REKLAMA

Gigant przestraszył się bicza Unii Europejskiej. Slack pije szampana, a Microsoft odcina Teams od Office'a

Microsoft Team to dobrze nam znana platforma, która uratowała nie jedną szkołę i firmę w dobie globalnego kryzysu. Jednak wszystko, co dobre szybko się kończy, gdyż Microsoft rozłącza pakiet Microsoft 365 (dawniej Office) i Teams. Wszystko z obaw przed kolejną, wielomilionową karą ze strony Unii Europejskiej.

25.04.2023 10.48
Gigant przestraszył się bicza Unii Europejskiej. Slack pije szampana, a Microsoft odcina Teams od Office'a
REKLAMA

Microsoft ma za sobą długą i wyboistą drogę jeżeli chodzi o spełnianie wymogów Unii Europejskiej. Już w 2004 roku korporacja była w konflikcie z Brukselą, gdyż KE wymusiła na Microsofcie wydanie na rynek systemu Windows bez preinstalowanego programu Windows Media Player. Potem, w 2009 roku Microsoft zobowiązał się do podobnego zabiegu z przeglądarką internetową Internet Explorer - przy instalacji systemu użytkownicy mogli wybrać, z jakiej przeglądarki chcą korzystać. Aczkolwiek Microsoft nie zaimplementował funkcji w sposób, jaki chciała Komisja Europejska, wobec tego w 2013 roku został ukarany grzywną.

Teraz saga Microsoft kontra Unia Europejska rozszerza się kolejny rozdział, gdyż gigant z Redmond prewencyjnie usuwa Teams z Microsoft 365 (dawniej Office 365).

Sprawdź teraz:
- Mówisz notatnikowi co ma robić, a ten wykona za ciebie pracę. Tak działa Copilot w OneNote
- Oto zupełnie nowe Microsoft Teams 2.0. Twój komputer odetchnie z ulgą
- Pozamiatane. Microsoft 365 Copilot z technologią GPT zaprezentowany. To Office, który pracuje za człowieka

REKLAMA

Co dalej z dostępnością Microsoft Teams? Proces ze Slackiem pozostawia wiele pytań

Decyzja podyktowana jest sporem pomiędzy Microsoft - twórcą pakietu biurowego Office i dołączanej do niego platformy komunikacyjnej Teams, a Slack - popularnym komunikatorem dla firm, konkurencyjną usługą oferowaną przez Slack Technologies (a należącą do Salesforce). Twórcy Slacka oskarżają Microsoft o praktyki monopolowe, firmy przy zakupie licencji na Microsoft 365 otrzymują platformę do komunikacji wewnętrznej i pracy zespołowej Teams za darmo. Nawet jeżeli Teams jest gorszy od płatnego Slacka, to pozostaje on darmowy, odciągając potencjalnych klientów od produktu Salesforce. W lipcu 2020 roku sytuacja poskutkowała pozwem ze strony twórców Slacka.

Slack chce po prostu uczciwej konkurencji i równych szans. Zdrowa konkurencja napędza innowacje i tworzy najlepsze produkty oraz największy wybór dla klientów. Przepisy dotyczące konkurencji i prawa antymonopolowego mają na celu zapewnienie, że dominujące firmy nie będą mogły nielegalnie zamykać konkurencji. Zwracamy się do UE, aby była neutralnym arbitrem, zbadała fakty i egzekwowała prawo.

- informował w 2020 roku David Schellhase, główny radca prawny w Slack

Teraz, jak donosi Financial Times, Microsoft chce odłączyć Teams od Microsoft 365, w celu uniknięcia kolejnego procesu antymonopolowego z Komisją Europejską. Informacje pozyskano od dwóch anonimowych informatorów bezpośrednio ze sprawą. Decyzja ma być własną inicjatywą Microsoftu, niewymuszoną przez żaden organ regulacyjny i zakończyć spór pomiędzy dwiema firmami.

REKLAMA

Jesteśmy świadomi naszej odpowiedzialności w UE jako dużej firmy technologicznej. Nadal współpracujemy z komisją w ramach prowadzonego przez nią dochodzenia i jesteśmy otwarci na pragmatyczne rozwiązania, które rozwieją jej obawy i będą dobrze służyć klientom.

- powiedział rzecznik Microsoftu w wypowiedzi dla FT
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA