REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Biznes

Z polskim NaviParkingiem znalezienie miejsca parkingowego nie będzie problemem. Możesz już pobrać nową aplikację

NaviParking chce integrować wszystkie miejsca parkingowe w miastach. Niezależnie czy są to parkingi publiczne, prywatne, lotniskowe czy nawet chodniki. Plany polskiej firmy sięgają jednak o wiele dalej. Aplikacja ma być hubem dla miejskiego transportu multimodalnego.

naviparking orange fab
REKLAMA
151 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Statystyki pokazują, że aż 60 proc. miejsc parkingowych jest "ukryta", tzn., że wiedzą o nich mieszkańcy danego miasta, ale przyjezdni mają już duże trudności z ich lokalizacją. Samochody krążące w poszukiwaniu miejsca do zaparkowania tworzą korki. Konkretnie odpowiadają one za 30 proc. zatłoczenia miasta. Liczby są więc znaczne. Ich zmniejszenie postawił sobie za cel polski NaviParking.

Wszystkie miejsce parkingowe w jednym miejscu.

Aplikację już teraz można ściągnąć zarówno na Androida, jak i iOS-a. Na wygodnej mapce pokazuje ona wszystkie miejsca parkingowe w okolicy wraz z kosztem zostawienia na nich samochodu. Miejsca parkingowe można sortować po cenie, dystansie i dostępności, a także filtrować wg towarzyszących usług, jak np. rowery miejskie, toalety czy myjnie.

[gallery link="file" size="medium" ids="739231,739228,739234"]

Aż dziw bierze, że nikt do tej pory nie zrobił takiej aplikacji. Android ma już przecież prawie 10 lat. Trudność z aplikacjami parkingowymi jest jednak zasadnicza - brak danych. Idealnie jeśli miasto chce się swoimi danymi dzielić, ale zwykle jest odwrotnie. W projekcie city open data uczestniczy m.in. Wrocław czy Paryż, ale Warszawa nie. Dlatego sytuacja w stolicy jest o wiele trudniejsza.

Można oczywiście integrować się z parkingami prywatnymi czy firmowymi, które np. pustoszeją po godzinach pracy, ale każdy z nich ma swój własny system zarządczy, co sprawia trudności z punktu widzenia programistycznego. To jedna rzecz, drugą jest fakt, że taka oferta nie byłaby wystarczająco ciekawa.

Dlatego NaviParking wraz z Orange i innymi partnerami rozwija system monitoringu.

Poniżej widzicie jego demo w miasteczku innowacji Orange. Samochód zajmuje miejsce, kamera zamontowana na lampie doświetlającej przesyła obraz do systemu, który rozpoznaje samochód i oznacza miejsce jako zajęte.

 class="wp-image-739399"
REKLAMA

NaviParking może zwiększyć komfort życia kierowców. Oszczędzić ich czas i nerwy, a potencjalnie także pieniądze. Kibicuję Polakom i mam nadzieję, że sukcesywnie będą dołączali kolejne miasta do swojego systemu. Pomóc w tym może wizyta na VIVA Technology w Paryżu, gdzie NaviParking zabrało Orange.

 class="wp-image-739402"
Startupy Orange z całego świata.
REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA