Energetycznego Kompasu?

Aplikację można pobrać za darmo z Google Play lub App Store. Aplikacja pokazuje tzw. energetyczne godziny szczytu. Są one wyznaczane na kolejny dzień (z wyjątkiem niedziel i świąt) i publikowane przed godz. 17. Są to godziny, w których prognozowane zapotrzebowanie będzie zaspokajane w największym stopniu przez elektrownie węglowe i gazowe.

Elektrownie konwencjonalne muszą w tych godzinach pracować z największą mocą, a do pokrycia zapotrzebowania konieczna jest praca jednostek najmniej efektywnych, przez co najdroższych. W godzinach tych często występują również najniższe poziomy rezerw mocy, niezbędnej dla zbilansowania krajowego systemu elektroenergetycznego i zapewnienia jego bezpiecznej pracy. 

Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji, widzimy na ekranie aktualną godzinę i kolor tła, który informuje nas o stanie zapotrzebowania na energię.

Ciemnozielone to godziny, w których wskazane jest zwiększenie zużycia prądu. W tym czasie powstaje więcej energii niż potrzebują odbiorcy. Do takich sytuacji najczęściej dochodzi w dni wolne, gdy zapotrzebowanie jest bardzo niskie, a generacja z OZE bywa wysoka, zwłaszcza wiosną i latem. Zwiększenie zużycia pozwoli uniknąć np. konieczności wyłączania OZE.

Kolor zielony oznacza, że jest to godzina poza szczytem. Jest to zalecana pora na użytkowanie sprzętu zużywającego więcej energii. To "zwykłe godziny", w których możemy dowolnie korzystać z energii elektrycznej.

Kolor żółty, oznacza, że zalecane jest oszczędzanie. W tych godzinach warto ograniczyć zużycie prądu, ponieważ największa część energii elektrycznej powstaje w elektrowniach na węgiel i gaz, a najmniej z OZE, czyli z wiatru i słońca. Dzięki obniżeniu zużycia nie będzie potrzeby wykorzystywania najbardziej emisyjnych i drogich źródeł wytwórczych. Zaplanuj wówczas domowe energochłonne czynności na inne godziny.

Kolor czerwony informuje o wymaganych ograniczeniach. To godziny, w których brakuje rezerwy mocy niezbędnej do utrzymania bezpieczeństwa pracy systemu. Wówczas liczy się każdy stopień mniej na termostacie, każdy wyłączony telewizor i każda niewłączona pralka. Ogranicz wówczas swoje zużycie prądu do niezbędnego minimum.

Czym są energetyczne godziny szczytu?

Europejski system elektroenergetyczny to niezwykle złożony mechanizm, wymagający precyzyjnej koordynacji i zaawansowanych technologii. W dodatku warunki jego pracy są zmienne. Zapotrzebowanie na energię rośnie lub spada w zależności od pory dnia i temperatury powietrza, a produkcja energii z odnawialnych źródeł zależy od pogody. Zdarzają się także awarie źródeł wytwarzania energii lub infrastruktury służącej do jej przesyłania.

Każdy z nas również jest częścią tego systemu i ma wpływ na to, jak on pracuje. Są godziny, w których liczy się każda zgaszona żarówka, w innych wręcz przeciwnie, bo system skorzysta na zwiększeniu zużycia energii elektrycznej.

Jak to działa?

Polskie Sieci Elektroenergetyczne planują pracę systemu, wykorzystując do tego m.in. wyniki transakcji na rynku energii, prognozy pogody i generacji odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz dane historyczne. Na tej podstawie wyznaczane są energetyczne godziny szczytu. Jest to czas, w którym zapotrzebowanie na prąd będzie bardzo wysokie albo wyprodukowanej energii może być więcej niż potrzeba. Wyznaczanie godzin szczytu odbywa się codziennie na kolejny dzień, z pominięciem niedziel i świąt.

W godzinach żółtych i czerwonych wszystkie dostępne źródła wytwarzania muszą pracować z największą mocą, by sprostać zapotrzebowaniu. Dotyczy to także najmniej ekologicznych elektrowni konwencjonalnych, które emitują najwięcej CO2 i dlatego energia przez nie produkowana jest najdroższa. By pomóc systemowi w tych momentach, wystarczy przenieść korzystanie z energochłonnych urządzeń poza godziny żółte i czerwone. Taki mały gest sprawi, że energetyka będzie bardziej przyjazna środowisku, zarządzanie systemem będzie tańsze, a jego praca bezpieczniejsza.

