REKLAMA

Chiny rozbudują stację kosmiczną. I zaproszą na nią turystów

W 2022 roku Chiny zgodnie z planem zakończyły budowę swojej pierwszej załogowej stacji kosmicznej Tiangong. Trzy moduły: Tianhe, Mentian i Wentian trafiły na orbitę na przestrzeni zaledwie 18 miesięcy. Jak się jednak okazuje, także w Chinach apetyt rośnie w miarę jedzenia. Wszystko bowiem wskazuje na to, że już teraz przygotowywane są plany rozbudowy stacji kosmicznej o kolejne moduły.

06.03.2023 05.45
Wkrótce pierwsi chińscy turyści w kosmosie
REKLAMA

Warto tutaj wspomnieć, że jak na razie chińska stacja kosmiczna jest znacznie mniejsza od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ciekawe jest jednak to, że do niedawna chińscy inżynierowie przekonywali, że trzy moduły to docelowy skład stacji kosmicznej i dalsza rozbudowa nie jest planowana. Na stację regularnie latają już od jakiegoś czasu kolejne misje załogowe, a zaledwie kilka dni temu poinformowano o trwających obecnie przygotowaniach do rozpoczęcia procesu selekcji pierwszych astronautów spoza Chin, którzy polecą na pokład stacji w celach naukowych.

REKLAMA

W ciągu kilku najbliższych lat stacja Tiangong ma zatem szansę stać się alternatywnym hubem badań na orbicie i bezpośrednią konkurencją dla starzejącej się Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Warto też zwrócić uwagę na to, że nowa stacja będzie działała na orbicie przez kolejnych 10-15 lat, podczas gdy ISS pozostało na orbicie zaledwie sześć lat. Otwartym pozostaje pytanie o to, czy Stany Zjednoczone, tudzież cały świat zachodni, zdoła do tego czasu stworzyć alternatywę dla ISS. Realna jednak wydaje się sytuacja, w której to Tiangong na początku kolejnej dekady zostanie jedyną załogową stacją kosmiczną, ostatecznie cementując dowody zmiany na pozycji lidera w podboju kosmosu.

Dodatkowy moduł poleci na orbitę

REKLAMA

Najnowsze plany rozbudowy zostały ogłoszone przez przedstawiciela CMSEO (chińska organizacja zajmująca się planowaniem załogowej eksploracji przestrzeni kosmicznej). Stacja, która aktualnie przypomina budową literę T po dołączeniu nowego modułu będzie kształtem przypominała literę X. Warto tutaj podkreślić, że nowy moduł będzie wyposażony w sześć portów dokowania, co może oznaczać, że będą mogły do niego cumować statki transportowe i załogowe, ale być może w przyszłości także kolejne moduły stacji.

Wypada tutaj przypomnieć, że przedstawiciele chińskiego sektora kosmicznego zaledwie kilka miesięcy temu otwarcie przyznawali, że na stację kosmiczną za jakiś czas zaczną latać także turyści. Być może zatem nowy moduł będzie przeznaczony do przyjmowania takich okazjonalnych gości na pokładzie stacji. Nic tak naprawdę nie stoi na przeszkodzie, aby na Tiangong latali chińscy astronauci, astronauci z innych krajów, jak i turyści. Wszak nic bardziej nie pokazałoby milionom Chińczyków, że to Chiny stają się liderem w przestrzeni kosmicznej, a era amerykańskiej dominacji w kosmosie dobiega końca.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA