REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie /
 3. Poradniki
 4. Sprzęt /
 5. Sprzęt - Poradniki

Najlepsze procesory do laptopa - ranking 2023

Jaki najlepszy procesor w laptopie? To zależy od tego, czy zależy ci na doskonałym działaniu gier, czy wolisz postawić na dłuższy czas pracy na baterii. Odsłaniamy tajemnice mobilnych procesorów Intela i AMD. Oto ranking najlepszych procesorów dla laptopów 2023.

21.10.2023
14:44
Laptopy
REKLAMA

Trudno nie zauważyć, że większość laptopów, jakie znajdziemy w sklepach, będzie miała procesor Intela. Sytuacja i tak jest lepsza niż kilka lat temu, bowiem wtedy supremacja Intela była wręcz miażdżąca. Teraz - pomimo widocznej przewagi - Intel musi liczyć się z obecnością AMD w tym sektorze.

Dodać należy, że AMD absolutnie nie ma się czego wstydzić - procesory Ryzen w laptopach świetnie dają sobie radę i dodatkowo zwykle mają wydajniejsze zintegrowane grafiki. Najnowsze zintegrowane grafiki AMD mogą bez problemu zastąpić nawet dedykowane układy graficzne, ale ich dostępność na rynku jest wciąż stosunkowo niska.

REKLAMA

Jakich procesorów w laptopach unikać? Starszych niż Intel Core 11-tej generacji i AMD Ryzen serii 5000 - jeśli więc widzimy laptopa z procesorem Core 10-tej generacji, bądź Ryzen serii 4000, warto przemyśleć, czy nie lepiej zainwestować w nowsze rozwiązania. Nie oznacza to, że procesory te do niczego już nie nadają. Po prostu stoję na stanowisku, że jak już inwestować - to w nowsze modele, które nie dość, że oferują nowocześniejsze rozwiązania, to jeszcze posłużą nam zdecydowanie dłużej. Wartość laptopów z nowszymi procesorami nie będzie również tak szybko spadać.

Najlepsze procesory do laptopa - ranking

Jeśli chodzi o Intela to obecnie najnowszymi procesorami są Core 13-tej generacji, ale poprzednia 12-ta generacja dużo od nich nie odstaje. W przypadku AMD najnowszą serią są modele Ryzen serii 7000. Wybór odpowiedniej generacji procesora to jednak dopiero początek drogi.

O ile w przypadku procesorów dla komputerów desktop sprawa jest prosta - bowiem zwracamy uwagę na serię i segment - np. Core i3, Core i5, Core i7 czy analogicznie Ryzen 3, Ryzen 5 i Ryzen 7 (ewentualnie na takie dodatki jak pamięć X3D) - to w przypadku mobilnych procesorów Intela mamy dodatkowo do czynienia z modelami energooszczędnymi "U", a nawet ultra energooszczędnymi "Y". Core i7 w wersji energooszczędnej (oznaczonej literą "U" na końcu nazwy), nie będą tak samo wydajne jak modele Core i7 "H" (wersja wydajna) - a można się spotkać z dodatkowymi oznaczeniami jak "P" (wydajność, ale z ograniczeniami w wersji dla cienkich laptopów), "HK" (wydajne procesory z odblokowanym podkręcaniem), czy "HX" (najwydajniejsze jednostki).

Zobacz inne artykuły o laptopach:

Podobne oznaczenia znajdziemy w mobilnych procesorach AMD, chociaż będą tam pewne zmiany - na przykład zamiast rozszerzenia "P" AMD wykorzystuje "HS" i dodatkowo można znaleźć procesory z literą "C", które zostały przygotowane specjalnie dla Chromebooków (mniej więcej odpowiadają one modelom "U"). Czyli w skrócie:

 • Modele H, HK, HX - wydajność
 • Modele P i HS - wydajność, ale ograniczona, ze względu na możliwości odprowadzania ciepła przez cienkie laptopy
 • Modele U, C i Y - modele energooszczędne o mniejszej wydajności, ale dające dłuższy czas pracy na baterii
 • Modele Gx - oznaczenia modelu zintegrowanej grafiki w 11-generacji procesorów Intela

No i oczywiście dochodzą tu oznaczenia segmentu, ale tu (podobnie jak w przypadku modeli desktop) sprawa jest już prosta:

 • Intel Core i9 i AMD Ryzen 9 - najwydajniejsze jednostki dla entuzjastów
 • Intel Core i7 i AMD Ryzen 7 - wydajne jednostki
 • Intel Core i5 i AMD Ryzen 5 - średnio wydajne jednostk
 • Intel Core i3 i AMD Ryzen 3 - mało wydajne jednostki
 • Intel Pentium i Intel Celeron - najmniej wydajne jednostki do podstawowych zastosowań

Kończąc ten przydługi wstęp - przed wami najlepsze procesory dla laptopów, które aktualnie znajdziecie w polskich sklepach:

Najlepsze procesory dla laptopowych graczy i entuzjastów

W przypadku Intela wybierając model Core i9 12-tej lub 13-tej generacji możemy być pewni doskonałych wyników. Prawdziwym rekordzistą jest Core i9 13980HX, który oferuje 24 rdzenie (32 wątki), przy taktowaniu dochodzącym do 5,6 GHz. Najmocniejszy model Core i9 12-tej generacji czyli Core i9 12900HX krył w sobie zaledwie 16 rdzeni (24 wątki). W segmencie Core i7 znajdziemy już modele energooszczędne, ale H i HX będą oferować wysoką wydajność.

W przypadku AMD obecnie króluje 16-rdzeniowy (32 wątki) model Ryzen 9 7945HX, chociaż Ryzen 9 6900HX wciąż nie ma się czego wstydzić. Jeśli chodzi o segment Ryzen 7, to doskonale sprawdzą się procesory H serii 6000 i 7000 oraz nieco mniej wydajne, ale bardziej energooszczędne modele HS.

O ile nowe modele procesorów Intela świetnie sobie radzą dzięki architekturze big.LITTLE, czyli połączeniu rdzeni wydajnych i energooszczędnych, to firma AMD poszła w nieco inną stronę instalując w procesorach mobilnych pamięć 3D V-cache, która gwarantuje świetne osiągi w grach. Takie modele łatwo poznać dzięki rozszerzeniu X3D w nazwie (np. AMD Ryzen 9 7945HX3D). Producent chwali się nie tylko znakomitą wydajnością tych modeli, ale również efektywnością energetyczną.

Laptopowe procesory z najwydajniejszą zintegrowaną grafiką

Obaj producenci nieco tu namieszali, bowiem stosują często uproszczone nazewnictwo grafik zintegrowanych w procesorach - często, by zorientować się jaki dokładnie model zintegrowanej grafiki został zainstalowany w danym procesorze często trzeba po prostu sięgnąć do szczegółowej specyfikacji, bądź wykorzystać narzędzie jak GPU-Z - które jednak w przypadku zintegrowanych grafik często niestety podaje błędne dane.

Tak więc zintegrowana grafika oznaczona nazwą "Intel Iris Xe" wcale nie musi być taka sama - może być to wersja z 80 lub 96 jednostkami wykonawczymi. Podobnie oznaczenie "integrated Radeon Graphics" mówi nam niewiele - może być to np. Radeon Vega 8, jak i 3, które znacząco różnią się możliwościami. Intel Iris Xe i Radeony z serii Vega mogą sprawdzić się w przypadku mało wymagających gier.

Absolutnie najlepszą zintegrowaną grafiką jest obecnie Radeon 780M (np. w procesorze AMD Ryzen 9 7940HS), który znajdziemy w wybranych procesorach Ryzen serii 7000, ale trzeba przyznać, że jego starszy brat czyli Radeon 680M (np. w procesorze AMD Ryzen 9 6900HX) również niewiele mu ustępuje. Konkurencja nie ma żadnego rozwiązania, które choćby zbliżyło się do tych osiągów.

Laptopowe procesory do codziennej pracy

Laptopy z nieco starszymi procesorami z pewnością będą dostępne w bardziej atrakcyjnych cenach - zarówno Intel Core 11-tej generacji (zwłaszcza z grafiką Iris Xe), jak i Ryzen 5000 wciąż świetnie sprawdzą w podstawowych zadaniach. W przypadku mniej wydajnych procesorów Intela można się również spotkać z grafiką Intel UHD i warto wiedzieć, że zdecydowanie odstaje ona możliwościami od zintegrowanych Radeonów, czy Iris Xe.

Jeśli miałbym rozglądać się za nowszymi rozwiązaniami, to śmiało postawiłbym na Intel Core i5 12-tej i 13-tej generacji, jak i modele Ryzen 5 serii 6000 i 7000.

Procesory do laptopów - nie tylko Intel i AMD

REKLAMA

Oddzielnym tematem są procesory używane w laptopach Apple. Jakiś czas temu firma Apple zrezygnowała z używania procesorów Intela i zaczęła produkować własne procesory ARM, znane jako Apple Silicon i oznaczone literą M (np. Apple M2). Procesory te świetnie sprawdzają się w laptopach, ale oczywiście nie znajdziemy ich nigdzie indziej poza sprzętami z logo nagryzionego jabłka. W Chromebookach można się również spotkać z procesorami ARM, np. firm Snapdragon czy MediaTek, ale jak na razie na rynku są śladowe ilości takiego sprzętu.

W procesorach dla laptopów do głosu dochodzą już układy ze specjalizowanymi rdzeniami odpowiedzialnymi za obliczenia związane ze sztuczną inteligencją. W przypadku AMD modele 7040HS (Phoenix) to pierwsze procesory tego producenta wyposażone w Ryzen AI - modele 7045HX (Dragon Range) były pozbawione tej funkcjonalności. Oczywiście Intel również prężnie działa w tym kierunku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA