REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Orange Digital Center to nie tylko kurs kodowania za darmo. Jakie inne programy realizuje ODC?

Orange nie zwalnia tempa w rozwijaniu swojej oferty edukacyjnej. Ruszyło właśnie ​Orange Digital Center. Ta inicjatywa edukacyjna przygotowana przez Fundację Orange wraz z licznymi partnerami ma za zadanie wspierać rozwój kompetencji przyszłości poprzez takie akcje jak darmowy kurs programowania. Ruszyły już zapisy do Szkoły Kodowania oraz wielu innych programów.

19.10.2022
17:17
orange digital center polska otwarcie
REKLAMA
REKLAMA

Pomarańczowy operator od wielu lat rozwija najróżniejsze inicjatywy edukacyjne, które pomagają zarówno ludziom młodym, jak i dorosłym, rozwijać się i zdobywać nowe kompetencje. Najnowsza inicjatywa o nazwie ​Orange Digital Center (ODC) połączy dotychczasowe projekty edukacji pozaformalnej Fundacji Orange, czyli organizacji działającej w Polsce już od 2005 r.

Czytaj też:

Osoby chętne, by poszerzać swoje kompetencje i zwiększać swoją wartość na rynku pracy, dzięki programom realizowanym przez Orange Digital Center będą mogły wziąć udział w licznych zajęciach edukacyjnych. Zajęcia pomogą w zdobyciu umiejętności przydatnych zarówno w życiu zawodowym, jak i społecznym. Te dwa obszary są ze sobą ściśle związane.

ODC Polska - otwarcie Orange Digital Center

Po co powstało Orange Digital Center?

Inauguracja programu odbyła się na warszawskiej Pradze w Centrum Kreatywności Targowa. Na miejscu pojawili się przedstawiciele zarówno Orange'a (w tym prezes polskiego oddziału firmy, Julien Duccaroz), jak i Fundacji Orange (na czele z prezesem Konradem Ciesiołkowiczem), a także władz miasta (Tomasz Bratek, zastępca prezydenta Warszawy) oraz licznych partnerów projektu.

Podczas wydarzenia przedstawiciele Orange zwrócili uwagę na pewne niepokojące statystyki. Okazuje się, że aż 43 proc. Polaków w wieku od 16 do 74 ma "niski poziom podstawowych umiejętności cyfrowych". Te stają się z kolei niezbędne w życiu społecznym oraz zawodowym. Wymagające ich profile zawodowe w ubiegłym roku pojawiały się w więcej niż 1/3 ogłoszeń o pracę.

 class="wp-image-2508948"
Konrad Ciesiołkowicz na inauguracji Orange Digital Center

Jest wielu potencjalnych odbiorców programów realizowanych w ramach ODC.

Fundacja Orange chce, aby ludzie, którzy faktycznie chcą się rozwijać, mieli realną możliwość poprawienia swoich szans na rynku pracy. Orange Digital Center jest w założeniu inicjatywą, która będzie mogła w tym pomóc. A jest komu pomagać - aż co siódmy Polak w wieku od 18 do 35 nie jest nigdzie zatrudniony, nie uczy się i nie zdobywa żadnych kwalifikacji zawodowych.

Osoby, które nie są aktywne zawodowo, a przy tym ani się nie uczą, ani nie zdobywają umiejętności zawodowych w inny sposób, określane są akronimem NEET (ang. "Not in Employment, Education nor Training"). Większą część tej grupy stanowią dziś kobiety. Przyczyną tego stanu rzeczy bywają głównie zobowiązania macierzyńskie oraz opiekuńcze wobec członków ich rodzin.

 class="wp-image-2508945"
Na otwarciu ODC odbyła się debata na temat kompetencji we współczesnym świecie

Orange Digital Center - darmowa Szkoła Kodowania i nie tylko

Fundacja Orange zaprasza wszystkich chętnych na - między innymi - profesjonalny kurs programowania połączony z doradztwem zawodowym o nazwie Szkoła Kodowania. Kurs jest bezpłatny, a jego autorzy podczas opracowywania programu wzięli pod uwagę bardzo istotne, a często pomijane w tym kontekście umiejętności społeczne, które są niezbędne do tego, aby osiągnąć sukces.

Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange, wyjaśnił ideę stojącą za taką konstrukcją programu. Zwrócił uwagę na fakt, że dzisiaj nawet umiejętność programowania sama w sobie to za mało, by mieć większe szanse na sukces w życiu zawodowym. W parze z nią muszą iść "umiejętność współpracy, komunikacji, przedsiębiorczości", co można określić zbiorczo jako kompetencje społeczne.

 class="wp-image-2508990"
Orange Digital Center - założenia w pigułce

Fundacja Orange i bezpłatny kurs programowania - zapisy już ruszyły.

Szkoła Kodowania kierowana jest do osób w wieku od 18 do 35 lat. To profesjonalny kurs programowania od podstaw idealny dla osób, które myślą o zmianie zawodu. Po zakwalifikowaniu się na kurs jego uczestnicy będą mogli skorzystać z doradztwa zawodowego oraz pomocy trenerów, którzy będą tłumaczyć zagadnienia z tej dziedziny oraz prezentować zadania praktyczne. W programie kursu znajdują się także:

  • konsultacje merytoryczne;
  • spotkania z ekspertami IT;
  • webinaria technologiczne;
  • networkingu.

Oprócz tego Szkoła Kodowania zbada poziom kompetencji społecznych uczestników oraz ich inteligencji emocjonalnej. Będą mogli oni poznać zarówno swoje mocne, jak i słabe strony, a także źródła motywacji czy satysfakcji. Zajęcia będą się odbywały online oraz stacjonarnie (w Warszawie), a pierwsza edycja skupi się na technologiach Java oraz Python (na wiosnę 2023 r. dojdzie UX).

Szkoła Kodowania, czyli darmowy kurs programowania class="wp-image-2508942"
Szkoła Kodowania, czyli darmowy kurs programowania

Nabór na darmowe kursy kodowania potrwa do 15 listopada 2022 r.

Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego warto zapisać się już teraz. Więcej informacji na temat Szkoły Kodowania wraz z regulaminem można znaleźć na stronie internetowej szkolakodowania.com. Partnerami tej akcji są Pomorska Fundacja Inicjatyw Gospodarczych i Centrum Kreatywności Targowa.

Zapraszamy do udziału w projekcie każdego, kto chciałby wejść na rynek pracy, myśli o tym żeby się przekwalifikować i rozwijać się w kierunku programistycznym. W szczególności osoby, które nie miały dotychczas możliwości zdobycia wiedzy na kierunkach związanych z informatyką. Kurs wymaga zaangażowania i systematyczności, ale daje szansę na lepszą przyszłość – zachęca Małgorzata Kowalewska z Fundacji Orange.

Warto jednak pamiętać, że na tym oferta Orange Digital Center się nie kończy. Fundacja Orange organizuje warsztaty nowoczesnego rzemiosła, które organizowane są w FabLabach powered by Orange, czyli nowoczesnych pracowniach wyposażonych w drukarki 3D, plotery laserowe, frezarki CNC, elektronikę i maszyny do szycia. Ruszył już nabór zgłoszeń do nowych edycji akcji YouthLab i MakerWoman.

  • YouthLab - program dedykowany młodym ludziom w wieku od 16 do 25 lat. Kierowany jest do tych osób, które chcą spróbować swoich sił w branży kreatywno-cyfrowej;
  • Maker Woman - projekt edukacyjny z zakresu nowoczesnego rzemiosła dla kobiet, w tym obywatelek Ukrainy przebywających w Polsce. Organizacją zajęć zajmują się edukatorzy i edukatorki Stowarzyszenia Robisz.to.

Fundacja Orange zachęca też do korzystania z multimedialnych świetlic, czyli Pracowani Orange działających od 2012 r. w małych miastach i wsiach. Obiekty te oferują bezpłatny dostęp do internetu i nowoczesny sprzęt. Mieszkańcy mogą dzięki nim rozwijać swój potencjał i korzystać z nich w celu spotkań, integracji, udziału w kursach, warsztatach czy innych ciekawych wydarzeniach.

FabLab powered by Orange i program MakerWoman - założenia projektu class="wp-image-2508939"
FabLab powered by Orange i program MakerWoman - założenia projektu

Co jeszcze warto wiedzieć o ODC?

REKLAMA

Polska jest kolejnym krajem, w którym ruszyło Orange Digital Center. Inicjatywa sprawdziła się już w kilkunastu państwach na świecie. U nas w ramach ODC połączone zostaną programy edukacji pozaformalnej Fundacji Orange, do których należą wspomniane Szkoły Kodowania, FabLaby powered by Orange i Pracownie Orange.

Fundacja Orange na siedzibę polskiego oddziału Orange Digital Center wybrała Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie, gdzie 19 października 2022 r. zorganizowano konferencję z okazji uruchomienia tej inicjatywy. Oprócz tego ODC będzie działać w innych lokalizacjach na terenie kraju oraz, oczywiście, w internecie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA