REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Jest mała, tania i zrobiona z elektrośmieci. Oto turbina wiatrowa, której wystarczy lekki powiew wiatru

Powszechnie znane turbiny wiatrowe potrzebują silnego wiatru, by wygenerować energię elektryczną. Naukowcom udało się opracować turbinę w wersji mini, której do zasilania wystarczy lekki podmuch, a konstrukcja składa się z materiałów uzyskanych z elektrośmieci.

07.10.2022
10:44
Oto turbina wiatrowa, której wystarczy lekki powiew wiatru
REKLAMA

Generowanie prądu z wiatru na myśl przywodzi jedynie ogromne, ciężkie turbiny, które do wytworzenia elektrycznej potrzebują wiatru o sile zdolnej popchnąć wielkie łopaty. Choć zwykle wiatrakom wystarczy wiatr o prędkości wynoszącej 12 do 14 kilometrów na godzinę, pełną efektywność osiągają dopiero przy prędkości 50 do 60 kilometrów na godzinę.

REKLAMA

Naukowcy z Technologicznego Uniwersytetu Nanyang w Singapurze opracowali tanie w produkcji urządzenie, które tak jak turbiny wiatrowe generuje prąd z wiatru. Lecz w przeciwieństwie do turbin wymaga lekkiego wiatru, będąc w stanie wytworzyć napięcie o wartości trzech woltów oraz energię elektryczną o mocy do 290 mikrowatów z powiewów o prędkości dwóch metrów na sekundę (7,2 kilometra na godzinę). Uczeni swój projekt opublikowali w czasopiśmie Mechanical Systems and Signal Processing.

Mini turbina, która generuje prąd nawet z lekkich powiewów wiatru

Trzy wolty i 290 mikrowatów nie są w stanie naładować telefonu komórkowego czy hulajnogi elektrycznej, za to są w stanie naładować różnego rodzaju czujniki tak, aby te były w stanie dokonać pomiaru i przesłać dane do telefonu, komputera czy serwera. Ponadto urządzenie, nazwane przez naukowców "kombajnem wiatrowym" (ang. wind harvester) jest w stanie przekierować wygenerowaną energię elektryczną do akumulatorów, do późniejszego wykorzystania w miarę potrzeb.

Zdaniem singapurskich naukowców, ich wynalazek może potencjalnie zastąpić baterie w zasilaniu lamp z diodami LED i czujników monitorujących stan różnych konstrukcji. Badacze nadmieniają wykorzystania takie jak umieszczanie na mostach czy wieżowcach do zdalnego kontrolowania stanu konstrukcji lub ostrzegania o potencjalnych uszkodzeniach lub niestabilności.

 class="wp-image-2486595"
Układ zastosowany do testowania kombajnu wiatrowego

Mały-wielki kombajn wiatrowy

Skonstruowane przez uczonych urządzenie ma wymiary 15 na 20 centymetrów, dzięki czemu może być łatwo zamontowane na bokach budynków. Korpus urządzenia jest wykonany z żywicy epoksydowej, a główna część, która wchodzi w interakcje z wiatrem, została wykonana z miedzi, folii aluminiowej i teflonu.

Tworząc "kombajn wiatrowy" uczeni chcieli rozwiązać problem braku rozwiązań dla zasilania na małą skalę do bardziej wyspecjalizowanych zadań, takich jak zasilanie mniejszych czujników i urządzeń elektronicznych. Ponadto, jak mówi profesor Yang Yaowen, główny autor projektu, urządzenie stanowiłoby alternatywę dla baterii litowo-jonowych.

REKLAMA

Opracowane przez nas urządzenie służy również jako potencjalna alternatywa dla mniejszych baterii litowo-jonowych. Nasz kombajn wiatrowy jest samowystarczalny i wymagałby jedynie sporadycznej konserwacji, a także nie wykorzystuje metali ciężkich, które w przypadku niewłaściwej utylizacji mogłyby powodować problemy dla środowiska [naturalnego].

Jak deklarują naukowcy, projekt już teraz cieszy się zainteresowaniem ze strony potencjalnych inwestorów. Singapurczycy liczą, że ich wynalazek doczeka komercjalizacji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA