REKLAMA

Czujnik Halla - czym jest, jak działa? Masz go w smartfonie i laptopie

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nasze telefony czy laptopy są wręcz napakowane masą czujników. Wśród nich znajduje się czujnik Halla, zwany inaczej halotronem - czy wiesz do czego służy?

Co to jest czujnik Halla?
REKLAMA

Wiemy doskonale, że choćby w naszych smartfonach znajdują się takie czujniki jak akcelerometr, magnetometr (dzięki któremu mamy kompas w telefonie), czy żyroskop i w kilku słowach potrafimy opisać ich działanie. Mało jednak kto wie, że w urządzeniach można znaleźć czujnik Halla, a jeszcze mniej osób wie, do czego on w ogóle służy.

Nazwa czujnika wzięła się od odkrywcy pewnego efektu fizycznego. Pan Edwin Hall żył w latach 1855-1938 w Stanach Zjednoczonych. W 1879 roku badał zjawiska związane z polem magnetycznym i udało mu się potwierdzić teorię Maxwella dotyczącą przewodnika w owym polu. Efekt (nazwany później od jego nazwiska) polega na wystąpieniu różnicy potencjałów w przewodniku, gdy znajdzie się on w polu magnetycznym.

REKLAMA

Oczywiście czujniki Halla, w takiej postaci jakie znamy je dziś, powstały znacznie później, ale okazało się, że można je stosować praktycznie wszędzie - w motoryzacji (może służyć do bezstykowego sterowania zapłonu), licznych urządzeniach pomiarowych, czy elektronicznych. A konkretnie?

Co to jest czujnik Halla?

Generalnie rzecz biorąc, czujnik Halla to bardzo proste urządzenie, które mierzy zmianę pola magnetycznego. Jakie jest jego zastosowanie praktyczne?

Najczęstszym zastosowaniem efektu Halla w laptopach i smartfonach jest czujnik, który wykrywa gdy zamykana jest pokrywa laptopa, czy etui smartfona. Znajduje się w nich magnes, który po zbliżeniu informuje smartfon/komputer, że może w tej chwili wygasić ekran, wyłączyć się, czy też przejść w stan uśpienia. Czujnik Halla jest więc istotnym elementem systemu oszczędzania energii w urządzeniach elektronicznych.

Efektem zamknięcia pokrywy w laptopie można sterować za pomocą ustawień systemowych Windows.

Użytkownik Windows może zdecydować jakiego efektu oczekuje po zamknięciu pokrywy laptopa. Może to być po prostu wyłączenie urządzenia, bądź też wprowadzenie go w stan uśpienia lub hibernacji.

Czy różni się stan uśpienia od hibernacji? Uśpienie zużywa nieco więcej energii, ale pozwala błyskawicznie wybudzić komputer po otwarciu pokrywy (o czym poinformuje system operacyjny właśnie halotron). Hibernacja pozwala na większe oszczędzanie energii, ale w tym przypadku wykonywany jest zrzut stanu systemu na dysk, a komputer jest wyłączany. Wybudzenie ze stanu hibernacji trwa więc nieco dłużej.

REKLAMA

Czytaj też:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA