REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Samochód Tesla, ale w ciele humanoida. Elon Musk prezentuje robota Optimus

Elon Musk zapowiedział w czerwcu, że jeszcze tej jesieni Tesla zaprezentuje prototyp humanoidalnej maszyny wyposażonej w sztuczną inteligencję. Chodzi o Optimusa, którego w przeciwieństwie do pozostałych produktów Tesli, wyposażono w nogi, zamiast w koła. Słowa dotrzymał.

01.10.2022
11:09
tesla optimus
REKLAMA

Założona przez Elona Muska firma Tesla w fundamentalny sposób przyczyniła się do rewolucji na rynku motoryzacyjnym, odgrywając bardzo istotną rolę w promowaniu samochodowych silników elektrycznych. Na tym jednak osiągniecia Tesli się nie kończą.

REKLAMA

Czytaj też:

Sprzedawane przez firmę pojazdy wyposażone są w jeden z najbardziej zaawansowanych na rynku systemów sztucznej inteligencji. Jest on wykorzystywany do funkcji Autopilot, za sprawą której samochód Tesla może jechać autonomicznie, bez udziału kierowcy, również w ruchu ulicznym (jeśli w danym kraju prawo na to pozwala). Ta sama technologia pozwalała Tesli stworzyć pierwszego prawdziwie użytecznego robota humanoidalnego. Podobno.

Tesla Optimus zaprezentowany. Ile kosztuje?

Robot podczas pokazu Tesli operował w pełni autonomicznie. Nie był to ani człowiek w przebraniu (jak na poprzednim pokazie, który miał charakter bardziej wizerunkowy), robot nie był też zdalnie sterowany. Podczas pokazu urządzenie tańczyło, podnosiło przedmioty i machało do publiczności. Robot nie miał przy tym widocznych problemów z poruszaniem się, równowagą czy orientowaniem się w przestrzeni.

Największym atutem Optimusa ma być jednak jego cena. Elon Musk zapowiada, że Tesla jest niemal gotowa do jego masowej produkcji, w liczbie egzemplarzy wyrażanej w milionach. To również oznacza, że robot - z uwagi na wolumen sprzedaży - mógłby być sprzedawany w atrakcyjnej cenie. Co to dokładnie oznacza? Zdaniem Muska: kwotę około 20 tys. dol.

 class="wp-image-2476422"
Tesla Optimus

W istocie, jest to kwota osiągalna dla zamożnego konsumenta, nawet w Polsce. W zamian klient zyskałby urządzenie, które za sprawą swojej humanoidalnej konstrukcji i chwytnych dłoni mogłoby pomagać w wykonywaniu wtórnych obowiązków wymagających siły fizycznej. Czy nawet pomagać w domu, na przykład osobie niepełnosprawnej.

Musk przewiduje, że pierwszymi klientami będą fabryki, które zaprzęgną Optimusy do pracy przy liniach produkcyjnych. Snuje wizje mechanicznych kucharzy czy ogrodników. Na konferencji wspomniał nawet o możliwości zastosowania Optimusa... w seks-biznesie.

Tesla Optimus - jak działa? Jego sercem jest Tesla Autopilot, niemal ten sam, co w samochodach.

 class="wp-image-2476425"
Tesla Optimus

Robot wykorzystuje autorskie układy scalone zaprojektowane przez Teslę. Jest wyposażony w akumulator o pojemności 2,3 kWh, ze światem porozumiewa się przez łączność Wi-Fi i LTE. Ma skomplikowane dłonie, imitujące te ludzkie, może więc podnosić i przenosić przedmioty o różnorakich kształtach i rozmiarach.

REKLAMA

Inteligencja Optimusa została zbudowana na fundamentach Tesla Autopilot, czyli cyfrowego mózgu pojazdów Tesli, za sprawą którego pojazdy te są w stanie poruszać się w ruchu ulicznym bez udziału kierowcy. Te same lub bardzo podobne algorytmy pozwalają Optimusowi orientować się w przestrzeni, rozumieć strukturę najbliższego otoczenia i odpowiednio się w jego ramach poruszać i realizować zadania.

Niestety, Musk nie był w stanie podać nawet bardzo ogólnej daty rynkowej premiery Optimusa, w tym roku. Robot jest nadal w fazie prototypu i nie jest jasne, kiedy z niej wyjdzie - i czy z niej wyjdzie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA