REKLAMA

Polskie znaki na klawiaturze - jak włączyć?

Próbujesz napisać ę, ale zamiast niego wychodzi e - lub gorzej, e z kreską na górze? Podpowiadamy jak zmienić język klawiatury na polski oraz gdzie znaleźć ustawienia wprowadzania tekstu.

16.04.2023 19.26
Polskie znaki na klawiaturze
REKLAMA

Niektórych zaskoczy fakt, że język klawiatury nie jest przypisany do sprzętu. Klawiatura w dobrze nam znanym układzie QWERTY może być używana do pisania w wielu językach i właściwie nie zorientujesz się, że nie piszesz w polskim układzie, póki kombinacja klawiszy prawy Alt + litera nie dadzą ci danego znaku diakrytycznego. Albo gorzej: da znak, którego w języku polskim nie ma.

Co więc zrobić gdy prawy Alt + Z - lub dowolna inna litera - nie działają tak jak potrzeba? Zakładając, że twoja klawiatura jest w pełni sprawna, wystarczy zajrzeć w ustawienia systemu.

REKLAMA

Jak zmienić układ klawiatury na polski? Windows 11

W systemie Windows 11 zmiana układu klawiatury jest całkiem prosta. Wystarczy na pasku zadań kliknąć trzyliterowy skrót języka klawiatury (zależny od aktualnie używanego), a następnie wybrać język polski. Można to zrobić także za pomocą skrótu klawisz Windows + Spacja.

 class="wp-image-3551822"

Jeżeli jednak jakimś sposobem polska klawiatura nie jest dostępna (co najczęściej zdarza się w przypadku używania języka systemu innego niż polski), wybierz opcję "Więcej ustawień klawiatury" (lub jej odpowiednik w innym języku). Kliknij ikonę trzech kropek przy dowolnym języku i "Opcje językowe".

 class="wp-image-3551825"

Kliknij "Dodaj klawiaturę" i na liście znajdź "Polski (programisty)". Ważne, aby był to układ Polski programisty, a nie Polski (214) - ten drugi odwzorowuje układ klawiszy na maszynie do pisania, współcześnie produkowane klawiatury są dostosowane do układu programisty.

 class="wp-image-3551828"

Zobacz także:

Polskie znaki na klawiaturze - jak włączyć w Windows 10?

W Windows 10 - tak jak w 11 - układ klawiatury możesz zmieniać dzięki skrótowi klawiszowemu Windows + Spacja lub skrótowi umieszczonemu po lewej stronie od zegara na pasku zadań. Co w przypadku, w którym nie masz dostępu do języka polskiego? Wystarczy go dodać.

Jak dodać polski język do klawiatury w Windows 10?

  1. Otwórz menu Start
  2. Po lewej stronie menu Start wybierz "Ustawienia"
  3. W wyświetlonym oknie kliknij "Czas i język"
  4. W zakładce po lewej stronie ekranu wybierz "Język"
  5. Z opcji wybierz "Klawiatura"
  6. W tym samym oknie zjedź niżej, a następnie kliknij "Dodaj język"
  7. Kliknij dowolny język, a następnie "Opcje"
  8. W wyświetlonym oknie wybierz "Dodaj klawiaturę"
  9. Znajdź na liście "Polski (programisty)"

Polskie znaki na klawiaturze - Android

Zwykle mówiąc o klawiaturze, mówimy o fizycznej, podłączanej do komputera lub będącej częścią laptopa. Nie zapominajmy, że istnieją także te wirtualne - na ekranie smartfonów. I pomimo ustawienia języka na polski, również one mogą płatać figle.

Jednak w przypadku systemu Android sprawa jest trochę bardziej skomplikowana niż w systemie Windows, a to ze względu na mnogość wersji systemu Android i nakładek systemowych producentów. W tym przypadku opiszę jak dodać polskie znaki do klawiatury Samsung na modelu Galaxy A52s z Android 13 i nakładką One UI 5.1, jednak w innych urządzeniach proces będzie wyglądał podobnie.

Rozpocznij od przejścia do Ustawień i znalezienia sekcji Zarządzanie Ogólne. Następnie dotknij "Klawiatura Samsung - ustawienia", a w kolejnej sekcji "Języki i typy", a później "Zarządzaj językami wprowadzania".

 class="wp-image-3551861"
REKLAMA

Po wybraniu języka polskiego język zostanie automatycznie dodany do klawiatury. Potem, przy następnym użyciu klawiatury wystarczy przytrzymać dłużej dany klawisz na klawiaturze (np. dla ą - przytryzmać a), aby klawiatura pokazała polskie znaki jako jedną z opcji.

Na innych urządzeniach z systemem Android będzie wyglądać to podobnie. W razie problemów ze znalezieniem odpowiedniej opcji warto posłużyć się wyszukiwaniem ustawień i szukać słowami kluczowymi "język" oraz "klawiatura".

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA