REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Chromebook Plus to taki Chromebook, ale dużo lepszy. Nowe komputery trafiły do Polski

Chromebook Plus można podsumować jako specjalny branding Google’a, który w czytelny sposób sygnalizuje klientowi, że dany komputer to sprzęt z wyższej półki. Ale co to dokładnie oznacza i ile za to przyjdzie zapłacić? Na szczęście znamy już odpowiedzi.

08.11.2023
17:32
Acer Chromebook Plus 515
REKLAMA

Czym jest Chromebook? To prawdopodobnie jest już dość jasne: to komputer przenośny z systemem Chrome OS na pokładzie. Ów system pozwala na uruchamianie aplikacji webowych, a także tych na Androida i Linuxa (choć zorientowany jest głównie na wspomniane webowe) i wymaga synchronizacji z darmowym Kontem Google do aktywacji wszystkich swoich funkcji.. To duże ograniczenia, ale w zamian system jest praktycznie bezawaryjny, bezobsługowy, banalnie prosty w administracji, znacząco w tych aspektach odbiegając konkurencji spod znaku Apple’a i Google’a.

REKLAMA

Z Chromebookami był jednak do tej pory pewien problem. Chrome OS to system, który potencjalnie może usatysfakcjonować wiele różnych grup użytkowników - ale szczególnie nadaje się, z uwagi na brak istotnej konkurencji, do najtańszych komputerów, przeznaczonych dla najmniej zamożnych osób lub na szybkie zmarnowanie. To oznacza konieczność analizy specyfikacji i danych technicznych komputerów przed zakupem, jeżeli ktoś liczy na zapewniający więcej możliwości komputer. A i tak nie wszystko z tabelek wynika. Odpowiedzią na ten problem ma być Chromebook Plus.

Najciekawsze laptopy na Spider’s Web:

Wszystkie komputery oznaczone jako Chromebook Plus mają dawać gwarancję solidnej wydajności i komfortu pracy. Tylko co to właściwie oznacza?

Co to jest Chromebook Plus?

 class="wp-image-4153442"
Acer Chromebook Plus 515

Chromebook Plus to Chromebook, którego procesor jest co najmniej dwukrotnie wydajniejszy od najlepiej sprzedających się Chromebooków w okresie lipiec-grudzień 2022 r. To również co najmniej dwukrotnie większa ilość RAM-u i pamięci masowej. A także wyświetlacz o rozdzielczości co najmniej Full HD i kamera internetowa o rozdzielczości co najmniej 1080p.

 class="wp-image-4153445"
Acer Chromebook Plus 515

I faktycznie, określenie takich minimalnych, ale preferowanych wymagań dla Chromebooka, który nie tylko będzie działał - ale działał sprawnie, brzmi bardzo sensownie. Chrome OS na takiej konfiguracji prawdopodobnie będzie użyteczny jeszcze przez wiele lat.

Chromebook Plus trafia do Polski - dwa modele od Acera. Już je widzieliśmy, znamy ceny.

 class="wp-image-4153448"
Acer Chromebook Plus 515

Acer Chromebook Plus 514 i Acer Chromebook Plus 515, bo o nich mowa, wyposażone są w pamięć SSD. Model 515, w zależności od podwersji, wyposażony jest w 12 bądź 13 generacji układ Intela (do Core i7), zaś w przypadku modelu 514 wykorzystany jest układ AMD Ryzen 5 z serii C. Konfigurację uzupełniają łączność Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.1 i szeroki zestaw portów.

 class="wp-image-4153451"
Acer Chromebook Plus 515

Oba Chromebooki Plus od Acera wyposażone są w kamerę internetową 1080p z funkcją redukcji szumów i obiektywem Blue Glass. Oprogramowanie układowe oparte na sztucznej inteligencji automatycznie poprawia jakość obrazu i oświetlenie oraz eliminują zakłócenia, a prywatność użytkowników jest chroniona dzięki fizycznej przesłonie kamery internetowej oraz możliwości wyciszenia mikrofonu i wyłączenia kamery jednym kliknięciem. Całość dopełniają głośniki stereo i obsługa formatu DTS Audio. Acer jako jedyny producent pozwala na zrealizowanie vouchera dla nauczycieli na zakup Chromebooków, w tym modeli Acer Chromebook Plus 515 i Acer Chromebook Plus 514.  Sam wyświetlacz Full HD ma matrycę IPS.

Acer podkreślał przy tym na polskiej premierze Chromebooków Plus, że komputery te nie są zorientowane wyłącznie na usługi Google’a. Opowiadano też o ich zgodności z usługami Microsoft 365, a ich nabywcy mogą też liczyć na kilkutygodniowy darmowy dostęp do płatnych aplikacji i usług fotograficznych od Adobe.

 class="wp-image-4153454"
Acer Chromebook Plus 515
REKLAMA

Sprzęty sprawiają dobre pierwsze wrażenie. W żadnym razie nie można ich zaliczyć do urządzeń klasy premium, tym niemniej sprawiają wrażenie wygodnych i solidnych. Klawiatura przy pierwszym (i dość pobieżnym) obcowaniu wywarła dobre wstępne wrażenie, podobnie jak przyjemny w dotyku gładzik dużych rozmiarów. Oba laptopy mają wytrzymałość gwarantowaną certyfikatem wojskowym MIL-STD-810H. Szacowany czas pracy to około 10 godzin na zasilaniu bateryjnym.

Acer Chromebook Plus 515 (CB515-2H/T) będzie dostępny w Polsce w październiku, w cenie od 2199 zł. Acer Chromebook Plus 514 (CB514-3H/T) w tym samym terminie, w cenie od 2499 zł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA