iOS 17 ma coś dobrego dla Polaków. Długo czekaliśmy na te funkcje klawiatury
Brak w pełni funkcjonalnej polskiej klawiatury z autokorektą i przewidywaniem tekstu spędzał sen z powiek polskim użytkownikom smartfonów Apple. Po latach oczekiwania koncern wykonał ten mały wielki ukłon w stronę Polaków: klawiatura w iOS 17 ma niemal wszystko, o co moglibyśmy prosić.
Podczas prezentacji systemu iOS 17 na konferencji WWDC 2023 Apple z zachwytem poświęcił samej klawiaturze osobny, trzyminutowy blok. Bowiem na pokładzie iOS 17 znajdzie się jeszcze lepszy model przewidywania tekstu, który ma zapewnić tak precyzję, jak i personalizację przewidywanego tekstu.
Oglądających w Polsce nie wprawiło to w zachwyt, a my sami przewidywaliśmy, że polska klawiatura pozostanie jaka była. Jednak dzisiaj, ku zaskoczeniu całej redakcji odkryliśmy, że moduł wprowadzania tekstu w wersji beta systemu iOS 17 w języku polskim zawiera niemal wszystkie funkcje zapowiadane przez Craiga Federighiego podczas WWDC 2023.
Mamy to! iOS 17 z pełnoprawną, polską klawiaturą
Przede wszystkim w końcu na klawiaturze obecny jest pasek z podpowiedziami trzech słów, znany dobrze z angielskiej wersji klawiatury iOS, jak i... wszystkich klawiatur konkurencji. Ponadto od teraz na klawiaturze obecny jest swipe, a więc można przesuwać po klawiszach palcem by wpisać słowo - bez odrywania palca od ekranu.
Oprócz tego polska klawiatura jest dwujęzyczna: polska i angielska. W praktyce oznacza to, że posługując się dwoma językami lub używając angielskich słów, lub nazw jako części tekstu, będzie płynnie je wykrywać w ramach autokorekty.
Z funkcji zapowiedzianych na WWDC 2023, do polskiej klawiatury iOS 17 trafiło cofnięcie autokorekty - po wpisaniu wyrazu, który zostanie zamieniony przez autokorektę, dane słowo można dotknąć i "cofnąć" do oryginalnie wpisanej wersji. Zabrakło jednak predykcji kolejnych trzech wyrazów po wpisywanym wyrazie.
Jednak na tym kończą się polskojęzyczne nowości w iOS 17, bowiem nadal OCR ma problemy z językiem polskim i nie wykrywa znaków diakrytycznych, a Siri... cóż, chyba nikogo nie zaskoczę, że nadal nie możemy powiedzieć do niej "Cześć".