REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Zuckerberg powiedział, że spuścił w toalecie miliardy dolarów. Konkurencja puka się w głowę

Ile strat musi przynieść metaverse, aby Mark Zuckerberg ograniczył inwestycje w wirtualną rzeczywistość? Na pewno ponad 9 mld dolarów, bo właśnie tyle straciło Reality Labs w ciągu ostatnich 9 miesięcy. Meta, zamiast zaciskać pasa, uspokaja inwestorów, że "metaverse będzie przynosić straty", a konkurencja nazywa projekt "kiepsko zaprojektowaną grą".

27.10.2022
11:29
Zuckerberg powiedział, że spuścił w toalecie miliardy dolarów. Konkurencja puka się w głowę
REKLAMA

Mija dokładnie rok od momentu, w którym Mark Zuckerberg zdecydował się zamanifestować rosnące ambicje Mety (dawniej Facebook Inc.) jako giganta, który chce budować świat daleko wykraczający poza media społecznościowe. Choć wraz z pojawieniem się pierwszych informacji o zmianie nazwy, akcje Mety nieznacznie poszły w górę, był to chwilowy skok. Bowiem jak wynika z kwartalnego podsumowania, Meta traci trzeci kwartał pod rząd, a Zuckerberg uspokaja inwestorów zapowiedziami strat.

REKLAMA

Reality Labs to spółka zależna od Mety, której zadaniem jest tworzenie sprzętu i oprogramowania niezbędnego do interakcji w wirtualnej rzeczywistości - w tym gogli Oculus czy wirtualnego świata Horizon Worlds. W trzecim kwartale 2022 roku Reality Labs zanotowała straty w wysokości 3,67 miliarda dolarów, co jest jeszcze gorszym wynikiem niż straty 2,63 miliarda dolarów w analogicznym okresie 2021 roku. Jeżeli zestawić wyniki z pierwszego i drugiego kwartału bieżącego roku, Reality Labs przyniosło prawie 9,38 miliarda dolarów strat w samym 2022 roku.

Przewidujemy, że straty operacyjne Reality Labs w 2023 roku będą znacząco rosły rok do roku. Po 2023 roku spodziewamy się takiego tempa inwestycji w Reality Labs. które pozwoli nam osiągnąć nasz cel, jakim jest wzrost całkowitego dochodu operacyjnego firmy w dłuższej perspektywie.

- czytamy w raporcie za trzeci kwartał

Jednocześnie w trzecim kwartale 2022 roku Reality Labs zarobiło jedynie 285 milionów dolarów. Sytuacji nie pomaga też fakt, że w ciągu trzech kwartałów wydatki Mety wynosiły 22,8 miliarda dolarów, co jest prawie dwukrotnością kwoty za cały 2021 rok (13,7 miliarda dolarów).

Zysk netto Mety utrzymuje tendencję spadkową trzeci kwartał pod rząd. W okresie od lipca do września spółka zarobiła jedynie 4,39 miliarda dolarów, co jest spadkiem zarówno w porównaniu do drugiego kwartału (6,7 miliarda dolarów) jak i trzeciego (7,465 miliarda dolarów)

Przed nami jeszcze długa droga do zbudowania kolejnej platformy obliczeniowej. Ale wyraźnie wykonujemy tu pionierską pracę. Jest to ogromne przedsięwzięcie i często potrzeba kilku wersji każdego produktu. [...] Myślę jednak, że nasza praca będzie miała historyczne znaczenie i stworzy fundamenty dla zupełnie nowego sposobu, w jaki będziemy wchodzić w interakcje ze sobą i włączać technologię do naszego życia, a także fundamenty dla długoterminowej działalności naszej firmy.

- powiedział Mark Zuckerberg podczas konferencji z inwestorami

Komentatorzy nie pozostawiają na Mecie suchej nitki

Zaledwie trzy dni temu inwestor Brad Gerstner, założyciel Altimeter Capital, w imieniu grupy inwestorów wystosował list otwarty do Marka Zuckerberga, w którym zaapelował o zaciśnięcie pasa i redukcję wydatków na rozwój sztucznej inteligencji oraz projekty związane z metaverse.

Publikacja wyników Mety za trzeci kwartał 2022 roku zbiegła się z konferencją Wall Street Journal Tech Live, podczas której przedstawiciele branży tech dyskutowali na tematy związane z innowacją, inwestycjami i kulturą. Jednym z tematów dyskusji było metaverse, które szef Microsoft Gaming i Xbox Phil Spencernazwał "kiepsko zaprojektowaną grą".

"Będę miał kłopoty jeżeli to powiem, ale dzisiaj metaverse to kiepsko zaprojektowana gra. [...] Twórcy gier wideo mają niesamowitą zdolność do budowania wciagających światów, w których chcemy iść spędzić czas. Dla mnie budowanie metaverse, które wygląda jak sala konferencyjna… Po prostu stwierdzam, że to nie jest miejsce, w którym chcę spędzić większość czasu"

Z kolei według Evana Spiegela, szefa Snap - spółki do której należy m.in. Snapchat, metaverse jest "jak życie w komputerze", a życie w komputerze jest "ostatnią rzeczą jaką chciałby zrobić po powrocie z pracy".

Problemy wizerunkowe Mety, a przede wszystkim Reality Labs nie wynikają jedynie z nie najlepszych wyników finansowych. Wirtualna rzeczywistość budowana przez Meta mierzy się z nieustannymi kontrowersjami. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Business Insider, Horizon Worlds przez rok nie osiągnął nawet połowy zakładanych przez Zuckerberga liczby użytkowników, licząc sobie niecałe 200 tysięcy aktywnych użytkowników. Mimo to założyciel Mety wróży świetlaną przyszłość metaverse, zapowiadając miliard użytkowników miesięcznie.

REKLAMA

Ponadto Reality Labs mierzy się z problemami już u źródła, bowiem poza obowiązkami służbowymi, pracownicy Mety nie chcą wchodzić w interakcję z wirtualną rzeczywistością Zuckerberga.

Raport z końca maja bieżącego roku nie pozostawił na Mecie suchej nitki, obnażając wszystkie słabości projektu Horizon Worlds. Wirtualny świat pełen jest toksycznych treści, a moderacja nie reaguje, dopuszczając nieustanne powtarzanie się napaści seksualnych oraz stałe używanie wulgarnego języka.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA