Znowu coś przecieka w kosmosie. To już trzeci taki przypadek w krótkim czasie
Czy Rosjanie wysyłają w kosmos połatany sznurkiem i sklejany taśmą złom? Coś musi być na rzeczy. W rosyjskim segmencie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) doszło do trzeciego wycieku chłodziwa w ciągu niecałego roku. Rodzi to poważne pytania dotyczące wiarygodności rosyjskiego programu kosmicznego.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to największy i najbardziej zaawansowany projekt naukowy w historii ludzkości. Na pokładzie stacji pracuje siedmioro astronautów z różnych krajów, którzy prowadzą eksperymenty i badania w warunkach nieważkości. Stacja jest także symbolem współpracy międzynarodowej i pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej.
Jednak nawet tak imponująca konstrukcja jak ISS nie jest wolna od problemów technicznych. W poniedziałek 9 października 2023 roku rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos poinformowała o wycieku płynu chłodzącego z zapasowego obwodu na nowym module naukowym Nauka, który dołączył do stacji w lipcu 2021 r. Wyciek dotyczy zewnętrznego zapasowego radiatora.
Płyn chłodzący jest niezbędny do utrzymania odpowiedniej temperatury na stacji, która jest narażona na ekstremalne zmiany ciepła i zimna podczas obiegu Ziemi. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura mogłaby uszkodzić sprzęt, lub zagrozić życiu załogi. Dlatego stacja jest wyposażona w system termiczny, który reguluje temperaturę poprzez przepompowywanie płynu chłodzącego przez rurki i radiatory umieszczone na zewnątrz stacji.
Roskosmos zapewnił, że główny obwód termiczny modułu Nauka działa normalnie i zapewnia komfortowe warunki w części mieszkalnej modułu. “Załoga i stacja nie są w niebezpieczeństwie” - podkreślił Roskosmos. NASA potwierdziła, że nie ma zagrożenia dla siedmioosobowej załogi stacji i że operacje przebiegają zgodnie z planem.
Więcej o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przeczytasz na Spider`s Web:
Roskosmos poinformował, że inżynierowie badają przyczynę wycieku. Nie wiadomo na razie, czy był on spowodowany przez uderzenie jakiegoś obiektu kosmicznego. Obiekty kosmiczne to fragmenty sztucznych satelitów, rakiet lub innych urządzeń, które krążą po orbicie Ziemi bez kontroli. Ich liczba rośnie z każdym rokiem i stanowią one zagrożenie dla bezpieczeństwa misji kosmicznych.
To nie pierwszy raz, gdy rosyjskie pojazdy kosmiczne doświadczają problemów z płynem chłodzącym na ISS. W grudniu 2022 r. doszło do wycieku z kapsuły Sojuz MS-20, która przetransportowała na stację astronautę NASA Franka Rubio i dwóch rosyjskich kosmonautów - Siergieja Prokopiewa i Dmitrija Petelina. W lutym 2023 r. wykryto kolejny wyciek z statku transportowego Progress MS-18. Rosyjskie śledztwo wykazało, że te wycieki prawdopodobnie były spowodowane przez trafienia małymi meteoroidami, a nie przez błędy produkcyjne. Nie wiadomo jednak jaka jest prawda.