REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Rewolucja dla odbiorców prądu. Od 2024 r. będzie można sporo zaoszczędzić

Taryfy dynamiczne to nowy sposób rozliczania rachunków za energię elektryczną, który będzie dostępny dla polskich konsumentów od 2024 r. Taryfy dynamiczne polegają na tym, że cena za kWh energii zmienia się w zależności od pory dnia, popytu na energię i dostępności zasobów energetycznych. Teoretycznie pozwoli nam to zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

10.12.2023
18:02
licznik-energii-elektrycznej
REKLAMA

Od 2024 r. polscy konsumenci energii elektrycznej będą mogli skorzystać z nowego sposobu rozliczania swoich rachunków - taryf dynamicznych. Taryfy dynamiczne to sposób naliczania opłat za energię elektryczną, który uwzględnia zmienność cen energii na rynku hurtowym. Zamiast płacić stałą stawkę za każdą zużytą kilowatogodzinę (kWh), płacisz różną stawkę w zależności od tego, kiedy zużywasz prąd. Stawka ta jest ustalana na podstawie ceny energii na giełdzie Towarowej Giełdy Energii (TGE) i jest aktualizowana co 15 minut.

REKLAMA

Więcej ważnych informacji o nowościach na rynku energii znajdziesz na Spider`s Web:

Zmiana prawa energetycznego nakłada na sprzedawców obowiązek oferowania taryf dynamicznych wszystkim gospodarstwom domowym. Aby to możliwe było, trzeba jednak spełnić pewne wymagania techniczne. Odbiorca musi mieć zainstalowany licznik inteligentny (LZO), który pozwoli mu na sprawdzanie, ile energii zużywa w różnych godzinach dnia.

Dzięki taryfom dynamicznym będzie można teoretycznie zaoszczędzić na rachunkach za prąd, pod warunkiem że będziesz zużywać energię wtedy, kiedy jest ona najtańsza. Zazwyczaj ceny energii są najniższe w nocy i w weekendy, a najwyższe w godzinach szczytu, czyli w porannych i popołudniowych godzinach roboczych. Oznacza to, że możesz np. uruchamiać pralkę, zmywarkę czy piekarnik w nocy lub w sobotę, a unikać robienia tego w poniedziałek o godz. 8 rano lub o 16.

Co to są taryfy dynamiczne i dlaczego są wprowadzane?

Taryfy dynamiczne to rodzaj taryf, w których cena za kWh energii elektrycznej zmienia się w zależności od pory dnia, popytu na energię i dostępności zasobów energetycznych. Oznacza to, że w godzinach szczytu, kiedy zapotrzebowanie na energię jest największe, ceny będą wyższe, a w godzinach, kiedy jest mniejsze, ceny będą niższe. Taryfy dynamiczne mają na celu lepiej odzwierciedlać rzeczywiste koszty produkcji i dystrybucji energii, a także zachęcać konsumentów do oszczędzania energii i korzystania z odnawialnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika czy pompy ciepła.

Taryfy dynamiczne są wprowadzane w Polsce na mocy prawa unijnego, które zobowiązuje państwa członkowskie do zapewnienia konsumentom dostępu do takich taryf od 2024 r. Polska jest jednym z ostatnich krajów w Europie, które wprowadzają taryfy dynamiczne, ponieważ wymaga to modernizacji sieci energetycznej i instalacji inteligentnych liczników, które będą mierzyć zużycie energii w czasie rzeczywistym. Obecnie większość polskich konsumentów płaci za energię według taryf stałych, które nie zależą od pory dnia ani od sytuacji na rynku.

Jak skorzystać z taryf dynamicznych i ile można zaoszczędzić?

Taryfy dynamiczne będą dobrowolne, co oznacza, że konsument będzie mógł wybrać, czy chce z nich korzystać, czy woli pozostać przy taryfach stałych. Aby móc skorzystać z taryf dynamicznych, konsument będzie musiał mieć zainstalowany inteligentny licznik, który będzie komunikował się ze sprzedawcą energii i informował go o aktualnym zużyciu energii. Sprzedawca energii będzie oferował konsumentowi różne opcje taryf dynamicznych, które będą się różnić między sobą częstotliwością i wysokością zmian cen. Konsument będzie mógł porównywać oferty różnych sprzedawców i wybrać tę, która najbardziej mu odpowiada.

REKLAMA

Korzystanie z taryf dynamicznych może przynieść konsumentowi oszczędności na rachunkach za energię, jeśli będzie umiał dostosować swoje zużycie energii do zmieniających się cen. Na przykład jeśli konsument będzie używał pralki, zmywarki czy piekarnika w godzinach, kiedy energia jest najtańsza, a unikał tych urządzeń w godzinach, kiedy energia jest najdroższa, będzie mógł zapłacić mniej za energię. Według szacunków konsument może zaoszczędzić nawet do 20 proc. na rachunkach za energię korzystając z taryf dynamicznych.

Jednak korzystanie z taryf dynamicznych wymaga od konsumenta pewnej dyscypliny i świadomości, ponieważ nie zawsze będzie łatwo przewidzieć, kiedy energia będzie najtańsza, a kiedy najdroższa. Dlatego konsument powinien korzystać z pomocy technologicznych, takich jak aplikacje mobilne, portale internetowe czy systemy inteligentnego domu, które będą informować go o aktualnych i prognozowanych cenach energii i pomagać mu w zarządzaniu zużyciem energii. Taryfy dynamiczne to szansa na oszczędzanie na prądzie, kiedy jest go dużo i jest on tani w systemie, ale też zagrożenie płacenia wysokiej stawki, kiedy jest on deficytowy i drogi, a musimy go użyć np. wieczorową porą.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA