Po raz pierwszy zobaczyliśmy w całości chińską stację kosmiczną. Widok niesamowity, ona jest wielka
Chiny opublikowały nowe zdjęcia swojej stacji kosmicznej Tiangong. Epicka fotografia przedstawia chińską stację w jej pełni zmontowanej konfiguracji.
Tiangong, chińska stacja kosmiczna, po raz pierwszy została pokazana w całości na jednym zdjęciu, po tym, jak w zeszłym roku Chiny zakończyły na orbicie montaż trzech głównych modułów stacji. Fotografię tę udało się zrobić podczas ostatniej zmiany załogi. Ekipa składająca się z trzech astronautów uchwyciła panoramiczny widok stacji Tiangong na niskiej orbicie okołoziemskiej 30 października, wkrótce po opuszczeniu placówki.
Główny moduł Tianhe znajduje się w centrum kompleksu. Wystartował w kwietniu 2021 r. z pomieszczeniami dla załogi i systemami podtrzymywania życia dla astronautów. Dwa moduły eksperymentalne, nazwane Wentian i Mengtian, zostały wystrzelone w 2022 r. Pierwszy zespół chińskich astronautów przybył na stację w czerwcu 2021 r., a od czerwca 2022 r. w Tiangong na stałe pracują rotacyjne trzyosobowe załogi.
Fotografię chińskiej stacji kosmicznej Tiangong w pełnej krasie, zobaczycie niżej.
Minimum 10 lat na orbicie
Chińska stacja kosmiczna Tiangong, czyli Niebiański Pałac, jest jednym z najnowszych i najbardziej zaawansowanych osiągnięć w eksploracji kosmosu. Stacja składa się z trzech modułów, które zostały wyniesione na orbitę między 2021 a 2022 r. Tiangong jest pierwszą stałą stacją kosmiczną Chin, która ma być zamieszkana przez co najmniej trzy osoby przez co najmniej dziesięć lat. Na stacji będą prowadzone liczne eksperymenty naukowe z różnych dziedzin, zarówno przez chińskich, jak i zagranicznych badaczy.
Więcej o tym jak Chiny podbijają kosmos, przeczytasz na Spider`s Web:
Tiangong jest znacznie mniejsza niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), która ma 16 modułów i waży około 400 ton. Chińska stacja ma tylko trzy moduły i waży około 70 ton. Pierwszym modułem jest Tianhe (Harmonia Niebios), który stanowi rdzeń stacji i zapewnia podstawowe funkcje, takie jak kontrola lotu, komunikacja, zasilanie, utrzymanie życia i magazynowanie.
Drugim modułem jest Wentian (Poszukiwanie Niebios), który służy jako laboratorium naukowe i warsztat techniczny. Trzecim modułem jest Mengtian (Marzenie o Niebiosach), który również pełni rolę laboratorium naukowego i ma możliwość dokowania z pojazdami zaopatrzeniowymi i załogowymi.
Chiny budują swój teleskop Hubble`a
Chiny budują duże obserwatorium astronomiczne podobnej wielkości do Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, którego wystrzelenie nastąpi w 2025 r. Nowy teleskop, nazwany Xuntian (Wędrujący po Niebiosach), będzie latał po orbicie w pobliżu stacji Tiangong.
Xuntian będzie mógł obserwować kosmos w zakresie od podczerwieni do widzialnego światła, a także dokować z Tiangongiem, aby wymieniać dane i załogę. Innym elementem jest wielofunkcyjny port dokowania, który umożliwia podłączenie do czterech pojazdów jednocześnie. To zwiększa elastyczność i bezpieczeństwo stacji, a także pozwala na przyjmowanie większej liczby gości. Tiangong jest już natomiast wyposażony w śluzę powietrzną umożliwiającą astronautom wyjście na spacery kosmiczne.
Ambitne Chiny
Tiangong jest nie tylko stacją kosmiczną, ale także symbolem narodowej dumy i prestiżu Chin. Kraj ten jest wykluczony z programu ISS, głównie z powodu obaw USA dotyczących związków chińskiego programu kosmicznego z Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą, wojskową gałęzią rządzącej Komunistycznej Partii Chin.
W 2011 r. Kongres zakazał NASA współpracy z chińskim odpowiednikiem bez wyraźnej wcześniejszej zgody. Chiny nie są partnerem ISS i żaden chiński astronauta nigdy nie odwiedził tej stacji. Dlatego jedyną opcją dla Chin było zbudowanie własnej stacji kosmicznej. Dzięki Tiangongowi Chiny mogą pokazać światu swoje osiągnięcia i ambicje w dziedzinie kosmosu. Stacja jest częścią większego planu, który obejmuje również misje księżycowe.