Sytuacja w systemie dynamicznie się zmienia i czasami korzystne jest zwiększenie zużycia energii. Zdarza się to wtedy, gdy zapotrzebowanie na energię jest bardzo niskie (np. w dni wolne) i jednocześnie występuje jej wysoka produkcja ze źródeł odnawialnych, takich jak wiatraki i panele słoneczne. Wówczas powstaje więcej energii, niż potrzeba w danym czasie – po prostu nie ma na nią odbiorców.

W takich sytuacjach w pierwszej kolejności zmniejszana jest produkcja energii w elektrowniach węglowych i gazowych, ale nie zawsze jest to wystarczające. Wtedy trzeba ograniczyć produkcję z OZE. Można uniknąć tego typu zdarzeń zwiększając zapotrzebowanie na prąd – na to wpływ ma każdy z nas. Godziny z nadwyżką produkcji energii elektrycznej pokazywane są w aplikacji na ciemnozielono. To właśnie w nich najlepiej korzystać z energii elektrycznej.

Jak oszczędzać energię w Święta Bożego Narodzenia?

Święta Bożego Narodzenia to okazja do spędzenia czasu z rodziną i bliskimi, ale także do zadbania o naszą planetę i nasz budżet. Oto kilka prostych sposobów, jak możemy oszczędzać energię w tym wyjątkowym czasie:

REKLAMA
 • Wybierajmy energooszczędne oświetlenie świąteczne, np. lampki LED, i wyłączajmy je, gdy nie są potrzebne. Możemy też zainstalować timer, który automatycznie włączy i wyłączy oświetlenie w wybranych godzinach.
 • Nie zostawiajmy urządzeń na trybie czuwania, gdy z nich nie korzystamy. Wyłączajmy telewizor, komputer, ładowarki, konsolę do gier itp. z gniazdka lub używajmy listwy z wyłącznikiem.
 • Korzystajmy z piekarnika racjonalnie i efektywnie. Piekarnik jest jednym z najbardziej energochłonnych domowych urządzeń – zużywa ok. 1,5 kWh energii elektrycznej na godzinę. Warto korzystać z niego poza godzinami szczytu. Pieczmy kilka potraw na raz, wykorzystując całą przestrzeń piekarnika. Nie otwierajmy drzwi piekarnika zbyt często i zbyt długo, aby nie tracić ciepła. Wyłączajmy piekarnik kilka minut przed końcem pieczenia i wykorzystajmy resztkowe ciepło.
 • Zastanówmy się, czy potrzebujemy klimatyzacji lub ogrzewania w Święta. Jeśli tak, ustawmy je na optymalną temperaturę, np. 21 stopni Celsjusza. Nie otwierajmy okien, gdy klimatyzacja lub ogrzewanie jest włączone. Zadbajmy o odpowiednią izolację domu, aby zapobiec ucieczce ciepła.
 • Popularna farelka o mocy 2 kW przez trzy godziny zużywa tyle energii elektrycznej, co średniej klasy lodówka przez ponad cztery dni!
 • Jeżeli korzystasz z pompy ciepła – zmniejsz temperaturę grzania o jeden-dwa stopnie w ciągu godzin szczytu. 
 • Wymieniając tradycyjną żarówkę 60 W na dającą podobne światło czterowatową żarówkę LED w ciągu dwóch miesięcy oszczędzisz 22,33 zł. 
 • Płyty indukcyjne mają dużą moc, ale dzięki temu szybciej podgrzewają potrawy. Można zwiększyć efektywność grzania: używaj garnków dobranych do wielkości „palnika” i przykrywaj je. 

Oszczędzanie energii elektrycznej to nie tylko kwestia pieniędzy, ale także odpowiedzialności za naszą planetę i przyszłe pokolenia. Dzięki aplikacji Energetyczny Kompas możemy łatwo i szybko dowiedzieć się, kiedy i jak korzystać z urządzeń, aby zmniejszyć nasze zużycie prądu i emisję dwutlenku węgla. Aplikacja jest dostępna za darmo i jest bardzo prosta w obsłudze. Zachęcamy do jej pobrania i wykorzystania w codziennym życiu, a szczególnie w Święta Bożego Narodzenia, kiedy możemy sprawić sobie i naszym bliskim prezent w postaci oszczędności i dbałości o środowisko.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA