REKLAMA

Jaka pamięć RAM DDR5? Już nie są takie drogie, jak ci się wydaje

Jak wybrać RAM DDR5 i ile kosztuje? Jak DDR5 wypada w porównaniu do DDR4? Czy nadszedł już moment na przejście z DDR4 na DDR5?

12.03.2023 20.12
Jaka pamięć RAM DDR5?
REKLAMA

Pamięci RAM to obok procesora i karty graficznej najważniejsze podzespoły sprzętowe, które mają wpływ na wydajność komputera. Pamięci DDR5 pojawiły się na rynku już jakiś czas temu - ile obecnie kosztują i czy warto w nie zainwestować?

Za każdym razem, gdy wprowadzany jest nowy standard pamięci RAM, mamy do czynienia z tą samą historią - na początku nowe rozwiązanie jest koszmarnie drogie i niewiele wydajniejsze od poprzedniego. Dodajcie oczywiście do tego koszt zakupu nowej płyty głównej, a w konsekwencji zwykle i procesora.

REKLAMA

Dzięki temu, że procesory Intel Raptor Lake mają wbudowany zarówno kontroler DDR4, jak i DDR5, możemy od początku sprawdzać, jaki przyrost wydajności daje nowy standard RAM. I ciekawy przyrost wydajności zdecydowanie jest. Główne pytanie jednak brzmi - ile jesteśmy zdecydowani za to zapłacić?

Jak wybrać pamięć DDR5?

Wszystkie płyty konsumenckie (AM5 i LGA 1700 + DDR5) oferują konfiguracje dwukanałową tzn. do kontrolera RAM trafiają dane z dwóch modułów pamięci równocześnie. Samo działanie kanałów w stosunku do DDR4 minimalnie się zmienia, ale ogólna zasada pozostaje ta sama. Najlepszą wydajność uzyskamy więc instalując pamięci DDR5 na płycie głównej parami - po 2 lub 4 moduły RAM.

Co musisz wiedzieć o tych pamięciach RAM? Przede wszystkim platforma AMD AM5 (procesory serii Ryzen 7000) obsługują wyłącznie DDR5.

Z kolei platforma Intel 1700 (procesory serii Intel Core 13-tej generacji) obsługuje zarówno pamięci DDR4, jak i DDR5 - tylko od płyty głównej zależy jakie pamięci będziemy wykorzystywać.

Pamięci DDR5 w stosunku do DDR4 oferują wyższe taktowanie (oraz niższy pobór energii), ale wyższy czas dostępu (CL). W praktyce nie ma to żadnego znaczenia, bowiem 1 CL w pamięciach DDR4, nie jest równy 1 CL w pamięciach DDR5. Czas dostępu należy więc porównywać wyłącznie w (nomen omen) ramach jednej generacji pamięci DDR.

 class="wp-image-3491255"
G.Skill Trident Z5 DDR5-8000 CL38 48GB (24GBx2)

Jaka tania pamięć RAM DDR5?

Jeden z tańszych zestawów DDR5 jaki wpadł nam w oko to Kingston Fury o pojemności 16 GB (2x8) i taktowaniu 5200 MHz. Pojemność i osiągi może nie imponują, za to zestaw ten kosztuje zaledwie powyżej 350 zł.

 class="wp-image-3491336"
ADATA XPG Lancer RGB

Jeśli chcemy od razu sięgnąć po zestaw o pojemności 32 GB, to pamięci DDR5 ADATA o takim samym taktowaniu dostaniemy nawet za mniej niż 600 zł. Ceny więc spadły do bardzo przyzwoitego poziomu - przynajmniej jeśli chodzi o najmniej wydajne modele. Za zestaw 2 x 16 GB pamięci DDR5 Patriot Venom 6200 MHz zapłacimy około 700 zł - też nie jest źle, zwłaszcza, że tzw. sweet spot dla taktowania pamięci DDR5 w przypadku procesorów AMD Ryzen to 6000 MHz.

 class="wp-image-3491351"
Pamięci DDR5 Kingston Fury Renegade

Po to jednak inwestujemy w DDR5, by rozhulać te pamięci do naprawdę szybkich wartości. 32-gigabajtowy zestaw Kingston Fury Renage 7200 MHz kosztuje już około 1500 zł. Ze zestawy 2 x 16 GB o jeszcze wyższym taktowaniu możemy zapłacić nawet ponad 2000 zł.

Czytaj też:

REKLAMA

Użytkownicy częściej sięgają po nową platformę Intela, a nie AMD. Dlaczego? Bowiem ta pierwsza umożliwia wykorzystanie pamięci DDR4, co obniża koszt przejścia na nową platformę. Trzeba jednak powiedzieć, że pamięci DDR5 stają się coraz bardziej opłacalne - ich cena sukcesywnie spada, a możliwości rosną.

Zapewne niedługo pojawią się pierwsze RAM DDR5 taktowane zegarem 1 GHz - na pewno z początku ich cena spowoduje opad szczęki, ale... sytuacja z cenami DDR5 wygląda coraz lepiej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA