REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Wygląda jak leżanka, a potrafi wytwarzać prąd. Energia z fal morskich jest tańsza od tej z paliw kopalnych

Z wyglądu trochę przypomina futurystyczną leżankę, którą można by było znaleźć w luksusowym lofcie miłośnika designu wnętrzarskiego, choć niektórym przypomina wyglądem kręgosłup. W rzeczywistości jednak na zdjęciu mamy koncepcyjny generator energii z fal morskich.

18.08.2022
11:47
waveline magnet
REKLAMA

Startup z Cypru, który jest twórcą tego nietypowego urządzenia przekonuje, że za jego pomocą można wykorzystać energię fal morskich do generowania czystej, bezemisyjnej i przede wszystkim, co istotne dzisiaj taniej energii elektrycznej.

REKLAMA

Zważając na to, że najtęższe umysły na świecie od lat poszukują nowych źródeł energii, które nie będą wiązały się z emisją ogromnych ilości gazów cieplarnianych do atmosfery, pomysł Cypryjczyków wydaje się warty uwagi.

W ostatnich miesiącach zainteresowanie tematem wzrosło szczególnie, gdy świat stanął przed perspektywą niedoboru energii związanego z odcięciem od surowców energetycznych dotychczas dostarczanych z Rosji. W tej sytuacji każdy pomysł jest na wagę złota, szczególnie dlatego, że niezależnie od sytuacji ekologicznej czy konfliktu na Ukrainie, zapotrzebowanie na energię elektryczną na całym świecie stale rośnie.

Czemu nikt nie korzysta z fal morskich?

Na to pytanie odpowiedzi nie zna nikt. Wszak fale wydają się idealnym, niemalże darmowym źródłem energii, którą można byłoby wykorzystać. Kilka tygodni temu Australijczycy przedstawili swój pomysł na stworzenie swoistego konwertera energii fal na energię elektryczną, która już od ponad roku zasila pierwsze domy.

Zupełnie inny pomysł na fale ma cypryjska firma Sea Wave Energy Ltd., która jak zapewnia nad swoją technologią pracuje już od ponad dekady. Po latach pracy jednak niedawno przedstawiono prototyp urządzenia o nazwie Waveline Magnet. Urządzenie w odpowiednich warunkach jest w stanie generować energię elektryczną o mocy szczytowej nawet 100 MW, co przy uwzględnieniu kosztów produkcji całego urządzenia sprawia, że jest to rozwiązanie tańsze od generowania energii z paliw kopalnych.

Koszty produkcji generatora są niskie m.in. dlatego, że można go wyprodukować z plastiku, także pochodzącego z recyklingu. Produkcja urządzeń tego typu nie wymaga jakichś specjalistycznych linii produkcyjnych, a i serwisowanie ich nie należy do najdroższych.

REKLAMA

Generator energii składa się z kilku połączonych ze sobą modułów, które podążają za szczytami kolejnych fal. W ten sposób urządzenie jest w stanie kontrolować ilość energii wydobywanej z fal. Jak dotąd prototyp testowano w kontrolowanych warunkach i dopiero w 2021 r. po raz pierwszy został umieszczony na otwartych wodach Zatoki Larnaki na Cyprze.

Aktualnie twórcy generatora dopracowują prototyp tak, aby maksymalnie zwiększyć jego wydajność. Wszystko jednak wskazuje, że w najbliższym czasie to właśnie Sea Wave Energy Ltd. może stać się producentem najwydajniejszego i najtańszego generatora energii z fal morskich.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA