REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Mówisz notatnikowi co ma robić, a ten wykona za ciebie pracę. Tak działa Copilot w OneNote

OneNote na polecenie użytkownika sam poprawi notatki i uzupełni o brakujące elementy. To równie proste, co rozmowa z ChatGPT.

06.04.2023
19:33
Microsoft 365 Copilot
REKLAMA

Raptem dwa tygodnie temu Microsoft zaprezentował integrację swojej opartej o duży model językowy sztucznej inteligencji z aplikacjami Microsoft 365. Pokaz był imponujący, ale też skupiał się na dużych aplikacjach biurowych, takich jak Word, Excel, PowerPoint, Outlook czy Teams. Tym niemiej Microsoft 365 to również oferta dla osób potrzebujących mniej skomplikowanych narzędzi, wykorzystywanych niekoniecznie tylko do pracy. Takich jak OneNote, czyli synchronizowany z chmurą notatnik Microsoftu.

REKLAMA

Microsoft 365 Copilot to synteza technologii OpenAI GPT-4, Microsoft Graph, Microsoft 365 i innych mechanizmów SI Microsoftu, które nie doczekały się chwytliwej nazwy. Narzędzie jest obsługiwane poleceniami tekstowymi, tak jak ChatGPT. I potencjalnie zaoszczędzi użytkownikom mnóstwo czasu.

Dodatkowo, choć w kontekście OneNote’a jest to zapewne mniej ważne, Copilot automatycznie wdraża wszelkie wdrożone polityki dostępu do danych w firmie, nie będzie więc bólem głowy dla administratorów polegających na jakiejś formie technologii Microsoft SharePoint

Złote myśli ułożone w listę przez sztuczną inteligencję. Microsoft 365 Copilot uczyni OneNote’a prawdziwie wyjątkowym.

Możliwości Copilota w kontekście OneNote’a trudno wręcz skrótowo opisać. SI Microsoftu cechuje się doskonałym rozumieniem języka (w tym niuansów i kontekstu), więc de facto można jej zlecić relatywnie dowolne zadanie oparte o redakcję treści. Copilot może sam ułożyć plan działania na bazie informacji z notatek, tworzyć z nich listy punktowane. Może też przeredagowywać je automatycznie z niedbałych językowo wpisów na poprawne. Może pisać podsumowania, przepisywać całe fragmenty tekstu w innym tonie, automatycznie formatować treści.

Microsoft nawet podaje przykładowe polecenia:

REKLAMA
  • Stwórz plan na imprezę pomaturalną mojej córki.
  • Podsumuj notatki w liście wypunktowanej na nowej stronie.
  • Wygeneruj listę tematów jakie warto poruszyć w corocznym spotkaniu z inwestorami.
  • Zaplanuj wiosenną wycieczkę do Paryża dla mnie, partnera i dwojga dzieci.
  • Otwieram firmę będącą hurtownią kawy. Daj mi 10 propozycji nazwy firmy.

Niestety nadal nie wiemy, kiedy owa technologia trafi do aplikacji Microsoftu. Zapowiedzi wyglądają bardzo imponująco. Równie niesamowite wrażenie robi działający już Bing Czat, czyli forma integracji technologii Prometheus (w której zawiera się m.in. GPT-4) z wyszukiwarką internetową. Trudno nie patrzeć na nadciągającą rewolucję w Microsoft 365 z optymizmem i wiarą. Nie sposób jednak nie zauważyć, że Microsoft nie podaje nawet przybliżonej daty dostępności Copilota dla użytkowników firmowych i indywidualnych. To sugeruje, że usługa jest nadal w mocno niegotowym stanie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA