REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Jest już regulamin eSIM w Orange. Mamy kilka wiadomości - dobrych i złych

Regulamin usługi eSIM w Orange już dziś pojawił się po sieci. Wymiana karty będzie darmowa, a usługa nie będzie ograniczona wyłącznie do klientów abonamentowych. Kilka zapisów jednak rozczarowuje.

03.12.2018
19:15
esim w orange
REKLAMA
REKLAMA

Wiele wskazuje na to, że Orange dotrzyma słowa i jako pierwszy z polskich operatorów infrastrukturalnych uruchomi wsparcie dla eSIM. Do tego zgodnie z zapowiedziami - jeszcze w tym roku. Posiadacze takich telefonów jak iPhone XS, iPhone XS Max i iPhone XR będą mogli skorzystać z funkcji Dual SIM lub zostać klientami sieci bez konieczności odbierania fizycznej karty.

Ucieszy to tych, którzy często podróżują za granicę. Po aktywacji eSIM w Orange będą mogli korzystać z polskiego numeru równolegle z fizyczną kartą SIM od lokalnego operatora. Do tej pory mogliśmy jedynie korzystać poza granicami naszego kraju z polskiej karty SIM oraz z usług wirtualnego operatora wykorzystującego eSIM, takiego jak np. Truphone.

eSIM w Orange - poznaliśmy regulamin promocji na bezpłatną wymianę karty.

Zaraz po premierze tegorocznych iPhone’ów Orange zapowiedział, że wprowadzi wsparcie dla eSIM jeszcze w tym roku. Do tej pory sieć nie zdradziła jednak, jak będzie wyglądała procedura wymiany kart SIM. Szczegóły na temat wsparcia eSIM w Orange zdradza natomiast Regulamin Promocji „Wymiana na kartę eSIM”, który udostępnił dzisiaj serwis Telepolis.

W datowanym na 20 listopada dokumencie, który obowiązuje „do odwołania”, możemy przeczytać, że w ramach promocji klienci będą mogli wymienić karty SIM na eSIM (lub wygenerować nową kartę eSIM po wymianie urządzenia z eSIM na inne) bez żadnych opłat. Abonenci otrzymają bowiem 100 proc. rabatu na tę usługę, która normalnie kosztuje 25 zł z VAT (20,33 zł netto).

Klienci abonamentowi mogą dokonać pięciu bezpłatnych wymian karty eSIM w jednym okresie rozliczeniowym.

Regulamin zdradza też, że z eSIM będą mogli skorzystać użytkownicy ofert prepaid. W tym przypadku sieć pozwoli na pięć bezpłatnych wymian karty w ramach tego samego miesiąca kalendarzowego. To świetna wiadomość - obawiałem się, że Orange pozwoli skorzystać z eSIM wyłącznie w ramach usług abonamentowych.

Nie był to wcale nierealny scenariusz. Polscy operatorzy często limitują dostępność dodatkowych usług, zwłaszcza na początku, do klientów podpisujących długoterminowe zobowiązania. Wcześniej użytkownicy taryf prepaid musieli obchodzić się smakiem, gdy sieci wprowadzały takie rozwiązania jak VoLTEVoWiFi (Wi-Fi Calling).

Są jednak też złe wiadomości.

Orange zastrzega, że nie gwarantuje, że z promocji będą mogli skorzystać wszyscy klienci. Możliwe, że w przypadku niektórych planów taryfowych i w niektórych kanałach sprzedaży nie będzie to dostępne. Wspomnienie o kanałach sprzedaży sugeruje też, że nie będzie można wymienić SIM na eSIM bez udania się do salonu operatora.

W dodatku wygląda na to, że osoby, które wymienią karty SIM na eSIM, nie będą mogły łatwo wrócić do zwykłej karty SIM. Taka wymiana nie podlega pod promocję i za powrót do plastikowej karty trzeba będzie zapłacić. Może to być problematyczne w przypadku awarii telefonu z eSIM i chęci skorzystania z urządzenia zastępczego.

Co dalej z eSIM w Orange?

Wątpliwości, jakie się pojawiły po lekturze regulaminu, chciałem wyjaśnić, ale niestety przedstawiciele operatora w kwestii eSIM w Orange nabierają wody w usta. Wojciech Jabczyński, czyli rzecznik Orange Polska, odmówił odpowiedzi na zadane pytania o szczegóły dotyczące tej usługi. W odpowiedzi potwierdził jedynie, że wsparcie dla eSIM ruszy „do końca br”.

esim w orange chat class="wp-image-849506"

Informacji na temat eSIM w Orange nie udało się też uzyskać podczas rozmowy z Biurem Obsługi Klienta. Podczas pierwszej próby kontaktu moja rozmówczyni opuściła chat. Przy drugiej dowiedziałem się natomiast, że rozmówca o eSIM słyszy pierwszy raz i polecił śledzić informacje pojawiające się na stronie Orange. Na niej na razie jest tylko zaślepka.

Mam nadzieję, że takie informacje pojawią się już niedługo - na uruchomienie tej funkcji zgodnie z obietnicą operator ma już niecały miesiąc.

REKLAMA

Lektura regulaminu promocji sprawia jednak, że do eSIM podchodzę z ogromnym dystansem. Zapewne się na to rozwiązanie finalnie nie zdecyduję - wolę skorzystać z polskiej karty SIM, a eSIM zachować na wyjazdy zagraniczne, by aktywować zagraniczny pakiet danych online, bez szukania w obcym kraju salonu lokalnej sieci.

Nie wiadomo też, czy wsparcie eSIM w Orange obejmie zegarki Apple Watch w wersji LTE. Operator nie ma ich w swojej ofercie. Możliwe jednak, że wsparcia dla eSIM doczeka się zegarek Samsung Galaxy Watch 4G, ale otwartym pozostaje pytanie, czy będzie można używać na nim tego samego numeru, co w smartfonie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA