REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Microsoft zepsuł logowanie do Windows 11. Jest prosty sposób, by to naprawić

Komputer przestał rozpoznawać odciski palca i twarz, Windows 11 wymusza logowanie za pomocą PIN-u lub hasła. To nie oznacza, że zepsuła się kamera lub czytnik. To usterka, jaka została wykryta w systemie Windows 11 22H2 i module Windows Hello.

11.10.2022
20:19
Microsoft zepsuł logowanie do Windows 11. Jest prosty sposób, by to naprawić
REKLAMA

Coraz więcej komputerów jest już fabrycznie wyposażonych w zabezpieczenia biometryczne, takie jak czytnik linii papilarnych czy skanowanie twarzy w podczerwieni. To bardzo dobry trend, ponieważ tego rodzaju zabezpieczenia są znacznie skuteczniejsze od haseł i im więcej osób zacznie z nich korzystać, tym lepiej. Choć niektórzy posiadacze laptopów z Windowsem stracili taką możliwość.

REKLAMA

Czytaj też:

Coraz liczniejsza grupa użytkowników skarży się, że ich komputery przestały ich rozpoznawać. Skanowanie palca czy twarzy nie pomaga, komputer nie chce rozpoznać użytkownika i prosi o podanie PIN-u lub hasła. Co bardziej spostrzegawczy użytkownicy zauważyli, że problem występuje od czasu przejścia na najnowszy system Microsoftu, czyli na wydany w bieżącym miesiącu Windows 11 22H2.

Microsoft potwierdza te przypuszczenia. W istocie najnowszy Windows zawiera błąd w platformie Windows Hello, a więc w interfejsie programowym pomiędzy systemem operacyjnym a urządzeniami biometrycznymi. Na szczęście problem łatwo będzie rozwiązać.

Logowanie się twarzą do komputera nie działa. Windows 11 - problem. Co robić?

Problem dotyczy wyłącznie najnowszego Windowsa, a więc Windows 11 22H2. Poprzednia wersja, czyli Windows 11 21H2 czy wszystkie wersje Windowsa 10, nie zawiera tej usterki. W związku z tym dystrybucja Windowsa 11 22H2 została wstrzymana aż do rozwiązania problemu. Na szczęście to formalność, bowiem problem właśnie rozwiązany został.

Jeszcze dziś, czyli 11.10.2022 zostanie opublikowany zestaw łatek dla wszystkich wersji Windowsa. Poza zwyczajowymi aktualizacjami usuwającymi błędy w zabezpieczeniach systemu pojawi się też łatka usuwająca problem. Jest ona oznaczona jako KB5017389, jeżeli ktoś selektywnie aktualizuje swój komputer.

REKLAMA

Spider’s Web rekomenduje niezwłoczne instalowanie aktualizacji serwisowych, takie jak powyższa do Windows Hello (i wstrzemięźliwość w instalacji zupełnie nowego oprogramowania, jak aktualizacja do Windowsa 11 22H2). A więc w przypadku Windowsa zdanie się na usługę Windows Update, która poprawkę zastosuje automatycznie.

Jeżeli jednak użytkownik z jakiegoś względu nie może tego robić i oczekuje tylko rozwiązania opisywanego problemu, ręczne pobranie i zainstalowanie poprawki KB5017389 powinno pomóc.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA