REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

eSIM w Orange rośnie jak na drożdżach. Pomarańczowy operator chwali się liczbą wirtualnych kart SIM

Podczas gdy Plus chwali się wprowadzeniem do oferty starterów z kartą eSIM, Orange przyklaskuje ewolucji kart SIM, podając najnowsze dane dotyczące swoich abonentów. A jest się czym chwalić, bo w ciągu półtora roku operatorowi przybyło ponad 170 tys. użytkowników kart eSIM.

22.02.2023
7:44
eSIM w Orange rośnie jak na drożdżach. Pomarańczowy operator chwali się liczbą wirtualnych kart SIM
REKLAMA

Współczesna technologia dąży do miniaturyzacji i cyfryzacji nie tylko wielu procesów, ale i przedmiotów. Dobrym przykładem są choćby przenośne odtwarzacze muzyki, które zaczęły się od walkmanów, przeszły przez etap miniaturowych odtwarzaczy MP3, aż w końcu zniknęły, stając się integralną częścią smartfonów.

Przez podobny proces przechodzą karty SIM, które na początku lat 90. miały wielkość karty kredytowej. Potem karty SIM były wielkości monety czy opuszki palca i ciągle ewoluowały, przez co dziś są mikroskopijnymi układami scalonymi wkładanymi w telefon. O ile w ogóle są wkładane, bo coraz popularniejsze stają się karty eSIM, korzystające ze wbudowanego w urządzenie chipa.

REKLAMA

eSIM w Polsce: startery eSIM u Plusa, konkretne liczby w Orange

Na fali tej popularności polski operator Plus ogłosił sprzedaż starterów w technologii eSIM. O ile sama możliwość używania numeru telefonu z kartą eSIM nie jest nowością - jest ona dostępna u wszystkich czterech największych operatorów w Polsce: T-Mobile, Orange, Play i Plusie. Nowością jest sprzedaż starterów, które dotychczas dostępne były jedynie jako fizyczne karty SIM.

W związku z posunięciem Plusa, rzecznik prasowy Orange Polska, Wojciech Jabczyński pochwalił się liczbami aktywnych kart eSIM w sieci Orange.

Według obecnych danych w sieci Orange aktywnych jest aż 270 tysięcy kart eSIM, w tym 7 procent z nich to klienci ofert na kartę. W liczbie aktywnych kart eSIM zawarto także abonentów Orange Flex. Jest to całkiem imponujący skok, gdyż pod koniec lipca 2021 Orange pochwaliło się 100 tysiącami aktywnych użytkowników kart eSIM.

Co to jest eSIM?

eSIM to relatywnie nowa technologia, która została zaproponowana po raz pierwszy w 2010 roku przez GSM Association - międzynarodową organizację, zrzeszającą operatorów sieci komórkowych z całego świata.

REKLAMA

Zwykła karta SIM to karta stworzona z tworzywa sztucznego, która zawiera w sobie kartę mikroprocesorową (charakterystyczną, złotą część), która zawiera w sobie informacje o numerze IMSI (technicznie jest to odpowiednik numeru IMEI telefonu, a dużym uproszczeniu - można myśleć o tym niczym o numerze PESEL) i numerze seryjnym karty.

Z kolei eSIM to wbudowany w płytę główną telefonu moduł pamięci, który przechowuje dane przypisane do danej karty SIM - w tym numer telefonu, IMSI, numer seryjny karty, klucz szyfrowania i inne informacje potrzebne do połączenia się z siecią komórkową. Ponieważ eSIM jest modułem pamięci, informacje w nim zapisane można zmieniać i dostosowywać, a co za tym idzie eSIM można wymienić tak jak tradycyjną kartę SIM.

Ponieważ eSIM jest wirtualną kartą pamięci, "instaluje się" ją w telefonie nie rozkręcając urządzenie, a skanując kod QR otrzymany od operatora. Obecnie ilość smartfonów (oraz innych urządzeń, ponieważ eSIM może być stosowany także w tabletach czy smartwatchach) obsługujących technologię eSIM jest ograniczona, ale stale się powiększa.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA