REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Kazimierz Dolny będzie najnowocześniejszym miastem w Polsce. T-Mobile zaczyna eksperyment

T-Mobile w Kazimierzu Dolnym chce połączyć historyczne piękno z innowacyjnością, zamieniając niewielkie miasteczko w showroom technologii smart.

Projekt operatora ma rozpocząć się jeszcze w tym roku i po kilku miesiącach budowy wystartować w połowie 2019 r. 4-tysięczny Kazimierz Dolny stanie się wtedy nowoczesną wzorcownią flagowych rozwiązań T-Mobile dla miast.

To modelowa realizacja i pokaz naszych kompetencji – mówi Piotr Żaczko z T-Mobile. – Zyskujemy najlepszą z możliwych prezentację i okazję do zademonstrowania „na żywo” sposobu na poprawę funkcjonowanie miasta – dodaje.

W nieco mniej niż rok operator ma zainstalować kilkaset smart-urządzeń – od wiat przystankowych, przez hotspoty po interaktywne ekrany i spiąć je w jeden inteligentny system. Będzie on nie tylko prowadził kierowców do wolnego miejsca parkingowego, ale również wysyłał monity o stanie powietrza i sterował natężeniem oświetlenia. Koszt realizacji w całości leży po stronie T-Mobile. Miasto zapewnić ma tylko miejsce, a później korzystać z sytemu, który ma poprawić komfort życia mieszkańców.

Co kryje się za sloganem smart-city? Przyjrzyjmy się poszczególnym elementom systemu.

16.07.2018
11:30
Kazimierz Dolny będzie najnowocześniejszym miastem w Polsce. T-Mobile zaczyna eksperyment
REKLAMA

Monitoring z wideo-detekcją

Ponad 40 kamer obejmie swoim zasięgiem najwrażliwsze miejskie arterie i często odwiedzane miejsca. W innych miastach zwykle wykorzystuje się systemy monitoringu do rejestracji obrazów z kamer oraz oglądu tych obrazów przez dyspozytorów systemu monitoringu. Skuteczność takiego modelu działania jest mocno ograniczona.

 

REKLAMA

W Kazimierzu zastosowany będzie nowoczesny i skuteczny system monitoringu z wideo-detekcją, czyli automatycznym rozpoznawaniem niebezpiecznych zdarzeń (bójki, dewastacje, wypadki, ale także zatrzymanie samochodu w miejscu niedozwolonym czy nieprzepisowe parkowanie). Wykrycie takich zdarzeń powoduje automatyczne powiadomienie odpowiednich służb z możliwością podjęcia działań praktycznie bez zwłoki.

 

Informacje o natężeniu ruchu

Miejski system zarządzania ruchem będzie uzupełniony o informację o liczbie pojazdów na głównych wjazdach do miasta. Posiadając informacje o obciążeniu konkretnych ulic będzie w stanie przesłać ją i wyświetlić na tablicach informacyjnych przed wjazdem do miasta. To z kolei pozwoli kierowcom uzyskać odpowiednio wcześniej informację o korkach oraz sugerować im objazdy i kierować na mniej oblegane parkingi. Dzięki temu ułatwiony będzie ruch w mieście.

 

E-parkingi

Technologia e-parkingów dedykowana jest połączeniu wielu urządzeń Internetu Rzeczy w jedną sieć o dużym obszarze. Dzięki temu możliwe będzie ustalenie liczby wolnych miejsc na parkingach miejskich oraz nawigacja do nich. Dodatkowo e-parkingi zautomatyzują i przyspieszą zajęcie miejsca czy opłatę za postój, co dodatkowo powinno upłynnić ruch samochodów.

 

Punkty ładowania aut elektrycznych

Dzięki ładowarkom Kazimierz Dolny stanie się miastem przyjaznym samochodom elektrycznym. Jego położenie pomiędzy Warszawą i Lublinem sprawi, że kierowcy elektryków nie będą musieli obawiać się podróży z jednej aglomeracji do drugiej.

 

Rowery miejskie

Po samym mieście i jego urokliwych okolicach będzie się zaś można poruszać rowerami do wypożyczenia. Podobne systemy z powodzeniem funkcjonują już w największych miastach kraju i z pewnością przypadną do gustu turystom, którzy do Kazimierza przybywają komunikacja publiczną. Ponadto część rowerów będzie dostępna na dużych parkingach miejskich. Podróżujący samochodami chętniej zostawią auto na parkingu na obrzeżach miasta, a dalej pojadą rowerem. To dodatkowy element upłynniający ruch w mieście.

 

Monitoring jakości powietrza

Mniej silników spalinowych i więcej samochodów elektrycznych czy rowerów – to idealny przepis na polepszenie stanu środowiska naturalnego. Aby zbadać jego poprawę i trzymać rękę na pulsie w razie zagrożenia smogowego mieszkańcy będą mogli skorzystać z wyników podawanych dwie stacje monitoringu jakości powietrza.

 

Inteligentne przystanki autobusowe

Przystanki będą pomagały w planowaniu podróży. Będą bowiem informować w czasie rzeczywistym o faktycznym czasie przyjazdu autobusu. Ponadto będą miały zamontowane ławki, na których podróżujący będą mogli doładować smartfon. Dodatkowo, przystanki będą wyposażone w kamery monitoringu miejskiego, by zwiększyć bezpieczeństwo.

 

Ekrany informacyjne

Podobną rolę spełnią interaktywne ekrany. Umieszczone w częściej odwiedzanych miejscach miasta, poinformują o ciekawych obiektach w bezpośrednim otoczeniu czy polecą kolejny punkt wycieczki. Mieszkańcy mogliby dowiedzieć się za ich pomocą jak przedstawia się jakość powietrza lub przeczytać o ważnych wydarzeniach w mieście. To również element wykorzystywany do komunikacji miasta z mieszkańcami i turystami.

 

Miejskie Wi-Fi

Ponad 40 hotspotów powinno bez problemu poradzić sobie z dostarczaniem internetu w całym miasteczku. Dzięki temu mieszkańcy oraz turyści będą mogli skorzystać z darmowego dostępu do internetu.

 

REKLAMA

Inteligentne oświetlenie LED

Oprawy LED pobierają mniej energii elektrycznej niż obecnie stosowane, a ich inteligencja będzie polegała na dostosowywaniu poziomu świecenia. Będzie on nieco obniżany w czasie, gdy ruch uliczny będzie znikomy. Taka wymiana lamp i ich regulacja w czasie rzeczywistym wygeneruje wymierne oszczędności na zużyciu energii elektrycznej.

 

Pierwsze inteligentne miasto na taką skalę.

Nie chodzi tu oczywiście o liczbę mieszkańców objętych usługami, a kompleksowość projektu, który korzysta z dobrodziejstw Internetu Rzeczy od A do Z. Czy showroom T-Mobile zobaczymy w innych częściach Polski? „Mam nadzieję”, odpowiada Piotr Żaczko.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA