REKLAMA

eSIM będzie w Orange w tym roku. Co z pozostałymi operatorami?

W moim wczorajszym felietonie nt. nowych iPhone’ów oraz Apple Watchy pisałem o prawdopodobieństwie wdrożenia u nas technologii eSIM w następujący sposób:

13.09.2018 12.32
SIM
REKLAMA
REKLAMA

Z nieoficjalnych informacji, do których dotarłem wynika, że przynajmniej dwóch operatorów: Orange oraz Plus pracują nad wspieraniem eSIM, jednak nie należy spodziewać się jego debiutu w Polsce wcześniej, niż za rok, może nawet za dwa lata.

Bazowałem na informacjach, które zdobyłem na około tydzień przed konferencją Apple’a. Tuż po wczorajszym keynote amerykańskiej firmy, rzecznik prasowy Orange Wojciech Jabczyński napisał na Twitterze tak:

Wygląda więc na to, że sprawy w Orange przyspieszyły i jeszcze w tym roku ten operator planuje wprowadzenie obsługi eSIM-a. Czy to oznacza, że jeszcze w 2018 r. pojawi się wsparcie dla technologii e-SIM w iPhone’ach oraz Apple Watchach? Wątpię.

Z moich nieoficjalnych rozmów sprzed tygodnia wynika bowiem, iż operatorzy uważają, że nawet wyjątkowo zasobni użytkownicy iPhone’ów to zbyt mała grupa, żeby wdrażać eSIM tylko dla nich. To się po prostu musi operatorom opłacać. Do tego, poza Apple Watchem, eSIM musi znaleźć zastosowanie w innych usługach i to właśnie na nie bardziej liczą operatorzy.

Po wczorajszym oświadczeniu Jabczyńskiego z Orange ruszyłem do innych operatorów, by sprawdzić, jak zareagują na oświadczenie Orange. Łukasz Krzeski z Plusa odpowiedział mi w następujący sposób: - Jeśli chodzi o eSIM weryfikujemy technicznie i oceniamy biznesowo możliwość wdrożenia autoryzacji urządzeń bazujących na eSIM, zarówno konsumenckich jak i m2m.

To jednoznaczne potwierdzenie, że bardziej, niż na iPhone’ach, Plusowi zależy na usługach związanych z eSIM-em, które można będzie wykorzystywać do sprzedaży.

Z kolei Marcin Gruszka z Playa zwrócił uwagę na jeszcze inną kwestię: - eSIM to taki krok producenta smartfona w przestrzeń, którą do tej pory kontrolował operator. Bardzo dokładnie przyglądamy się temu zagadnieniu i kibicujemy jego standaryzacji, bo to niewątpliwie przyszłość.

Ta wypowiedź jest o tyle znamienna, że w moim odczuciu, użycie technologii eSIM w iPhone’ach, nawet w nieaktywnej formie, jest wyraźnym sygnałem dla operatorów – zacznijcie wspierać tę technologię albo wkrótce uniezależnimy się od was całkowicie.

Z kolei Piotr Żaczko z T-Mobile był w rozmowie ze mną najbardziej enigmatyczny: - Pracujemy nad wprowadzeniem eSIM dla naszych klientów, ale o konkretnych datach poinformujemy w odpowiednim momencie.

REKLAMA

Jak to wszystko widzę?

Wprowadzenie eSIM-a na rynek polski jest bliskie realizacji. Wierzę, że po tym, jak udostępni je Orange, inni operatorzy natychmiast zrobią to u siebie. Motywacją do wdrożenia tej technologii w Polsce na pewno nie będzie jednak iPhone oraz Apple Watch, tylko usługi związane z eSIM. Może się więc zdarzyć nawet tak, że eSIM w Polsce będzie obsługiwany, co wcale nie musi oznaczać, że będzie obsługiwany w nowych iPhone’ach oraz Apple Watchach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA