Orange od dziś oficjalnie wprowadza eSIM do Polski - wszystko, co musisz wiedzieć
Nadszedł wreszcie ten dzień. Klienci sieci Orange, którzy mają najnowsze iPhone’y, mogą już skorzystać z technologii eSIM.
Dzięki temu po raz pierwszy w historii użytkownicy iPhone’ów mogą skorzystać z tzw. Dual SIM - dzięki jednej karcie wirtualnej i jednej fizycznej. Oczywiście pod warunkiem, że wybiorą usługi Orange’a i zdecydują się przejść z karty SIM na eSIM.
Operator obiecywał, że abonenci Orange będą mogli skorzystać z elektronicznej wersji karty SIM dla urządzeń mobilnych jeszcze przed końcem 2018 roku. Sieć dotrzymała tej obietnicy. Na wstępie zapewniono wsparcie dla trzech urządzeń. Są to:
- iPhone XS;
- iPhone XS Max;
- iPhone XR.
Orange obiecuje jednak, że „będzie sukcesywnie rozszerzać listę urządzeń, na których będzie możliwa instalacja eSIM”. W przyszłości może pojawić się też wsparcie dla smartwatchy. Można domniemywać, że chodzi tutaj o Apple Watche w wersji LTE, ale możliwe, że Orange zadba też o zegarki Samsunga czy Huawei.
eSIM w Orange - jak zainstalować nową kartę?
Instalacja karty eSIM jest bardzo prosta. Podobnie jak u operatorów zza granicy, u których wsparcie eSIM już się pojawiło, wystarczy zeskanować kod QR przekazany przez operatora.
Co ciekawe, na jednym telefonie można zainstalować jednocześnie kilka kart eSIM, ale nie da się korzystać z kilku w tym samym czasie. By skorzystać z funkcji Dual SIM, trzeba będzie użyć drugiej, fizycznej karty.
Kto może skorzystać z eSIM w Orange?
Operator zadbał o to, by z usługi mogli skorzystać wszyscy abonenci usług mobilnych Orange. Są to osoby wybierające abonament, usługi w modelu prepaid, a także posiadacze taryf biznesowych.
Na ten moment nie wiemy jednak, czy dotyczy to również abonentów submarki Orange, czyli Nju Mobile. Z pewnością się temu zagadnieniu przyjrzymy.
Aktualizacja: otrzymaliśmy informację od Orange Polska, iż wdrożenie standardu eSIM w Nju Mobile jest planowane, lecz nie nastąpi to równocześnie z wdrożeniem w Orange.
Kto może przejść na kartę eSIM?
Operator podaje, że na eSIM mogą przejść „klienci indywidualni korzystający z abonamentu komórkowego (…) przy wyborze nowego planu komórkowego oraz przy przedłużaniu umowy”. Takiego wyboru będzie można dokonać:
- podczas wizyty w salonie;
- poprzez infolinię;
- przez internet.
Tradycyjną kartę SIM na eSIM będą mogli wymienić również klienci usług prepaid oraz Orange dla Firm. Nie mogą oni jednak od samego początku korzystać z eSIM, tylko najpierw muszą otrzymać fizyczną kartę.
Wymiana eSIM w Orange - ile to kosztuje?
Tak jak można było wyczytać w regulaminie dotyczącym nowej usługi Orange’a, który wyciekł do sieci na początku grudnia, bezpłatne będzie pierwsze pięć wymian w miesiącu lub w okresie rozliczeniowym. To się na szczęście potwierdziło.
Każda kolejna wymiana to jednak koszt w wysokości 25 zł. Wygląda na to, że dotyczy to również powrotu z eSIM na zwykłą kartę SIM, aczkolwiek operator obiecuje, że w wyniku uszkodzenia urządzenia z eSIM, wymiana na zwykłą kartę SIM będzie darmowa.
Jak wymienić kartę SIM na eSIM w Orange?
Świetna wiadomość jest taka, że nie będzie niezbędna wizyta w salonie. Klienci oczywiście mogą poprosić o to pracownika w punkcie Orange lub złożyć taką dyspozycję na infolinii, ale możliwe będzie też przejście na eSIM poprzez serwis Mój Orange.
Po wybraniu eSIM w Orange na stronie internetowej operator prześle do klienta kod QR, który trzeba potem zeskanować w ustawieniach telefonu, w wiadomości e-mail. Może on też zostać wyświetlony na ekranie podczas wizyty na stronie internetowej.
W komentarzach pod tekstami o eSIM w Polsce pytaliście nas, czy Orange wprowadzi wsparcie dla innych urządzeń tego typu, w tym smartfonów Pixel lub tabletów Surface. Jak na razie operator wspomina tylko o trzech smartfonach, ale jeśli uda się nam dowiedzieć coś o innych sprzętach, niezwłocznie o tym poinformujemy.