REKLAMA

Wyślą... drewnianego satelitę w kosmos. Takiego z magnolii

Amerykańska agencja kosmiczna NASA i japońska Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej JAXA planują wystrzelenie na orbitę pierwszego na świecie drewnianego satelity. Niecodzienny materiał, z jakiego ma być wykonany pojazd ma sprawić, że loty kosmiczne będą bardziej zrównoważone pod względem generowanych zanieczyszczeń, co przy rosnącym problemie kosmicznych śmieci wydaje się bardzo obiecującym rozwiązaniem.

19.11.2023 08.10
Wyślą... drewnianego satelitę w kosmos. Takiego z magnolii
REKLAMA

LignoSat - tak ma brzmieć nazwa satelity - który ma rozmiar nieco większy od kostki Rubika będzie wykonany z drewna magnolii. Ma zostać wystrzelony na orbitę okołoziemską latem 2024 r. - jak podają w swoich oświadczeniach obydwie agencje kosmiczne.

REKLAMA

Więcej o zagadnieniach związanych z satelitami przeczytasz na Spider's Web:

Satelita z drewna?

Tak - naprawdę Amerykanie i Japończycy zamierzają zbudować i wystrzelić w kosmos satelitę z drewna. Nie jest to wcale aż tak nadzwyczajne, jak mogłoby się w pierwszej chwili wydawać. Okazuje się bowiem, że drewno jest bardzo odpornym materiałem i to nawet w tak wymagającym środowisku jak przestrzeń kosmiczna. Potwierdzają to wyniki przeprowadzonego niedawno na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) testu, w ramach którego poddano różne gatunki drewna działaniu próżni kosmicznej.

Jego rezultaty zostały także potwierdzone przez zespół badawczy związany z tym projektem, z Uniwersytetu Kioto w Japonii. Jak możemy przeczytać w wydanym przez japońską uczelnię komunikacie:

Trzy próbki drewna zostały przetestowane i nie wykazały deformacji po ekspozycji w przestrzeni kosmicznej. Pomimo ekstremalnego środowiska, obejmującego znaczne zmiany temperatury i narażenie na intensywne promieniowanie kosmiczne i niebezpieczne cząstki słoneczne przez dziesięć miesięcy, testy potwierdziły brak rozkładu lub deformacji, takich jak pękanie, wypaczanie, łuszczenie lub uszkodzenia powierzchni.

Drewno nie pali się ani nie gnije w pozbawionej życia próżni kosmicznej, ale spala się w drobny popiół po powrocie do ziemskiej atmosfery, co czyni go zaskakująco użytecznym, biodegradowalnym materiałem dla przyszłych satelitów. Po pomyślnym przetestowaniu próbek drewna na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na początku tego roku, naukowcy uważają, że satelita testowy nadaje się do uruchomienia.

Magnolia przeszła testy najlepiej

Aby zdecydować którego drewna użyć, naukowcy wysłali na ISS trzy próbki drewna - magnolii, wiśni i brzozy. W ramach testu były przechowywane w module wystawionym na działanie warunków w przestrzeni kosmicznej. Naukowcy zdecydowali się na magnolię, ponieważ jest mniej podatna na pęknięcia lub złamania podczas produkcji.

Ponad 9 300 ton obiektów kosmicznych - w tym kosmicznych śmieci: niedziałające satelity i kawałki zużytych stopni rakietowych oraz cała masa innych, często zaskakujących obiektów - krąży na różnych orbitach wokół Ziemi.

Metale, z których są wykonane, a w śród nich odbijające światło tytan i aluminium, zwiększają ogólną jasność nocnego nieba o ponad 10 proc. na znacznej powierzchni Ziemi. Powoduje to powstanie tzw. zanieczyszczenia światłem, które szkodzi środowisku naturalnemu (np. ptakom), a także utrudnia naukowcom prowadzenie obserwacji astronomicznych.

REKLAMA

Statki kosmiczne wykonane z metalu są również drogie i stanowią zagrożenie dla innych obiektów na orbicie w tym dla samej ISS, na której bez przerwy znajdują się ludzie. Jeśli są na tyle duże, by choćby w części przetrwać ponowne wejście w atmosferę, mogą stanowić zagrożenie także na Ziemi.

Według naukowców satelity wykonane z drewna takie jak planowany LignoSat dają dużą nadzieję na zmniejszenie szkodliwości kosmicznych śmieci, których liczba, wraz z nowymi wystrzeleniami cały czas rośnie. Pomimo ogromnego rozwoju technologicznego drewno wciąż zachowuje swoje atuty jako materiał przydatny w konstrukcji róznych obiektów.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA