REKLAMA

Śmietniki w Mysłowicach same upomną się o wywóz śmieci. Orange stworzył nowy system odbioru odpadów

Internet Rzeczy to nasza przyszłość. Prawie w całości podłączona do internetu i zdolna do błyskawicznego przetwarzania ogromnych ilości danych, wykorzystywanych do najróżniejszych celów. Weźmy na przykład takie kosze na śmieci i śmietniki w Mysłowicach.

25.09.2018 12.43
Inteligentne śmietniki w Mysłowicach same upomną się o wywóz śmieci
REKLAMA
REKLAMA

Wiem, temat nie jest najbardziej porywający na świecie. Jest wręcz trochę śmieciowy, ale i tak was zainteresuje. Urząd Miasta Mysłowice przy współpracy z Orange Polska stworzył nowy system odbioru i przetwarzania odpadów w swoim mieście. Dzięki dokładnej analizie danych prosto z koszów umożliwi zoptymalizowane harmonogramu odbioru odpadów komunalnych z poszczególnych obszarów miasta. Poprawi to funkcjonowanie całego systemu i zwiększy jego wydajność.

Inteligentny śmietnik - kolejny stopień ewolucji w stronę inteligentnego miasta.

W skrócie: śmietniki same poinformują służby oczyszczania miasta o tym, że są pełne, i że trzeba je opróżnić. Niby oczywiste, ale jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce, oparte o technologię CAT-M1.

Władze Mysłowic interesują się technologią IoT od dawna. W mieście funkcjonuje już inteligentny monitoring oraz kompleksowy system zarządzania oświetleniem miejskim. Lista ta wzbogaciła się właśnie o inteligentny system zarządzania odpadami komunalnymi.

Jak to działa?

Wszystko sprowadza się do technologii CAT-M1 działającej w oparciu o sieć mobilną 4G Orange Polska. Technologia ta polega na przesyłaniu danych z - w tym przypadku - czujników wbudowanych w pojemniki na odpady na miejskie serwery. Największą zaletą technologii CAT-M1 jest to, że może ona obsłużyć przesyłanie danych pomiędzy milionem urządzeń na kilometr kwadratowy. Orange chwali się przy tym, że ich sieć jest w stanie dotrzeć do czujników zainstalowanych nawet w piwnicach, czy garażach podziemnych.

Orange Polska oferuje jednak nie tylko łączność, lecz szerszy zakres usług, obejmujący przede wszystkim zbieranie, agregację i prezentowanie danych spływających z urządzeń Internetu Rzeczy. W przyszłości, poza tworzeniem inteligentnych miast, Internet Rzeczy może znaleźć zastosowanie w rolnictwie, logistyce, przemyśle ciężkim i wielu innych branżach gospodarki. W pilotażu bierze także udział EDZ, firma z Mysłowic, która posiada niezbędną technologię do monitorowania procesu zarządzania odpadami.

Pilotaż prowadzony w Mysłowicach to jeden z etapów umowy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią podpisanej przez Orange Polska w czerwcu. Zakłada ona współpracę przy tworzeniu rekomendacji oraz wdrażaniu rozwiązań wspierających budowę Inteligentnego Miasta.

Tak właśnie powstawać będą inteligentne miasta.

REKLAMA

Kawałek po kawałku i cegiełka po cegiełce. Co prawda nie dysponujemy jeszcze wszystkimi elementami, które pozwolą nam na czerpanie pełnych korzyści z inteligentnych rozwiązań IoT. Brakuje nam chociażby sieci 5G, która umożliwi komunikację z inteligentnymi czujnikami na odpowiednio dużą skalę (choć takie rozwiązanie jest już testowane w Kazimierzu Dolnym). Ale już teraz, tak jak robią to w Mysłowicach, możemy wdrażać i testować przy okazji kolejne elementy Smart City.

Cały ten proces odbywać się będzie raczej niepostrzeżenie. Władze jednego miasta postanowią zacząć od inteligentnego oświetlenia, w drugim powstanie inteligentna sieć odbioru odpadów komunalnych i tak właśnie, system po systemie, miejsca w których mieszkamy zaczną robić się coraz bardziej zautomatyzowane. Jest to bardzo fascynujący proces, który będziemy śledzić na łamach Spider's Web i informować was o tych najciekawszych pomysłach realizowanych w naszym kraju.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA