Orange rozpoczyna nabór do akcji #Superkoderzy i MegaMisja. Znamy termin i zasady składania zgłoszeń
Fundacja Orange rozwija swoje inicjatywy #Superkoderzy i Megamisja, w ramach których dzieci z całej Polski mogą brać udział w nowoczesnych i kreatywnych zajęciach pogłębiających wiedzę informatyczną. Fundacja Orange zaprasza do udziału w projekcie kolejne szkoły. Ruszył już system zgłoszeń.
Przedstawiciele szkół i placówek edukacyjnych mogą już zgłaszać swoje jednostki do udziału w dwóch programach dla edukacji, które prowadzi, rozwija i promuje Fundacja Orange. Organizacja zaprasza kolejne szkoły, by wzięły udział w programach edukacyjnych.
Czym jest projekt #Superkoderzy?
To seria bezpłatnych zajęć dla dzieci, w czasie których uczestnicy uczą się podstaw języka programistycznego Scratch czy podstaw robotyki w inspirujący sposób i w sprzyjających kreatywności warunkach.
#SuperKoderzy to programowanie nie tylko na lekcjach informatyki. Kodowanie pojawia się też na lekcjach przyrody, historii, matematyki, języka polskiego, języka angielskiego, muzyki i techniki.
Ponieważ Orange to operator działający na terenie wielu różnych państw, to polska wersja #Superkoderów ma ten sam cel, co w przypadku podobnych akcji organizowanych co roku w innych krajach.
Pierwsza edycja #Superkoderzy w Polsce odbyła się już rok temu i cieszyła się dużym powodzeniem.
Tym, co różni polskich #Superkoderów od akcji w innych krajach to fakt, że w naszym kraju warsztaty organizowane są w szkołach podstawowych, a prowadzą je nauczyciele przedmiotowi, przeszkoleni przez Fundację Orange. Tylko u nas ma on tak duży zasięg i cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno pedagogów, jak i dzieci. Patronem honorowym programu jest Ministerstwo Cyfryzacji.
W ramach programu szkoła może wybrać jedną z sześciu tzw. ścieżek edukacyjnych, a w każdej z nich znajduje się 12 lekcji wraz ze szczegółowym scenariuszem:
- Poszukiwacze skarbów - nauka programowania w języku Scratch na lekcjach historii. Uczniowie nauczą się m.in. generować drzewo genealogiczne i interaktywne osie czasu. Dodatkową atrakcją jest udział…. robota.
- Cyfrowi DJe - programowanie i muzyka w jednym. Dzieci zapoznają się z aplikacjami do generowania muzyki. Będą mogły też zrobić z komputera instrument z wykorzystaniem... owoców, kwiatów czy samych siebie!
- Odkrywcy świata - te zajęcia nie skupią się na pisaniu tekstu, a na montowaniu materiału dźwiękowego i programowaniu animacji z wykorzystaniem tabletu.
- Dziennikarze przyszłości - zajęcia w ramach tej ścieżki pozwolą zapoznać się z podstawami robotyki. Dzieci same zbudują i zaprogramują robota, który potrafi m.in. rysować, podążać za światłem czy omijać przeszkody.
- Majsterkowicze 2.0 - uczniowie stworzą animacje i dialogi oraz wykorzystają roboty by w przyjemny sposób uczyć się języka angielskiego.
Fundacja Orange zapewnia dwóm nauczycielom z każdej szkoły profesjonalne szkolenie, które przygotowuje ich do prowadzenia zajęć oraz wsparcie doświadczonych szkoleniowców przez czas trwania programu.
Równolegle organizowany jest program MegaMisja.
To kolejny program edukacji cyfrowej i medialnej przeznaczony dla klas I-III w szkołach podstawowych Założeniem MegaMisji jest wyjaśnienie młodym ludziom, jak działa internet i jak należy się w nim bezpiecznie poruszać. W trakcie zajęć poruszane są zagadnienia związane m.in. z prawem autorskim czy umiejętnością poszukiwania informacji online a dzieci uczone są kultury i współpracy.
Pedagogom MegaMisja oferuje platformę internetową z propozycjami zajęć dla dzieci w klasach 1-3. Można tam znaleźć scenariusze, dzięki którym dzieci w wieku od 6 do 10 lat będą mogły produktywnie spędzić czas, jednocześnie świetnie się bawiąc.
MegaMisja oferuje coś nie tylko uczniom, ale także nauczycielom.
Platforma internetowa programu MegaMisja jest jednocześnie siecią społecznościową dla pedagogów z różnych miast w Polsce. Mogą za jej pośrednictwem wymieniać się pomysłami i doświadczeniami.
Jakie korzyści dla nauczycieli i szkół wynikają ze współpracy z Fundacją Orange?
Szkoły, które zdecydują się na zgłoszenie do programu #Superkoderzy otrzymają dostęp do szkolenia z wybranej przez siebie ścieżki edukacyjnej. Oprócz tego szkołom pomoże grant. Każda placówka dostaje 3 tys. zł. To kwota, za którą można kupić pomoce naukowe i sprzęt wymagany do prowadzenia zajęć.
W ramach MegaMisji placówki edukacyjne otrzymują od Fundacji Orange nagrody pozwalające na uatrakcyjnienie zajęć edukacyjnych dla najmłodszych, w tym tablety, a także kreatywne zestawy plastyczne, książki, gry planszowe oraz zestawy z zabawkami edukacyjnymi i audiobookami.
Fundacja Orange przekonuje, że dobrze zorganizowane zajęcia są bardzo atrakcyjne dla młodzieży. Wskazuje na to duże zainteresowanie nimi w minionym roku szkolnym. Programy funkcjonują już w ponad 370 szkołach, gdzie korzysta z nich blisko 9 tys. dzieci.
Zgłoszenia do udziału w programie #Superkoderzy - co trzeba wiedzieć?
Rekrutacja szkół podstawowych do udziału w #Superkoderach rozpoczyna się 31 marca i potrwa do końca kwietnia. W ramach zgłoszenia szkoła musi wysłać do organizatora 30-sekundowy film, który jest odpowiedzią na pytanie „Dlaczego chcę zostać #SuperKoderem?”. Szczegóły na stronie Fundacji Orange.
Zgłoszenie nie może być ogólnikowe. Szkoła musi zapoznać się z dostępnymi ścieżkami edukacyjnymi, wybrać jedną z nich i mieć ją na uwadze przygotowując film. Do projektu #Superkoderzy może dołączyć kolejne 100 szkół, które zostaną wybrane spośród wszystkich zgłoszonych.
Oprócz tego Fundacja Orange przygotowała 300 miejsc w programie MegaMisja. Również w tym przypadku rekrutacja rusza 31 marca i zakończy się po miesiącu.