REKLAMA

Nadchodzi era drewna w budownictwie. To nie żart, wkrótce drewniane będą nawet wieżowce

Drewno jest jednym z pierwszych i najczęściej używanych materiałów budowlanych jakich przez większość swojej historii używała ludzkość. Już w epoce kamienia łupanego, pierwsi ludzie budowali domy stojące na drewnianych palach. Stopniowo jednak, a zwłaszcza w ciągu ostatnich stuleci jedna z poważnych wad tego materiału - jego łatwopalność, sprawiła, że drewno przestało być wykorzystywane na masową skalę do budowy.

15.11.2023 04.55
Nadchodzi era drewna w budownictwie. To nie żart, wkrótce drewniane będą nawet wieżowce
REKLAMA

Jednak teraz, dzięki nowoczesnym technologiom, drewno wydaje się być na najlepszej drodze do swego renesansu. Światowy sektor budowlany stworzył ostatnimi czasy nowe, skuteczne metody dzięki którym drewno jest wyjątkowo odporne na działanie czynników atmosferycznych, czasu, a przede wszystkim ognia.

REKLAMA

W Australii powstanie wieżowiec z drewna

Nic dziwnego, że mnożą się coraz to nowe projekty niezwykle śmiałych konstrukcji, które mają być zbudowane z drewna, a jednym z tych, który szczególnie przykuwa uwagę jest australijski C6. Pod tą niewiele mówiącą nazwą kryje się zaprojektowany przez australijską firmę architektoniczną Fraser and Partners, wieżowiec C6, (od jego lokalizacji przy 6 Charles Street) który ma powstać w Perth. Przy jego budowie zostanie wykorzystane zostanie drewno hybrydowe, czyli surowiec, który jest poddawany tzw. laminowaniu krzyżowemu i warstwowemu klejeniu.

Z drewna, w tym mającym liczyć 50 pięter i 191 m (warszawski Pałac Kultury ma dla porównania 231 m do czubka iglicy), wieżowcu zostaną wykonane belki i słupy nośne, elementy stolarki i inne elementy, które w sumie będą składać się na 42 proc. wszystkich materiałów użytych przy realizacji projektu.

Jak możemy przeczytać w oficjalnej publikacji inwestora, którym jest firma Fraser and Partners, budowa C6 pochłonie jedynie 580 sosen z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony dla środowiska. W rezultacie zużyte zostanie około 45 proc. mniej betonu niż przy budowie tradycyjnej, co nawet przy założeniu, że budynek powstanie z naturalnego surowca, przełoży się na mniejsze emisje zanieczyszczeń do atmosfery.

Mało tego, cały projekt będzie nie tylko neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla w momencie ukończenia budowy, ale ma też duże szanse na to, by osiągnąć ujemny wynik pod względem emisji dwutlenku węgla netto w trakcie planowanego cyklu życia budynku. Będzie to możliwe dzięki temu, że budynek będzie w stanie sekwestrować (czyli zapobiegać emisji) prawie 10,5 tys. ton węgla.

Projekt wieżowca C6 w Perth.
źródło: mat. inwestora c6perth.com

Więcej na temat architektury przeczytasz na Spider's Web:

Wieżowiec C6 mający powstać w zachodnio australijskim Perth to tylko jeden z przykładów tego, jak obiecująca jest przyszłość przed drewnem jako surowcem budowlanym. W dodatku takim, który może posłużyć nie tylko do budowy domów w stylu alpejskim, ale nowoczesnych wieżowców w centrach miast. Jakie jeszcze korzyści oferuje drewno jako budulec przyszłości? Jego zwolennicy najczęściej wymieniają następujące powody:

1. Drewno przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego i przeciwdziałania zmianom klimatycznym
Drewniane budynki służą jako dopełnienie możliwości magazynowania dwutlenku węgla. Według wyliczeń, każdy jeden metr sześcienny wykorzystany w konstrukcji budowlanej przekłada się na zatrzymanie jednej tony dwutlenku węgla przed emisją do atmosfery. Trzeba pamiętać, że w przypadku drewna potrzebnego jako budulec na zrównoważonych plantacjach w miejsce każdego ściętego drzewa natychmiast sadzone są nowe, które aktywnie usuwają dwutlenek węgla z powietrza.

W związku z tym, co może wydawać się w pierwszej chwili nielogiczne, każdy budynek wykonany z drewna pomaga zredukować emisję dwutlenku węgla generowaną podczas produkcji innych materiałów budowlanych o wysokiej emisji do których należą stal i beton. Świetnym tego przykładem jest Austria, gdzie lasy są nieustannie regenerowane. W jedną tylko sekundę austriackie lasy produkują metr sześcienny drewna! W myśl reguł zrównoważonego rozwoju, jedna trzecia rocznego przyrostu drzew w Austrii zapewnia wystarczającą ilość drewna, by zaspokoić całkowite potrzeby przemysłu budowlanego w tym kraju w ciągu roku.

2. Drewno jest wysoce zaawansowanym i wytrzymałym materiałem budowlanym
Intensywne badania i rozwój technologiczny w ostatnim czasie doprowadziły do powstania nowych materiałów drewnopochodnych, które z kolei utorowały drogę dla nowych metod budowlanych. Masywne panele drewniane mogą często zastępować płyty żelbetowe w projektach budowlanych. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych modeli komputerowych możliwe jest budowanie z drewna konstrukcji nośnych o dużej rozpiętości jak mosty po wieżowce.

Drewno ma bowiem wysoki tzw. współczynnik nośności przy niskiej masie własnej. To oznacza, mówiąc prościej, że elementy konstrukcyjne wykonane z drewna są lżejsze niż ich odpowiedniki wykonane z betonu, stali lub cegły. W rezultacie drewniane budynki wymagają fundamentów o mniejszej skali, co pozwala na oszczędności. Względy konstrukcyjne często powodują, że dodawanie kolejnych kondygnacji do istniejących już budynków jest możliwe tylko przy użyciu lekkiego materiału, a takim jest drewno. To jeden z czynników, który sprawia, że wieżowce z drewna naprawdę mają sens.

3. Drewno wyjątkowo dobrze nadaje się do przygotowania w procesie prefabrykacji co jest wygodne i opłacalne
Oznacza to po prostu, że budowanie z drewna odbywa się nie tyle na placach budowy, co raczej w halach produkcyjnych. To tam powstają gotowe elementy budynków, które są dowożone na plac budowy i z których niczym z klocków, konstruuje się coraz bardziej skomplikowane budowle.Zapewnia to mniejszy nakład pracy konieczny w celu osiągnięcia wysokiej precyzji zwłaszcza w niesprzyjających warunków pogodowych na budowie. Sama budowa dodatkowo odbywa się przy minimalnym poziomie hałasu i zakłóceń dla otoczenia.

Jednocześnie wykorzystanie drewna jako surowca budowlanego zamiast paliwa do spalania w zwiększa wartość ekonomiczną, jaką można wygenerować dzięki zasobom leśnym. We wspomnianej już Austrii leśnictwo i przemysł drzewny są jednymi z największych pracodawców w kraju. Sektor ten tworzy również nowe miejsca pracy na obszarach wiejskich, które zwykle są mniej atrakcyjne pod względem dobrze płatnej pracy od miast.

4. Drewno jest bezpieczne
Drewno oczywiście jest materiałem palnym, ale drewniane domy jak się okazuje, są co najmniej tak samo bezpieczne, jak domy wykonane z innych materiałów. Podobnie jak wszystkie inne budynki, konstrukcje drewniane muszą być oczywiście zgodne ze wszystkimi normami bezpieczeństwa. Pomagają w tym wspomniane nowe technologie produkcji i budowy.

REKLAMA

Nawet w przypadku pożaru jednak, drewno, w przeciwieństwie do innych materiałów budowlanych, pali się w bardzo przewidywalny i kontrolowany sposób. Przede wszystkim spala się ono powoli, a pod zwęgloną z wierzchu warstwą pozostaje nieuszkodzone. To sprawia, że jego nośność, nawet w przypadku pożaru pozostaje nienaruszona przez długi czas.

Co więcej, duża ilość testów pokazuje, że budynki wykonane z drewna bardzo dobrze radzą sobie w przypadku trzęsień ziemi. Podczas gdy beton po prostu pęka podczas takich kataklizmów, co oznacza, że nawet jeśli nie dojdzie do zawalenia, betonowe budynki muszą zostać zburzone i zastąpione nowymi, budynki z drewna po trzęsieniach ziemi mogą być naprawiane. Jednocześnie drewno, o czym już była mowa, jest lżejsze, co w oczywisty sposób jest korzystne w wypadku klęsk naturalnych jak trzęsienia ziemi czy huragany.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA