REKLAMA

Google powie ci, czy to co widzisz jest prawdziwe. Ważna nowość w wyszukiwarce

Google zaczął wprowadzać nowości, które mają na celu możliwość sprawdzania autentyczności zdjęć. Tak, aby przeglądający internet miał większą pewność, czy to co widzi, jest prawdziwe.

25.10.2023 17.46
Google powie ci, czy to co widzisz jest prawdziwe. Ważna nowość w wyszukiwarce
REKLAMA

W dzisiejszych czasach manipulacja prawdą przy pomocy internetu nie jest niczym niespotykanym. Istnieje masa powszechnie dostępnych narzędzi, które są w stanie jednym kliknięciem wygenerować cały obraz w ogóle nieróżniący się od najzwyklejszej fotografii, wykonanej aparatem lub smartfonem. Takie zdjęcia są w stanie wywołać najróżniejsze emocje - wystarczy spojrzeć na przykład fotki Trumpa „zdradzającego żonę z innym mężczyzną” lub fałszywej reklamy deepfake z twarzą popularnego YouTubera.

REKLAMA

Google ułatwi sprawdzanie faktów. Dzięki nowej funkcji

Google od dzisiaj wdraża narzędzie „Informacje o tym obrazie”. Funkcja już wcześniej w tym roku została zaprezentowana, ale teraz powoli ma trafiać do pierwszych korzystających popularnej wyszukiwarki internetowej - chociaż jak na razie tylko dla użytkowników korzystających z języka angielskiego. Jej działanie jest bardzo proste - jak sama nazwa mówi, ma wyświetlić informacje na temat obrazów z grafiki Google.

 class="wp-image-4125032"
(źródło: Google)

Po wpisaniu frazy i uruchomieniu zdjęcia, w grafice będziemy musieli rozwinąć menu przy pomocy trzech kropek - tam na samym dole czeka guzik „About this image”. Jeśli takowy klikniemy to zyskamy podstawowe informacje - m.in. kiedy zdjęcie zostało dodane, ale także inne wyniki witryn, na których zostało wykorzystane to zdjęcie.

Każdy wynik podaje dokładną datę, dzięki czemu można uzyskać informacje, kiedy obraz został po raz pierwszy zindeksowany przez wyszukiwarkę Google. Dodatkowo mamy też przykładowe wyniki serwisów i portali, które mogą więcej powiedzieć na temat grafiki. Narzędzie również wskazuje metadane obrazu (oczywiście, jeśli takowe zawiera), co umożliwi potwierdzenie, czy obraz został wygenerowany przez AI, czy też nie. 

Więcej o Google przeczytasz na Spider's Web:

Warto jednak zaznaczyć, że „Informacje o tym obrazie działa” wyłącznie dla grafiki Google. Funkcja nie jest dostępna (nawet w języku angielskim) dla tych, którzy pobiorą zdjęcie i wrzucą je do Obiektywu Google. Wydaje się, że to właśnie Google Obiektyw byłby najrozsądniejszym narzędziem do użycia tej funkcji, ale ta zostanie wprowadzona dopiero później - kiedy, to nie wiadomo.

Jak na razie nie pozostaje nam nic innego, jak funkcja zostanie wprowadzona też w języku polskim.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA