REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Jest pierwsza wielka aktualizacja Windows 11. Oto 3 powody, żeby ją zainstalować i 1, by odpuścić

Windows 11 22H2 lub, jak kto woli, aktualizacja Windows 11 na rok 2022 jest już oficjalnie dostępna do pobrania. To pierwsza tak duża aktualizacja systemu Microsoftu od czasu jego zeszłorocznej premiery. Co nowego? Jak pobrać? Wiemy już wszystko.

20.09.2022
19:00
Windows 11 2022 Update (22H2) już dostępny. Co nowego?
REKLAMA

Dziś wielka premiera nowego Windowsa, dostępnego dla wszystkich posiadaczy komputerów z Windowsem 11 (oraz zgodnych z tym systemem komputerów Windows 10). Darmowa aktualizacja nazywana jest Windows 11 22H2 lub Windows 11 2022 Update. Na dziś jej stosowanie nie jest obowiązkowe.

REKLAMA

Czytaj też:

Dotychczasowa wersja Windowsa 11 będzie nadal serwisowana, nie ma obowiązku przechodzenia na nową wersję. To jednak zmieni się 10 października 2023 r., kiedy wsparcie serwisowe dla bieżącej wersji Windowsa 11 zostanie zakończone, a aktualizacja do edycji 2022 (22H2) z opcjonalnej stanie się obowiązkową.

Nie wszyscy użytkownicy otrzymują aktualizację od razu. Tradycyjnie już uaktualnienie będzie serwowane partiami, dla kolejnych grup użytkowników. Może minąć nawet kilka tygodni, zanim ta zostanie zaoferowana wszystkim zainteresowanym. System sam zaproponuje jej instalację, jak ta będzie gotowa.

Trzy powody, by zainstalować Windows 11 2022 Update (22H2) jak tylko się pojawi

Windows 11 22H2 - ułatwienia, dzięki którym praca jest wygodniejsza

 class="wp-image-2452200"
Windows 11 22H2 (2022 Update) - poprawiony asystent rozmieszczania okien

Pierwszą z nowości w aktualizacji 22H2 są dalsze usprawnienia w pracy wielozadaniowej. Zarządzanie oknami to coś, w czym Windows bryluje. Windows 11 wprowadził niezwykle użytecznego asystenta rozmieszania okien.

Po najechaniu kursorem na przycisk maksymalizacji ów (wyłączalny) asystent błyskawicznie proponuje kilka różnych układów okien na Pulpicie. Intuicyjne kilka klików: i już. Teraz ów asystent będzie się pojawiał również w trakcie przenoszenia okna, pozwalając na jeszcze szybsze ułożenie przestrzeni roboczej wedle własnych preferencji.

 class="wp-image-2452257"
Windows 11 22H2 (2022 Update) - sesje koncentracji i tryb Nie przeszkadzać

W Windows 11 2022 Update zmieniono też sposób, w jaki system serwuje powiadomienia. Funkcja Sesji koncentracji pozwala na wyznaczenie sobie czasu na skupienie się i produktywność, podczas którego system odetnie użytkownika od jakichkolwiek przeszkadzajek poza kluczowymi. Będzie pilnował regularności pracy i przerw - a po wszystkim przywróci aktywność powiadomień. Funkcja zawiera opcjonalną integrację z usługami Spotify i Microsoft To Do. Przycisk do wyłączania powiadomień również jest teraz lepiej wyeksponowany w Centrum akcji.

 class="wp-image-2452218"
Windows 11 22H2 (2022 Update) - nowości do wideokonferencji

Windows 11 22H2 to również usprawnienia w wideopołączeniach. Na nowoczesnych kamerkach internetowych możliwe będzie wygodne korygowanie obrazu, w tym zamazywanie tła, podążanie kadru za użytkownikiem czy automatyczne usuwanie dźwięków otoczenia.

Nowości dla graczy w Windows 11 22H2 (2022 Update)

 class="wp-image-2452251"
Windows 11 22H2 (2022 Update) - AutoHDR dla większej liczby gier i dla gier w oknach.

Nowa wersja Windowsa odblokowuje funkcje AutoHDR i VRR do gier wyświetlanych w oknach. Do tej pory AutoHDR (algorytm SI poszerzający spektrum barwne gier, które działają wyłącznie w trybie SDR) i VRR (synchronizowanie wyświetlacza z procesorem graficznym, by zwiększyć płynność i responsywność gry) działały wyłącznie w grach w trybie pełnoekranowym.

Teraz to ograniczenie znika. Gracze zyskają też nowe narzędzie do kalibracji HGiG, czy - jak kto woli - HDR w grach, by nie trzeba było tego robić w każdej z gier z osobna.

 class="wp-image-2452248"
Windows 11 22H2 (2022 Update) - Xbox Game Bar w wersji pod gamepada

Zmodyfikowano też Xbox Game Bar, czyli windowsową nakładkę dla graczy. Do tej pory dostępny był tylko jeden tryb działania, zoptymalizowany pod myszkę i klawiaturę. Wraz z nowym Windowsem wyświetlana będzie jego alternatywna wersja, jeżeli gracz używa gamepada - z nawigacją pomyślaną z myślą o kontrolerze, a więc nie zmuszającą do mozolnego przeklikiwania się przez kolejne okienka i menu.

Aktualizacja zawiera też najnowszy zestaw multimedialnych API Microsoftu, a więc DirectX 12 Ultimate, a także wprowadza AutoHDR do większej liczby gier oraz poszerza zgodność pamięci masowych z DirectStorage API, czyli nowoczesnym interfejsem, pozwalającym lepiej wykorzystać szybkość owych pamięci.

Windows 11 22H2 to również zwiększone bezpieczeństwo

 class="wp-image-2452278"
Windows 11 22H2 (2022 Update) - Smart App Control

Smart App Control to nowość wprowadzona w omawianym uaktualnieniu, która wykorzystuje algorytm sztucznej inteligencji do przewidywania, czy uruchamiana aplikacja jest bezpieczna. To oznacza, że system będzie jeszcze szybciej reagował na nowe zagrożenia, bowiem zanim dany kod zostanie przeanalizowany od specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, będzie już wstępnie oceniony (i potencjalnie zablokowany) przez SI w systemie.

Nowa wersja Windowsa to też zastosowanie techniki wirtualizacji do ochrony jądra systemu (HyperVisor protected Code Integrity, HVCI), co sprawia, że oprogramowanie wymagające bezpośredniego dostępu do kernela, takie jak sterowniki sprzętowe, ma bardzo utrudnione zadanie, jeśli jego ukrytym celem jest złamanie zabezpieczeń komputera.

 class="wp-image-2452281"
Windows 11 22H2 (2022 Update) - wzmocniona ochrona przed phishingiem

Wmocniono też zabezpieczenia antyphishingowe w module SmartScreen, dzięki czemu ten jest w stanie błyskawicznie pozyskać informacje o nowych włamaniach i ostrzec użytkownika, że ten wprowadza właśnie dane do podrobionej wersji internetowego formularza.

Na tym nie koniec. Z tymi nowościami Microsoft nie zdążył, ale nie trzeba będzie na nie długo czekać

W ramach Windowsa 11 22H2 pojawią się pięć dodatkowych nowości, ale... nie dziś. Nawet użytkownicy, którzy dziś zastosują uaktualnienie, będą musieli na te dodatki poczekać. Tyle że na szczęście nie kolejne długie miesiące aż do premiery kolejnego dużego uaktualnienia Windowsa, a kilka tygodni. Microsoft chce jeszcze poświęcić dodatkowy czas na testy tych nowości, opóźniając ich premierę. Te zostaną dostarczone automatycznie do użytkowników, jak tylko będą gotowe.

 class="wp-image-2452191"
Windows 11 22H2 (2022 Update) - Eksplorator plików z kartami i nowym widokiem głównym.

Pierwszą jest usprawnienie Eksploratora plików. Wprowadzi ona długo wyczekiwaną obsługę kart. Będzie więc można w ramach jednego okna Eksploratora otwierać kilka różnych lokalizacji i wygodnie w jego obrębie się między nimi przełączać. Z kolei widok główny Eksploratora zyskał głębszą integrację z Microsoft 365, dzięki czemu potrafi sugerować pliki i działania na bazie szerszych kryteriów.

Uaktualnienia doczeka się też aplikacja Zdjęcia, która zyska dodatkowe funkcje katalogowania fotografii i ich przeglądania, tworzenia ich kopii zapasowych na OneDrive oraz funkcję automatycznego generowania wspomnień.

 class="wp-image-2175717"
Sugerowane akcje w Windows 11 22H2

Nowością, która trafi z lekkim opóźnieniem, są też Sugerowane akcje. Windows 11 22H2 przy kopiowaniu do Schowka danych treści od razu będzie proponował prawdopodobne działania z nimi związane - na przykład dodanie terminu do kalendarza, gdy kopiowana jest data czy nawiązanie połączenia głosowego, gdy kopiowany jest numer telefonu.

Możliwe będzie też, również z opóźnieniem, umieszczenie wszystkich ikon Paska zadań w obszarze przepełnienia, jeżeli ktoś nie chce ich widzieć. Z kolei funkcja Udostępniania w pobliżu ma zyskać zgodność z większą liczbą urządzeń.

Dlaczego nie warto się spieszyć z aktualizacją i trzymać się jej z daleka?

Windows 11 22H2 należy traktować jak nowy system operacyjny, nawet jeżeli nie zawiera rewolucyjnych zmian względem poprzedniej wersji. To oznacza, że zawiera nowe biblioteki i nowy kod programistyczny, który testowany był w relatywnie ograniczonym zakresie. Błędy i niedoróbki są niemalże nieuniknione, choć prawdopodobnie nie ma ich zbyt wiele.

Osoby, które nie są napalone na opisane nowości i usprawnienia, powinny odczekać pewien czas przed zastosowaniem uaktualnienia do wersji 22H2. Bez obaw, poprzednia wersja (Windows 11 21H1) pozostanie bezpieczna i stabilna i nadal będzie serwisowana, jeszcze przez rok. Jest zatem 12 miesięcy na odczekanie, aż nowy system dojrzeje i usunięte zostaną z niego ostatnie fuszerki.

Windows 11 - aktualizacja 22H2. Jak pobrać aktualizację na rok 2022?

REKLAMA
 class="wp-image-2452233"
Windows 11 22H2 (2022 Update) będzie czekał w Windows Update, gdy aktualizacja będzie gotowa dla danego komputera.

Aktualizacja 22H2, gdy będzie gotowa dla danego komputera, pojawi się w usłudze Windows Update (dostępna w aplikacji Ustawienia). System powinien też wyświetlić powiadomienie o dostępności tej aktualizacji. Nie zostanie jednak ona zastosowana automatycznie. To opcjonalne uaktualnienie, należy wyrazić na nie zgodę, jeśli jest się nim zainteresowanym. Użytkownik nie musi podejmować żadnych innych działań, cały proces jest automatyczny.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA