MegaMisja to piękna inicjatywa, która ma nauczyć najmłodszych uczniów, jak bezpiecznie korzystać z sieci

Lokowanie produktu

W dzisiejszym świecie dzieci wchodzą w cyfrowy świat znacznie szybciej niż rodzice. Jak wiemy, nie każdy zakamarek sieci jest bezpieczny, dlatego trzeba wszczepić najmłodszym dobre wzorce. Program MegaMisja Fundacji Orange powstał właśnie w tym celu.

13.04.2017 11.15
Fundacja Orange - MegaMisja dla szkół

Moje pokolenie urodziło się w cudownym momencie. Jeśli masz dziś ok. 30 lat, na pewno pamiętasz przewijanie kaset ołówkiem i zbieranie Świata Wiedzy, dzięki któremu można było zabłysnąć ciekawostką naukową na lekcji. A internet? Dopiero raczkował, więc nie wszyscy poświęcaliśmy mu uwagę.

Dzisiaj świat wygląda zupełnie inaczej niż dwadzieścia lat temu. Dorośliśmy my, dorósł też internet.

Fundacja Orange - MegaMisja dla szkół class="wp-image-557612"

Obecni uczniowie klas 1–3 szkoły podstawowej urodzili się w latach 2007–2010, a więc nie znają świata bez smartfona i internetu!

Nie wiedzą, co łączy kasetę i ołówek, ale doskonale wiedzą, czym jest streaming. Nie szukają informacji w czasopismach popularnonaukowych, bo szybciej znajdą je na Wikipedii. Nie krzyczą pod balkonem kolegi, bo mogą umówić się na piłkę na Snapchacie.

Przedstawiciele młodego pokolenia w świecie technologii są jak ryby w wodzie. Musimy zadbać o to, żeby odkrywało nowe akweny, nie trafiając na niebezpieczeństwa.

Fundacja Orange - MegaMisja dla szkół class="wp-image-557609"

W moim pokoleniu nie mieliśmy mentorów, którzy uczyliby nas poruszania się po internecie. Na szczęście nie było takiej potrzeby, ponieważ sieć raczkowała i była znacznie mniejszym i mniej krzykliwym miejscem, niż dziś.

Dziś zagrożeń jest znacznie więcej, dlatego edukacja najmłodszych jest bardzo ważna. Rodzice nie zawsze mogą kontrolować, co ogląda dziecko. Nawet po odseparowaniu jawnie szkodliwych treści pozostaje ogromna „szara strefa”, jak chociażby gry dla dorosłych i niewłaściwe kanały na YouTubie pełne agresji, wulgaryzmów i złych wzorców.

Sieć daje też ogromne możliwości twórczej pracy, wymiany informacji czy tworzenia społeczności. Niestety znalezienie tych najbardziej kreatywnych obszarów nie jest oczywiste dla wszystkich uczniów pierwszych klas podstawówek.

Na szczęście rodzice nie pozostają na placu boju sami. Fundacja Orange powołała inicjatywę MegaMisja, która daje podstawy dobrych praktyk w sieci.

MegaMisja jest kompleksowym programem edukacji cyfrowej skierowanym do uczniów klas 1–3. To pierwszy taki program w Polsce.

Fundacja Orange - MegaMisja dla szkół class="wp-image-557607"

MegaMisja to program skierowany do szkół podstawowych, obejmujący dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Jest to kompleksowy program edukacji cyfrowej, w którym najmłodsi uczą się kluczowych wartości przy korzystaniu z sieci. Dzieci poznają zasady bezpiecznego przeglądania internetu, ochrony własnej prywatności, przestrzegania praw autorskich, odróżniania informacji od opinii, robienia dobrych zdjęć i edycji grafik, a także kulturalnego zachowania oraz współpracy w grupie.

Program jest realizowany wspólnie z nauczycielami. Fundacja Orange zapewnia dostęp do platformy internetowej pełnej materiałów dydaktycznych, z których można korzystać zarówno na lekcjach w szkole, jak i poza nimi, np. w świetlicach. Wychowawcy znajdą tam scenariusze zajęć, filmy instruktażowe, a także zbiory pomysłów na rozwijanie cyfrowych kompetencji dzieci. Co więcej, w ramach platformy wychowawcy i nauczyciele mogą wymieniać się pomysłami i doświadczeniami z innymi szkołami.

Program MegaMisja dostarcza też wyposażenie klas i świetlic. Szkoły, które dotychczas wzięły udział w programie, otrzymały łącznie 374 tablety, 382 zestawy plastyczne, 302 pakiety książek i gier planszowych, a także 89 zestawów z zabawkami edukacyjnymi. Wyposażenie obejmuje nawet audiobooki dla najmłodszych! Prezenty trafiają do szkół po zrealizowaniu kolejnych obszarów tematycznych.

Fundacja Orange - MegaMisja dla szkół class="wp-image-557605"

Takie inicjatywy są w dzisiejszym świecie bardzo ważne. Dzieci nie muszą uczyć się obsługi komputera, bo mają to we krwi, ale ktoś musi je nauczyć, jak dbać o prywatność i jak mądrze korzystać z internetu.

Internet zachęca do dzielenia się wszystkim ze wszystkimi, dlatego dobrze jest zaszczepiać w maluchach pojęcie ochrony prywatności w sieci. Korzystanie z internetu jest nieuniknione, dlatego dzieci powinny wiedzieć, jak robić to bezpiecznie i jakie treści można udostępniać.

Jeśli dodamy do tego zajęcia omawiające, jak przestrzegać netykiety i praw autorskich, a także zajęcia z tworzenia własnych treści - m.in. grafik i dźwięku - otrzymamy solidny fundament cyfrowego wychowania na miarę XXI wieku. Taki jest właśnie cel MegaMisji.

Rekrutacja 300 szkół do programu trwa  tylko do końca kwietnia. Zachęćcie szkoły waszych dzieci czy znajomych nauczycieli do udziału. Szczegóły znajdziecie na stronie Fundacji Orange.

Lokowanie produktu
Najnowsze