REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Zuckerberg mówi, że wyśle agentów sztucznej inteligencji do miliardów ludzi. Co to oznacza?

Przyszłość Mety to już nie tylko metaverse, ale i sztuczna inteligencja. Mark Zuckerberg zaprezentował swoją kolejną wizję tego, jak będą wyglądać produkty Mety kiedy zintegruje je z generatywną sztuczną inteligencją - w tym oczywiście wizja metaverse i agentów SI w wirtualnym świecie.

27.04.2023
10:50
Zuckerberg mówi, że wyśle agentów sztucznej inteligencji do miliardów ludzi. Co to oznacza?
REKLAMA

Cały 2022 rok upłynął Markowi Zuckerbergowi na uspokajaniu i tłumaczeniu różnych, wprawiających w konsternację zdarzeń. Począwszy od tego dlaczego Facebook Inc. stało się Metą, poprzez sens istnienia i wizję Metaverse Zuckerberga, kończąc na wyjaśnianiu, dlaczego topienie pieniędzy jest niezbędne dla koncernu.

Podczas środowego spotkania z inwestorami Mark Zuckerberg uspokoił inwestorów i obalił krążące wokół plotki, jakoby Meta miała porzucić metaverse na rzecz sztucznej inteligencji. W rzeczywistości metawersum nadal pozostaje priorytetem dla Mety, aczkolwiek jednym z dwóch priorytetów, równoważnym z rozwojem SI.

REKLAMA

Zobacz też:

Agenci sztucznej inteligencji wkraczają na salony Mety. Generatywna AI na Facebooku, Instagramie i Whatsappie

Jak opisuje spotkanie amerykański serwis Fortune, Zuckerberg rozpoczął od przedstawienia inwestorom liczb opisujących metaverse, zgodnie z którymi utworzono już ponad milion awatarów Meta, a "połowa osób korzystających codziennie zestawu Quest VR spędza ponad godzinę w jego wirtualnej rzeczywistości". Jednocześnie Zuckerberg ujawnił, że w pierwszym kwartale 2024 roku Meta zanotowała przychód w wysokości 5,7 miliarda dolarów, czyli o 24 procent niższy niż w analogicznym okresie zeszłego roku

Jednak najbardziej interesującą częścią spotkania było wprowadzenie do dyskusji przez założyciela Facebooka nigdy wcześniej nieużywanego przy inwestorach sformułowania: "agenci sztucznej inteligencji".

Myślę, że istnieje możliwość przedstawienia agentów sztucznej inteligencji miliardom ludzi. [...] Badamy doświadczenia związane z czatem w WhatsApp i Messengerze, narzędzia do wizualnego tworzenia postów w Facebooku i Instagramie oraz reklam, a z czasem także wideo i doświadczenia multimodalne. [...]

- powiedział Zuckerberg do inwestorów

Jak zaznaczył szef Mety podczas spotkania, agenci sztucznej inteligencji "dotkną" każdego z oferowanych przez Metę produktów. Jednocześnie Mark Zuckerberg nie wspomniał o tym jak będą wyglądać narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję i jak będzie wyglądać ich interakcja z użytkownikiem, rzucając jedynie wizjami i oczekiwaniami.

Spodziewam się, że te narzędzia będą wartościowe dla wszystkich - od zwykłych ludzi, przez twórców, po firmy. Spodziewam się na przykład, że duże zainteresowanie agentami sztucznej inteligencji dla komunikacji biznesowej i obsługi klienta pojawi się, gdy dopracujemy to doświadczenie. Z czasem rozszerzy się to również na naszą pracę nad metawersum, gdzie ludzie będą mogli znacznie łatwiej tworzyć awatary, obiekty, światy i kod łączący je wszystkie razem.

- kontynuował szef Mety

Meta jest w tyle ze względu na infrastrukturę

Choć w ubiegłbym roku Meta AI, laboratorium sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego Mety dokonało kilku całkiem imponujących osiągnięć, to pod względem rozwoju komercyjnej SI Meta pozostawała w tyle ze względu na... brak infrastruktury.

W środę Reuters opublikował raport stworzony na podstawie informacji przekazanych agencji przez informatorów. We wrześniu ubiegłego roku szef infrastruktury Mety, Santosh Janardhan w wewnętrznych kanałach komunikacyjnych koncernu przekazał, że gigant zbyt powoli wdraża rozwiązania sprzętowe niezbędne do działania sztucznej inteligencji.

Mamy znaczną lukę w naszych narzędziach, przepływach pracy i procesach, jeśli chodzi o rozwój dla AI. Musimy w to mocno zainwestować.

- pisał Janardhan cytowany przez Reuters
REKLAMA

Według ówczesnych wypowiedzi Janardhana, aby Meta była w stanie utrzymać duże modele sztucznej inteligencji "będziemy musieli fundamentalnie zmienić projekt naszej infrastruktury fizycznej, nasze systemy oprogramowania i nasze podejście do zapewnienia stabilnej platformy".

Jednak jak przekonywał Zuckerberg podczas środowego spotkania z inwestorami, "Meta nie jest już w tyle w budowaniu infrastruktury sztucznej inteligencji" i że produkty wykorzystujące generatywną sztuczną inteligencję zostaną wydane w najbliższych miesiącach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA