Miasta przyszłości powstają dziś. Wizję smart city urzeczywistnia Orange Fab

Lokowanie produktu

Orange wspiera młodych i przedsiębiorczych ludzi na wiele sposobów. Właśnie w tym celu powstały Fundacja Orange i program Orange Fab, budujący - między innymi - podwaliny pod miasta przyszłości.

21.11.2018 13.52
smart city fundacja orange fab iot lte-m

Orange od ponad dekady inwestuje w cyfryzację Polski. Pośród wielu narzędzi, jakie firma posiada, są programy edukacyjne Fundacji Orange oraz biznesowy program akceleracyjny dla startupów – Orange Fab.

Czym jest Fundacja Orange?

Fundacja Orange działa w Polsce od 2005 roku. To wspierana przez operatora organizacja pozarządowa, która samodzielnie i aktywnie edukuje dzieci oraz młodzież w nowoczesny sposób.  Dzięki temu w szkołach najmłodsi mogą zgłębiać wiedzę i rozwijać się przy wykorzystaniu nowych technologii. Dla najmłodszych to również szansa na zdobywanie umiejętności zachowania się w internecie i korzystania z komputerów, a także programowania. 

Orange uczy dzieci korzystać z internetu.

 Dzieci same z siebie korzystają z sieci, ale często robią to po omacku. MegaMisja, czyli jeden z programów Fundacji Orange, ma za zadanie pomóc im w nawigacji po internecie. To kluczowe, by pokolenie, które za kilka-kilkanaście lat wejdzie w dorosłość, miało internet w małym palcu, a przede wszystkim wiedziało, jak mądrze wykorzystać jego potencjał.

Nabór do akcji #Superkoderzy i MegaMisja - Fundacja Orange

W ramach MegaMisji uczniowie w szkołach i świetlicach szkolnych uczą się, w jaki sposób efektywnie i bezpiecznie korzystać z zasobów, jakie oferuje im sieć. Nauczyciele z kolei zdobywają niezbędną wiedzę, by poprzez gry i zabawy edukacyjne przekazać uczniom zbiór dobrych praktyk.

Umiejętność korzystania z internetu to dopiero początek.

Fundacja Orange zdaje sobie sprawę, że programowanie to przyszłościowe zajęcie i chce zaszczepić bakcyla nowemu pokoleniu. SuperKoderzy to kolejny program edukacyjny realizowany w szkołach, przeznaczony dla nieco starszych uczniów -  9 do 14 lat.

SuperKoderzy mają nauczyć dzieci podstaw programowania i robotyki. Szkoły, które biorą udział w programie, mogą wybrać jedną z pięciu ścieżek tematycznych. Przygotowano w nich po 12 lekcji, które pozwolą młodym ludziom zgłębić tajniki kodowania. W obecnym roku szkolnym w programie bierze udział 170 szkół.

Nabór do akcji #Superkoderzy i MegaMisja - Fundacja Orange

Każda z placówek edukacyjnych otrzymuje od Fundacji Orange grant na zakup sprzętu komputerowego potrzebnego, by prowadzić zajęcia. Oprócz tego dwaj nauczyciele wskazani przez szkołę przechodzą szkolenie, aby w atrakcyjny sposób przekazywać podopiecznym cenną wiedzę.

Fundacja Orange wspiera nie tylko najmłodszych.

Kolejnym z licznych działań Fundacji jest Maker Woman, a jego zadaniem nie jest edukacja dzieci, lecz wchodzących  i powracających na rynek pracy kobiet. To efekt  współpracy ze stowarzyszeniem Robisz.to. Ma przeciwdziałać społecznemu i technologicznemu wykluczeniu tej grupy społecznej.

Udział w programie Maker Woman zapewnia uczestniczkom niezbędne kompetencje, by poradziły sobie na rynku pracy. Otrzymują one wsparcie od mentorów skupionych w ramach FabLab powered by Orange i niezbędną pomoc, by rozwijać pomysły, które potem przekształcają w firmy gotowe na działalność w świecie jutra. Właśnie zakończył się nabór do 4. edycji programu. Kolejnych 12 kreatywnych kobiet zaczyna swoją „mejkerską” przygodę.

maker woman day fablab by orange teatr 1

Czym jest Orange Fab?

Orange Fab to jeszcze inna „kategoria  wagowa”. To projekt skierowany do startupów – mikro, małych i średnich innowacyjnych  firm.  Dzięki programowi akceleracyjnemu mogą podpisać umowę komercyjną z korporacją oraz uzyskać dostęp do wiedzy, ekspertów, kanałów promocji, sieci dystrybucji i klientów. Operator wspiera firmy posiadające obiecujące rozwiązania wchodzące na rynek. Wiele z nich po weryfikacji staje się istotnymi partnerami telekomu.

Orange Fab jest programem międzynarodowym. Wspiera startupy nie tylko z Polski, ale praktycznie z całego świata. Akceleratory Orange Fab działają również we Francji, Belgii, Luksemburga, Hiszpanii, Rumunii, Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Jordanii, Senegalu, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Kamerunu, Tajwanu, Korei Południowej i Japonii.

Orange Fab - szczegóły uczestnictwa.

Do udziału w programie akceleracyjnym Orange Fab mogą zgłosić się firmy, które mają już gotowe i działające rozwiązanie z jednego z segmentów, które interesuje operatora:

  • Customer Experience - zwiększanie zadowolenia klientów w obszarach B2C i B2B z usług świadczonych przez Orange;
  • Artifical inteligence - rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję, w tym systemy wsparcia sprzedaży;
  • IoT - internet rzeczy z naciskiem na Smart City, Smart Car i Smart Home/Connected Home;
  • Big data - zbieranie i analiza dużych zbiorów danych w celu optymalizacji, a tym samym zwiększenia sprzedaży;
  • E-commerce - rozwiązania nastawione na wzrost sprzedaży i konwersji w kanałach online;
  • AR i VR - rozwiązania wspierające obsługę klientów, edukację oraz automatyzację procesów wewnętrznych;
  • Cyber security - oprogramowanie dla obszarów B2C i B2B zwiększające e-bezpieczeństwo;
  • Automatyzacja procesów - usprawnianie relacji z klientami oraz automatyzacja sprzedaży i innych procesów wewnętrznych;
  • Fintech - nowoczesne rozwiązania z rynku finansowego, które są zgodne z dyrektywą PSD2 z wykorzystaniem AIP banków;
  • Blockchain - wykorzystanie blockchaina w obszarach takich jak bezpieczeństwo, programy lojalnościowe i płatności.

Obecnie Orange zaprasza do współpracy firmy realizujące projekty z dziedziny E-commerce. Ponad połowa polskich internautów to e-konsumenci, których nawyki zakupowe ciągle się zmieniają. Operator chce być nadal konkurencyjny na rynku, dlatego szuka rozwiązań wspierających sprzedaż produktów i usług w kanałach cyfrowych, wpisujących się w model omnichannel. Kładzie nacisk na innowacyjne rozwiązania, które uzupełnią wykorzystywane obecnie narzędzia sprzedażowe. Chętni mogą się zgłaszać do 31 grudnia pod adresem www.orangefab.pl/zglos.

Podczas kwalifikacji startupów do programu akceleracyjnego kładzie się nacisk na  dojrzałość produktu, potencjał modelu biznesowego, doświadczenie zespołu oraz  czy projekt jest dopasowany do globalnej i polskiej strategii Grupy Orange.

Orange Fab - szczegóły programu.

W trakcie trwającego 12 tygodni programu akceleracyjnego młode firmy otrzymują wsparcie w rozwoju swojego biznesu. Bardzo ważnym elementem programu jest dostęp do sieci mentorów, którzy są ekspertami w swoich dziedzinach i pomagają startupom rozwiązywać problemy, które mogą się pojawić wraz z postępem prac. Ich wiedza może okazać się bezcenna, by rozwinąć produkt lub skierować go na nieco inne tory.

Uczestnicy mają dostęp do przestrzeni coworkingowej w FabLab powered by Orange, gdzie mogą nawiązać kontakt z innymi firmami z tej samej lub pokrewnej branży. Operator zapewnia też dostęp do infrastruktury, centrum badań konsumenckich i sieci sprzedaży oraz z Centrum Badawczo-Rozwojowego.

Operator daje możliwość skalowania produktu lub usługi na rynku międzynarodowym dzięki współpracy z innymi oddziałami Orange Fab.

orange fab miasta kraje

Partnerzy Orange 

Operator współpracuje nie tylko ze startupami, ale także z licznymi firmami, które działają już na rynku. Synergia, jaką daje połączenie świata biznesu i przedsiębiorstw o ugruntowanej pozycji z pomysłowymi startupami, jest nie do przecenienia. Widać to wyraźnie na przykładzie tworzenia usług Internetu Rzeczy i Smart City.

Nie byłoby to możliwe bez firm, które stworzyły podwaliny pod Smart City.

Wielu partnerów Orange już od lat projektuje urządzenia i rozwiązania systemowe, które są niezbędne do powstania miast przyszłości. Wśród nich znajduje się firma EDZ, czyli polska firma, która skupia się na rozwiązaniach służących m.in. do sprawnej oraz bezpiecznej komunikacji M2M. 

Obecnie wspólnie z firmą EDZ w Mysłowicach Orange testuje rozwiązania do zarządzania gospodarką odpadów miejskich opartych o komunikację LTE-M.

orange edz lte-m

Smart City musi być bezpieczne.

Projektując miasta przyszłości, trzeba pamiętać, by ich mieszkańcy czuli się bezpiecznie. Przykładem firmy, która potrafi to zapewnić, jest Pronal. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkcji elektroniki z myślą o ochronie mienia, systemach odczytu danych, automatyce oraz monitorowania stanu urządzeń.

Pronal produkuje m.in. systemy monitorowania pojazdów, nadajniki GPS, system monitorowania obiektów oraz systemy monitorowania i odczytu liczników. To wszystko obszary, które są kluczowe dla segmentu Smart City. Firma działa na polskim rynku już dwóch dekad, ale stale się rozwija.

Miasto przyszłości trzeba też inteligentnie oświetlić.

Firmą specjalizującą się w oświetleniu zewnętrznych jest Rosa. Firma uzyskała wiele certyfikatów oraz nagród. Swoje trzy grosze w kwestii oświetlenia dorzucić może też BioSolution. Produktami tej firmy jest oszczędne, ekologiczne i bezobsługowe oświetlenie LED. Jej specjalność to projektowanie i produkcja opraw oświetleniowych wraz z ich systemami zasilania oraz systemów komunikacyjnych i diagnostycznych, wykorzystujących Internet Rzeczy wspólnie z młodym startupem Quantron.

naviparking orange fab

Nie należy zapominać też o sprawniej komunikacji.

Naviparking to aplikacja mobilna spięta z systemem monitorowania parkingów. Rozwiązanie przygotowane przez polski startup ułatwia kierowcom znalezienie wolnego miejsca. Dzięki podłączonym do sieci kamerom, rozmieszczonym we współpracy z Orange, Naviparking jest w stanie w czasie rzeczywistym podawać informacje na temat obłożenia wybranej przestrzeni.

Roovee to z kolei firma odpowiedzialna za wypożyczalnię rowerów miejskich. We współpracy z operatorem udało się jej uruchomić takie rozwiązanie w Olsztynie. W przeciwieństwie do większości rozwiązań tego typu nie wymaga tworzenia stacji, z których wypożycza i w których zostawia się rowery. Jednoślady mają zamontowane moduły GPS i stale komunikują się z siecią mobilną.

Po opuszczeniu auta lub zostawieniu roweru warto też odpocząć, a tu do gry wchodzi Seedia, która produkuje inteligentne, ekologiczne ławki zasilane energią solarną. Można znaleźć je już teraz w takich lokalizacjach jak Warszawa, Kraków, Zielona Góra, Tarnobrzeg, Gostynin czy gmina Popielów. W przyszłości Seedia chce tworzyć więcej rodzajów mebli miejskich.

Rozpoczęte projekty imponują, a dzięki wsparciu w ramach Orange Fab każdy może tworzyć świat przyszłości.

Nie ma przeciwskazań, by dowolna polska firma została partnerem Orange, co dałoby jej szansę na nawiązanie relacji biznesowej z operatorem lub jednym z jego partnerów. Wystarczy spełnić kilka warunków i wypełnić zgłoszenie na odpowiedniej stronie internetowej. Rekrutacja do Orange Fab jest stale otwarta. 

* Materiał powstał przy współpracy z Orange

Lokowanie produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze