REKLAMA

Google rozwiąże największą zagadkę ludzkości. Odczyta to, co wypisał lekarz na recepcie

Jest jedna rzecz, która łączy lekarzy z całego świata. Co zdumiewające, jest to tajemniczy charakter pisma, niezrozumiały dla zwykłych śmiertelników. Jedyni, co zdają się go rozumieć, to zatrudnieni w aptekach farmaceuci. I, podobno, Obiektyw Google.

obiektyw google recepta
REKLAMA

Charakter pisma lekarzy to przedmiot niejednego dobrze znanego żartu czy mema. Fakt, że lekarze wypisują w swojej karierze dziesiątki tysięcy recept o zazwyczaj podobnej treści wyraźnie redukuje potrzebę stosowania wyszukanej kaligrafii. Farmaceuta po kształcie niedbałego szlaczka już rozszyfruje o jaki antybiotyk chodziło i jaki należy podać pacjentowi.

REKLAMA

Google, jak twierdzi, również sobie z tym poradzi. Podczas konferencji India Monday (na której gościł Techcrunch) firma ogłosiła, że współpracuje z farmaceutami, by nauczyć sztuczną inteligencję odcyfrowywania lekarskiego charakteru pisma. Nie tylko osiągnięcie tego celu będzie samo w sobie niemałym triumfem, to na dodatek będzie niosło za sobą istotne korzyści dla użytkowników.

Co lekarz wypisał na recepcie? W odcyfrowaniu pomoże Obiektyw Google.

W nieodległej przyszłości aplikacja Obiektyw Google (lub analogicznie nazwana funkcja w innych aplikacjach Google) pozwoli na wykonanie zdjęcia recepty lub zaimportowanie go z galerii w urządzeniu. Następnie aplikacja zastosuje algorytmu uczenia maszynowego i SI, by zaprezentować nazwy leków. A także informacje na ich temat, jeżeli użytkownik sobie tego zażyczy.

Google niestety nie zdradził nawet przybliżonej daty premiery aktualizacji. To niestety rodzi obawy, że projekt może nie dotrwać do swojej premiery. Google niestety ma skłonność do zapowiadania nowych i ciekawych funkcji związanych z SI, po czym słuch o nich ginie. Firma sprawiała jednak ponoć wrażenie zdeterminowanej.

REKLAMA

Nieprzypadkowo nowość zapowiedziano na konferencji odbywającej się akurat w Indiach. Jak zaznaczył Google, Obiektyw jest w Indiach szczególnie chętnie używany w porównaniu do innych krajów. Ale też Indie nadal mierzą się z wieloma wyzwaniami związanymi ze służbą zdrowia. Kontrola nad przyjmowanymi lekami i wiedza na ich temat z rzetelnego źródła, zdaniem Google, zapewni mieszkańcom Indii i reszty świata istotne korzyści. Pozostaje tylko się przekonać, czy tak też będzie w praktyce.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA