REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Tech

Powietrze w mieście to pikuś. Toksyczna mieszanka czai się wśród drzew

Rośliny są niezbędne dla życia na Ziemi. Dostarczają nam tlenu, pochłaniają dwutlenek węgla, zapewniają pokarm i schronienie dla wielu gatunków zwierząt i ludzi. Rośliny są też piękne i dodają uroku naszemu otoczeniu. Najnowsze badania wskazują jednak, że rośliny mogą też mieć negatywny wpływ na jakość powietrza, zwłaszcza na ocieplającej się planecie.

06.10.2023
16:08
Powietrze w mieście to pikuś. Toksyczna mieszanka czai się wśród drzew
REKLAMA

Naukowcy z Michigan State University odkryli, że jeśli temperatura na Ziemi będzie rosnąć, rośliny takie jak dęby i topole będą wydzielać więcej związku, który pogarsza jakość powietrza. Ten związek to izopren.

REKLAMA

Izopren jest najpowszechniej występującym węglowodorem pochodzenia roślinnego. Roczna produkcja izoprenu wytwarzana przez roślinność wynosi około 600 mln ton, z czego za połowę odpowiadają tropikalne drzewa liściaste. To około jednej trzeciej wszystkich węglowodorów uwalnianych do atmosfery.

Więcej o globalnym ociepleniu przeczytasz na Spider`s Web:

Izopren nie jest sam w sobie zły - pomaga roślinom lepiej znosić stresy takie jak ataki owadów czy wysokie temperatury. Jednak naukowcy odkryli, że wzrost temperatury globalnej spowoduje zwiększenie emisji izoprenu przez rośliny. To oznacza, że w przyszłości, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki zaradcze, problem zanieczyszczenia powietrza może się pogłębiać.

Wszystko dlatego, że izopren reaguje z tlenkami azotu pochodzącymi z zanieczyszczenia powietrza wyprodukowanego przez elektrownie węglowe i silniki spalinowe w pojazdach. Te reakcje tworzą ozon i inne produkty uboczne, które są niezdrowe zarówno dla ludzi, jak i roślin.

REKLAMA

Jakość powietrza w lesie za miastem może być gorsza niż w samym mieście. Powietrze przemieszcza się bowiem przez miasto, zbierając zanieczyszczenia, które łączą się następnie z izoprenem, tworząc toksyczną mieszankę

- wyjaśnia Tom Sharkey, profesor z Michigan State University. 

Teraz Sharkey i jego zespół starają się lepiej zrozumieć procesy biomolekularne, które rośliny używają do produkcji izoprenu. Badacze są szczególnie zainteresowani tym, jak te procesy wpływają na środowisko, zwłaszcza w obliczu zmian klimatu. W eksperymentach, w których wykorzystano topole, zespół odkrył, że gdy temperatura powietrza wokół liści wzrosła o 10 stopni Celsjusza, emisja izoprenu wzrosła ponad dziesięciokrotnie.  

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA